Po rozmowie z rekruterem dostałeś zaproszenie na sesję Assessment Center. Wokół tej metody rekrutacji krąży dużo mitów, a Internet co chwilę podpowiada, jak należy się podczas takich sesji zachować. Dzisiaj powiemy Tobie, jakie błędy najczęściej popełniają kandydaci podczas spotkań z asesorem.
Błąd nr 1 – Próbuję przewidzieć zadania
Wielu kandydatów zamiast skupić się na konkretnym procesie rekrutacji przeszukuje Internet w poszukiwaniu zadań, o których opowiadają uczestnicy innych procesów rekrutacji. Pamiętaj, że profesjonalnie przygotowana sesja AC opiera się na autorskim zestawie zadań przygotowanych ściśle pod wybrany proces rekrutacji. Oczywiście poczytaj o doświadczeniach innych kandydatów, ale nie kieruj się wyłącznie ich opinią.
Błąd nr 2 – Podczas sesji skupiam się na reakcji asesora
Podczas sesji AC będą towarzyszyć Ci asesorzy, których zadaniem będzie ocena kluczowych kompetencji na stanowisku, o które się ubiegasz. Dobrze, żebyś pamiętał, że profesjonalny asesor to taki, który nie pokazuje ani gestami, ani wyrazem twarzy, czy Twoje zachowanie ocenia wysoko. Nie angażuj zatem myśli w próbę odgadnięcia reakcji asesora. Skup się na realizacji postawionych przed Tobą zadań.
Błąd nr 3 – Skupiam się na pozostałych uczestnikach sesji AC
Błędem kandydatów jest ogromne skupienie się na pozostałych uczestnikach sesji AC. Oczywiście warto mieć świadomość konkurencji, ale pamiętaj, że zdecydowanie lepiej wypadniesz jeśli skupisz się na pokazaniu swoich mocnych stron.
Błąd nr 4 – Brak przygotowania
To, że ciężko jest przewidzieć zadania na sesji AC nie oznacza wcale, że nie można się do niej przygotować. Wróć jeszcze raz do ogłoszenia rekrutacyjnego oraz do Twojej pierwszej rozmowy z rekruterem. Przypomnij sobie, jakie zadał Ci pytania oraz o jakie Twoje doświadczenia zawodowe pytał. W ten sposób możesz wywnioskować ,jakie kompetencje będą badane w procesie AC.
Błąd nr 5 – „ W sytuacji zawodowej zrobiłbym inaczej”
Pamiętaj, że sesja AC dotyczy badania Twoich kompetencji w środowisku pracy. Assesor będzie więc obserwował Twoje zachowanie, Twoje reakcje, aby zobaczyć, jak bardzo wpisują się one w profil poszukiwanego kandydata. Mówienie zatem po wykonaniu zadania: „w sytuacji zawodowej zachowałbym się inaczej” mija się z celem. Mimo, że sesja AC jest sytuacją sztuczną, to postawione przed Tobą zadania są powiązane ze stanowiskiem pracy, na które aplikujesz.
Błąd nr 6 – Nie jestem sobą
Czasami kandydaci mają ochotę zachować się inny sposób, niż dyktuje im to ich osobowość i doświadczenie zawodowe. Robią tak dlatego, że uważają, że inne zachowanie bardziej spodoba się zespołowi oceniającemu. Pamiętaj, że doświadczony asesor bardzo szybko zorientuje się, że Twoje zachowanie jest nienaturalne. Co więcej, w procesie AC jedna kompetencja badana jest w więcej niż jednym ćwiczeniu. Czy na pewno chcesz ryzykować utratą wiarygodności?
Błąd nr 7 – Traktuję pozostałych uczestników jak wrogów
To fakt – staracie się o to samo stanowisko w firmie i nie ma powodów, by udawać, że nie ma między wami rywalizacji. Pamiętaj jednak, że wrogie nastawienie do innych jest widoczne w Twojej postawie. Nie tylko słowa, ale również gesty i wyraz twarzy zdradza nasze nastawienie. Uśmiechnij się do pozostałych uczestników – będzie Wam raźniej!
Błąd nr 8 – Po ćwiczeniu pytam o to, jak mi poszło
Pamiętaj, że żaden asesor nie odpowie Tobie na to pytanie. Ich zadaniem jest ocenić poziom Twoich kompetencji na podstawie wszystkich zaprojektowanych zadań. Dopiero potem w specjalnym raporcie otrzymasz informację zwrotną na temat swoich kompetencji i ich dopasowania do stanowiska pracy. Jeśli wiec asesor nie odpowiada na Twoje pytanie, to nie oznacza to, że poszło Tobie źle. Po prostu jest profesjonalistą i nie może udzielić Tobie takiej informacji.
Błąd nr 9 – Nie chcę pokazać, że się denerwuję
Wielu kandydatów próbuje wszelkimi sposobami ukryć oznaki zdenerwowania. Stres ma jednak to do siebie, że im bardziej próbujemy się uspokoić, tym jest on silniejszy. Skup swoją uwagę na postawionych zadaniach, a po paru minutach emocje związane ze stresem same opadną. Pamiętaj też, że pewien poziom stresu działa mobilizująco, więc może on działać wbrew pozorom na Twoją korzyść.
Błąd 10 – Poniosłem porażkę, nie dostałem pracy
To, że po procesie AC nie dostałeś wymarzonej pracy nie oznacza, że nie powinieneś próbować dalej. Skorzystaj z informacji zwrotnej, jakiej udzielił Ci zespół oceniający i wyciągnij z niej wnioski. Może dostałeś jasne wskazówki, nad rozwojem jakich kompetencji musisz jeszcze popracować, żeby zwiększyć swoje szanse kolejnym razem. Dodatkowo, w następnym procesie rekrutacji będziesz już bogatszy o nowe doświadczenia, co również działa na Twoją korzyść.
Przeczytaj także, jak wygląda rekrutacja Assesssment Center dla kierowników, tajniki Assessment Center, czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o rekrutacji.
One thought