Niezależnie od tego, czy zmieniasz pracę na nową, czy odchodzisz z firmy, nie mając jeszcze nowej propozycji zatrudnienia, to proces odejścia nie jest prosty. Dziś przedstawię kilka rad dotyczących tego, jak odejść z pracy, aby pozostawić za sobą dobre wrażenie i jednocześnie otworzyć nowe zawodowe możliwości.
Nie podejmuj decyzji o odejściu pochopnie
Emocje w życiu zawodowym zwykle nie są dobrym doradcą. Mimo że czasami w złości masz ochotę spakować się, wyjść z firmy i więcej do niej nie wrócić, pamiętaj, że gdy emocje opadną to do głosu dojdzie zdrowy rozsądek, który podpowie, że warto było jednak trochę zaczekać. Nawet jeśli przygotowujesz się do odejścia z firmy, znajdź taki moment, który będzie najlepszy do tego, by to zrobić. Przemyśl, jakie konsekwencje będzie miała dla Ciebie ta decyzja zarówno w aspekcie zawodowym, jak i prywatnym. Poczekaj na taki czas, w którym będziesz mógł odejść z pracy nie martwiąc się o to, czy za miesiąc nie będziesz żałował swojej decyzji
Ustal sam ze sobą plan odejścia
Kiedy decyzja już zapadła warto na spokojnie zastanowić się nad kilkoma aspektami. Kiedy chcesz odejść? W jaki sposób? Kogo z firmy w sposób szczególny chcesz na to przygotować? Komu przekazać obowiązki? Kiedy zacząć szukać nowej pracy? Wiem, że lista pytań wydaje się nie mieć końca, ale warto znaleźć czas, by sobie na nie wszystkie odpowiedzieć. W ten sposób zbadasz też własną gotowość do przejścia przez proces odejścia z firmy.
Szukać pracy przed odejściem z firmy czy lepiej zaczekać?
Nie ma jednoznacznie dobrej odpowiedzi na to pytanie. Zasadniczo wszystko zależy od tego, w jakiej poruszasz się branży i jak duże jest zapotrzebowanie rynku pracy na fachowców takich jak ty. Jeśli zainteresowanie rekruterów twoją osobą do tej pory było dość duże, możesz chwilę poczekać z rozesłaniem aplikacji. Jeśli natomiast czujesz, że znalezienie nowej pracy nie będzie wcale takie proste, zacznij działać jak najprędzej.
Nie pal za sobą mostów
Niby ta zasada jest jasna dla wszystkich, a jednak w praktyce biznesowej często spotykam się z postawą pracowników, którzy nie dbają o dobre relacje z byłym pracodawcą, a nawet kolegami z zespołu. Tymczasem warto pamiętać, że opinia o nas jako pracownikach idzie za nami w świat niezależnie od tego, czy tego chcemy, czy też nie. Warto więc zrobić wszystko by nasi byli współpracownicy i szefowie wypowiadali się na nasz temat przychylnie. Zasada „świat jest mały” obowiązuje również w biznesie.
Zadbaj o swoje profile w sieci
Jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz poszukać nowej pracy. Pamiętaj, że rekruterzy sprawdzają konta kandydatów w mediach społecznościowych i na ich podstawie również wyciągają wnioski na temat dopasowania kandydata do stanowiska pracy. Szczególnie warto zadbać o swoją wizytówkę na portalach rekrutacyjnych (na przykład GoldenLine). Dobrze przygotowany profil, mający aktualną historię zatrudnienia, rekomendacje współpracowników i opis naszych najważniejszych kompetencji jest wartościowym dodatkiem do naszej aplikacji.
Pozytywne rekomendacje pomogą w zmianie
Myślenie o sobie w kategoriach silnej marki na rynku pracy powinno wyprzedzać myśl o odejściu z firmy o co najmniej pół roku. Mówi się, że minimum tyle jest potrzebne, by pojawiły się pierwsze korzyści wynikające z troski o swoją markę. Samo proszenie innych o rekomendacje to za mało. Kluczowe jest to, że inni mówią na nasz temat zarówno podczas spotkań oficjalnych, jak i tych bardziej nieformalnych. Jeśli zatem chcesz przejść przez proces zmiany pracy łagodnie, już dziś zadbaj o to, co mówią o tobie inni.
Odejście z firmy to jedna z najbardziej stresujących i najpoważniejszych decyzji w naszym życiu zawodowym. Warto, by decyzja ta była przemyślana, a cały proces przygotowany. Oszczędzi to nam stresu i emocji, a także zwiększy szansę na to, że w przyszłości nie będziemy tej decyzji żałować.
Powodzenia w dokonywaniu właściwych zawodowych wyborów!
Szukasz inspiracji do rozwoju? Zajrzyj do naszych e-booków Karierowy re:start, Mistrzowskie rekrutacje i Zadbaj o swoje CV. Ciekawe propozycje zatrudnienia – zajrzyj na Oferty Pracy na Goldenline.
One thought