Targi pracy to jedna z najpopularniejszych form promocji, z której chętnie korzystają pracodawcy poszukujący pracowników. Z jednej strony to świetna okazja dla studentów i absolwentów, by w tym samym miejscu i czasie poznać oraz porównać aktualne oferty pracy, porozmawiać z pracodawcami o wymaganiach stawianych kandydatom, złożyć dokumenty aplikacyjne oraz otrzymać materiały informacyjne przygotowane przez pracodawców.
Z drugiej strony, to okazja dla firm, by wypromować się w środowisku akademickim. Podczas targów pracy firmy mają nie tylko możliwość promowania siebie oraz swoich ofert rekrutacyjnych, programów praktyk i staży, ale mogą również zbadać trendy wśród studentów, którzy za chwilę wejdą na rynek pracy. Twoja uczelnia organizuje targi, masz wolne popołudnie i już zaplanowałeś udział w nich? Świetnie! Teraz czas na przygotowania. Na ogół uważa się, że to pracodawcy powinni być odpowiednio przygotowani do targów. Jednak jeśli poważnie myślisz o znalezieniu pracy i optymalnym wykorzystaniu czasu targów, warto poświęcić kilka chwil na tak zwany „rekonesans”.
Jak przygotować się do targów, aby znaleźć pracę:
1. Poznaj firmy uczestniczące w targach przed wydarzeniem
Każdy organizator targów, najczęściej na kilka dni przed wydarzeniem, udostępnia listę wystawców. Pamiętaj, że masz ograniczony czas, a firm jest wiele. Warto przeanalizować, które stoiska chcesz odwiedzić w pierwszej kolejności i w jakim celu. Firmy uczestniczące w targach, najlepiej podzielić na trzy grupy:
• Firmy, których nie znasz
Tu najważniejsze będzie poznanie profilu firmy – czym się zajmuje, co oferuje pracownikom, jaka panuje w niej atmosfera. Pomocne mogą okazać się Profile Pracodawców i opinie tam umieszczone. Jeśli jesteś zainteresowany konkretnym działaniem firmy np. działalność społeczna, targi będą odpowiednim czasem do zadawania pytań.
• Firmy, które znasz, ale nie wiesz, czy szukają kogoś o twoich kwalifikacjach
Warto przejrzeć aktualne oferty, ale jeśli w sieci nie znajdujesz żadnej interesującej cię propozycji, warto na targach podejść, zapytać, porozmawiać.
• Firmy, które znasz, do których chciałbyś aplikować lub już aplikowałeś
Zapytaj o konkretne zadania na stanowisku, które cię interesuje. Porozmawiaj z pracownikami, zapytaj jak wygląda typowy dzień pracy i dlaczego wybrali właśnie tę konkretną firmę – co przekonało ich, gdy podobnie jak ty, szukali pracy. Nawet jeśli studiujesz na innym kierunku, niż profil działalności firmy, którą jesteś zainteresowany, nie skreślaj jej. Zapytaj, kogo szukają oraz jakie kwalifikacje i umiejętności są niezbędne do podjęcia pracy. Często zdarza się, że firmy szukają osób o konkretnych kwalifikacjach, a wykształcenie w innym kierunku jest dodatkowym atutem. Rozważ także możliwość podjęcia stażu w firmie – zdobędziesz cenne doświadczenie.
2. Przygotuj kilka kopii swojego CV
Jeśli na liście wystawców widzisz interesujące cię firmy, przygotuj dla nich swoje CV. Może być to cały życiorys, możesz także przekazać adres do swojego profesjonalnego profilu. Czasem firma i tak poprosi cię o aplikowanie online, ale może się również okazać, że na targach obecny będzie manager twojego przyszłego działu i bardzo chętnie pozna cię osobiście już teraz. To może znacznie zwiększyć twoje szanse. Warto spróbować! Jest jednak pewnien haczyk. Zostawiaj CV tylko w tych firmach, do których chcesz dostać się i zapamiętaj je. Nie chciałbyś przecież kryć zaskoczenia, odbierając telefon z zaproszeniem na rozmowę od firmy, o której zapomniałeś.
3. W grupie czy samodzielnie?
Chodzenie po hali targowej w grupie ma pewne zalety. Po pierwsze, zwiększa pewność siebie, szczególnie, jeśli po drugiej stronie stoją trzy, cztery osoby starsze od ciebie, na pierwszy rzut oka, z dużo większym doświadczeniem. Po drugie, koledzy mogą zadać pytania, które tobie nie przyszły do głowy. Uważaj jednak, by nie dać się wyprzedzić „konkurencji”, jeśli zależy ci na konkretnej firmie, śmiało nawiązuj kontakty.
4. Targi to nie tylko gadżety
Targi dają możliwość poznania firmy, umożliwiają bezpośredni kontakt z pracownikami. Nie warto rozpatrywać swojego uczestnictwa tylko pod kątem zebrania nowych długopisów. To właśnie na targach będziesz miał możliwość poznania rekrutera oraz potencjalnego managera, a czy nie o to głównie chodzi? Targi to nie tylko czas dla firm na prezentację siebie, ale również doskonała okazja na pokazanie swojej osoby przed potencjalnym pracodawcą. Pamiętaj, pierwsze wrażenie można zrobić tylko jeden raz.
5. Odpowiednie przygotowanie + odrobina szczęścia = sukces
Targi są niepowtarzalną okazją na tak zwany „research” oraz bliższy kontakt z przedstawicielami pracodawcy, czyli networking. Przy odrobinie szczęścia może zdarzyć się, że właśnie tam rozpocznie się twój proces rekrutacji, zwieńczony sukcesem w postaci pracy u wymarzonego pracodawcy. Przygotuj się odpowiednio i efektywnie wykorzystaj czas na targach pracy.