Dziś wiele osób zastanawia się, jak pokierować swoją drogą zawodową, aby nie tylko szybko się rozwijać, ale by ten rozwój postępował w obranym przez nas kierunku, zgodnie z tym „co nam w duszy gra”, co lubimy robić
Rozprawiamy o tym dniami, tygodniami a czasem i miesiącami. Często analizujemy sytuacje, które zdarzyły się w pracy, tworzymy scenariusze rozwiązań i rozmów z szefem czy współpracownikami – a wszystko po to, aby nam było w pracy lepiej, by iść do przodu. Zdarza się, że nasze przemyślenia, czy gotowe odpowiedzi zostawiamy albo w swojej głowie, albo w naszych notatkach.
Jeśli wciąż w Twoich myślach pojawiają się pytania:
- Co zrobić, aby inni (np. szef) w pracy dostrzegli mój potencjał i to, że się staram?
- Jak wykorzystać swój potencjał w pracy – w czym się rozwijać, na czym się skupić, jakie działania wykonywać, aby przybliżyć się do swoich celów, a od których się oddalać?
- Jakie działania powodują, że mój rozwój zawodowy może kwitnąć, a jakie powodują, że mogę nie osiągnąć spełnienia zawodowego?
To przeczytaj 6 patentów na to, jak przyśpieszyć swój rozwój zawodowy:
Weź sprawy w swoje ręce
Nie czekaj na to, aż ktoś inny podejmie za Ciebie decyzje, wywalczy Ci nowe stanowisko czy sprawi, że w zakresie obowiązków znajdą się tylko same najbardziej do Ciebie pasujące zadania – dbaj o to sam – to Ty tutaj jesteś nawigatorem, to Ty robisz pierwszy krok, Ty to kreujesz – i powiedzmy sobie szczerze: za efekty w tej materii nikt oprócz Ciebie nie jest odpowiedzialny.
Dbaj o swoje potrzeby i… potrzeby firmy
Wyrażaj swoje oczekiwania i potrzeby, ale słuchaj też tego co mówi pracodawca czy szef. Zastanawiaj się, jak swoje potrzeby możesz połączyć z potrzebami firmy – jeśli oczekujesz, daj coś w zamian – podziel się swoją wiedzą z innymi, rozwiąż jakiś problem w organizacji – pokaż, że firma zyska, jeśli spełni Twoje oczekiwania – dostaniesz podwyżkę, awans, nowe wyzwanie czy projekt, dzięki czemu będziesz mógł się jeszcze szybciej rozwinąć.
Szukaj okazji do rozwoju
Bojąc się zmian stawiasz sobie od razu barierę do dalszego rozwoju – nie będziesz się rozwijał, jeśli nie odrzucisz strachu i lęku o to, co będzie. Nigdy nie wiesz co będzie. Jeśli intuicja podpowiada Ci tak: wejdź w nowy projekt, zaproponuj zmianę zakresu swoich zadań, przejdź do innego biura – to zacznij robić wszystko, aby tak się stało. Słuchaj tych podpowiedzi i …nie martw się. Bądź też uważny na pojawiające się okazje i korzystaj z nich!
Sprawdź swoje talenty i wykorzystaj je!
Staraj się tak kierować swoimi działaniami w pracy, aby wzmacniać swoje talenty – to, co wychodzi Ci naturalnie, bez większego wysiłku oraz kompetencje – Twoją wiedzę i doświadczenie w danym temacie. Jeśli masz tak, że nie wykorzystujesz na co dzień Twoich mocnych stron, to zacznij to zmieniać. W końcu firma będzie miała z Ciebie większy pożytek, jeśli robisz to, co umiesz najbardziej. Jeśli nie wiesz lub tylko domyślasz się, jakie są Twoje talenty poproś dział HR o wykonanie testów w tym zakresie, poszukaj na ten temat informacji w Internecie, lub dowiedz się więcej o swoich talentach wykonując np. test Gallupa. Wykorzystując swoje mocne strony, w naturalny sposób przyśpieszasz swój rozwój zawodowy – zadania wykonujesz bowiem z chęcią i lepszą jakością.
Naucz się technik kreatywnych
Obojętnie w jakim miejscu kariery zawodowej jesteś i co robisz w danej chwili, nie uciekniesz od pracy zespołowej. A tu jest właśnie pole do działania, które może Cię bardzo rozwinąć – dzięki współpracy z innymi. Techniki kreatywne (np. techniki rozwiązywania problemów, burze mózgów) dają Ci pełno możliwości twórczego działania z zespołem – w codziennej pracy czy przy realizacji projektów. Posiadając wiedzę i umiejętności w tym zakresie możesz osiągać lepsze wyniki pracy, szybciej rozwiązywać problemy i zwiększać swoją efektywność, co może przełożyć się na szybszy rozwój zawodowy.
Nie oceniaj
Staraj się nie oceniać ludzi w pracy i sytuacji, które Cię spotykają. Wejście w jakąkolwiek ocenę pozbawia Cię energii, którą mógłbyś przeznaczyć na kreację nowych rzeczy dla siebie, innych czy firmy. Skupiając się na każdym zadaniu, które masz wykonać, nie włączając w to oceny jesteś skuteczniejszy w działaniu – a to znów przekłada się na Twój szybszy rozwój, który tak czy siak zostanie dostrzeżony przez otoczenie:)
Przeczytaj także, jak zarządzać swoją karierą zawodową, jak promować swoją markę w 30 sekund oraz sprawdź 5 sposobów na to, by Twój okres próbny okazał się sukcesem.
Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!
centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery
One thought