Rozmowa kwalifikacyjna ma na celu sprawdzenie, czy kandydat odpowiada firmie, a firma kandydatowi. Nie rezygnujmy z okazji do zebrania jak największej ilości informacji o potencjalnym pracodawcy i również zadawajmy pytania. Oto pięć kwestii, które warto poruszyć przed podjęciem zatrudnienia.
Jak zwykle wygląda ścieżka kariery na stanowisku, na które aplikuję?
To pytanie rozwiązuje kilka kwestii. Przede wszystkim pokazuje, czy dane stanowisko z perspektywy polityki kadrowej firmy traktowane jest jako rozwojowe, czy jest jedną z tych posad, na których można utknąć latami. Pozwala również ocenić potencjalną skalę awansu i jego kierunek. To ważne, ponieważ pozwala uniknąć rozczarowań w przyszłości. Część firm nie posiada rozbudowanych struktur i może się okazać, że np. szanse na awans będziemy mieć dopiero w momencie, kiedy ktoś odejdzie z pracy i zwolni się jego miejsce.
Jakich efektów oczekujecie po trzech miesiącach pracy?
W wielu firmach właśnie tyle wynosi okres próbny, podczas którego obydwie strony sprawdzają, czy jest im razem po drodze. Dobrze wiedzieć zawczasu, czy oczekiwania pracodawcy są realistyczne.
Jak wygląda proces wdrażania nowych pracowników?
Firma, która ma na to odpowiednie procedury bez problemu udzieli wyjaśnień, określając również, od kiedy zacznie oczekiwać od nas pełnej samodzielności. Jeżeli procedur nie ma, postarajmy się dowiedzieć, ile orientacyjnie czasu przewidziano na wdrożenie.
Czy mogę obejrzeć swoje potencjalne miejsce pracy?
Podjęcie zatrudnienia bez wcześniejszego obejrzenia stanowiska pracy przypomina kupowanie kota w worku. To w jakich będziemy pracować warunkach jest równie ważne jak to, na jakich zasadach.
Co wyróżnia was na tle innych pracodawców?
Pytanie, które jeszcze kilka lat temu byłoby nie do pomyślenia, dziś coraz częściej pada podczas rozmów kwalifikacyjnych. Co więcej, firmy chętnie na nie odpowiadają, ponieważ chcą się pochwalić oferowanymi warunkami zatrudnienia. Rynek pracownika zmusił pracodawców do rozbudowy pakietu świadczeń pozapłacowych, czy uatrakcyjnieniu powierzchni biurowej. Część firm oferuje np. możliwość pracy zdalnej, miejsce parkingowe, świeże owoce lub regularne spotkania integracyjne.
Szukasz inspiracji do rozwoju? Zajrzyj do naszych e-booków Karierowy re:start, Mistrzowskie rekrutacje i Zadbaj o swoje CV. Ciekawe propozycje zatrudnienia – zajrzyj na Oferty Pracy na Goldenline.