Wydawać by się mogło, że przeczytanie ogłoszenia o pracę nie jest rzeczą specjalnie trudną, ale jest ogromnie istotne, gdy chcemy na nie aplikować. O czym pamiętać? Jak czytać, aby je zrozumieć?
Każde właściwie zredagowane ogłoszenie powinno dzielić się na dwie części – część dotyczącą kwalifikacji (np. wykształcenie, uprawnienia zawodowe itd.) oraz część zawierającą opis umiejętności miękkich, jakie powinien posiadać właściwy kandydat aplikujący do pracy na danym stanowisku. Często niestety kandydaci zwracają uwagę jedynie na tą pierwszą część zapominając, że wymagane w ogłoszeniu cechy osobowościowe są równie istotne.
Kolejność często ma znaczenie
Wbrew pozorom kolejność umieszczania poszczególnych kwalifikacji ma znaczenie. Zazwyczaj jest bowiem tak, że pracodawcy na samej górze umieszczają rzeczy najważniejsze. Warto więc przyjrzeć się szczególnie właśnie tym wymaganiom i tak zredagować dokumenty aplikacyjne, aby pokazywały to, iż spełniamy te kryteria. Oczywiście zdarzają się także sytuację, gdy pracodawca wyszczególnia kwalifikacje przyszłego pracownika na których szczególnie mu zależy np. dodając obok „warunek konieczny”.
Braki w jednej części można nadrobić w drugiej
Bardzo często zdarza się, że czytając dane ogłoszenie stwierdzamy, że nie spełniamy wszystkich wymagań. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy bez szans i nie warto składać swoich dokumentów aplikacyjnych. Skoro bowiem obie sekcje są równie ważne mamy możliwość nadrobienia naszych braków spełniając wymagania drugiej części. Przykładowo więc jeśli nie posiadamy wymaganego doświadczenia można skutecznie tą wadę nadrobić pokazując pracodawcy, że idealnie wpisujemy się w jego wymagania pod względem cech osobowościowych. Jak pokazuje praktyka na współczesnym rynku rekrutacyjnym chęci do pracy i predyspozycje osobowościowe potrafią być kluczowe dla uzyskania danego stanowiska nawet w przypadku ograniczonego doświadczenia zawodowego w danej branży.
Aktualna klauzula to podstawa
Każde ogłoszenie zawiera także prośbę o umieszczenie w dokumentach aplikacyjnych aktualnej klauzuli o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby prowadzonej rekrutacji. Absolutną koniecznością jest umieszczenie właściwej i co najważniejsze aktualnej formuły. W przeciwnym razie pracodawca nie będzie miał prawa włączyć naszej aplikacji do procesu rekrutacyjnego. Aktualnie obowiązującą klauzule można łatwo znaleźć na różnych stronach internetowych.
Nie warto kłamać
Tendencja do przedstawiania swojej osoby jako kandydata idealnego potencjalnemu pracodawcy jest dosyć powszechna. Koniecznością jednak jest tu umiar i wyczucie granicy pomiędzy lekkim podkoloryzowaniem a kłamstwem. Jeśli więc w pracy o jaką się staramy jest konieczna np. dobrze rozwinięta umiejętność otwartości a kandydat jest osobą zamkniętą w sobie nie warto w takiej sytuacji „na siłę” dopasowywać się do ogłoszenia i pisać że jest on osobą komunikatywną oraz łatwo nawiązującą kontakt z klientem. Zamiast więc kłamać, lepiej, aby taka osoba systematycznie wykonywać ćwiczenia rozwijające te cechy osobowości na których posiadaniu jej zależy.
Autor: Jakub Zaczkiewicz, tekst zaktualizowano w lipcu 2022 r.
Szukasz karierowych inspiracji? Zajrzyj do Centrum Kariery Goldenline po wiele przydatnych informacji w trakcie szukania pracy. Pomogą Ci w tym także nasze darmowe e-booki np. Mistrzowskie rekrutacje, czy Zadbaj o swoje CV.
Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!
centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery
4 Thoughts