Apokalipsa i zagłada cywilizacji to częste tematy książek i filmów, ale ten temat może łączyć się również z nastrojami na rynku pracy. Polacy obawiają się takiej sytuacji przez kryzys klimatyczny, wojnę w Ukrainie i pandemię COVID-19. Czy posiadamy odpowiednie umiejętności, aby przetrwać kataklizm?
Serwis kariery LiveCareer Polska przeprowadził badanie „Praca po apokalipsie”, w którym 1500 respondentów zapytano o ich opinię na temat potencjalnego „końca świata” oraz perspektywy zawodowe po ewentualnej katastrofie.
Czego warto nauczyć się przed apokalipsą?
W zagładę cywilizacji wierzą głównie młodzi dorośli (za takim scenariuszem opowiedziało się ponad 50% ankietowanych w wieku 18-25 lat i 36% w grupie wiekowej 59+). Nie są to jednak puste przemyślenia, gdyż 46% badanych uważa, że posiada umiejętności niezbędne do przetrwania apokalipsy. Swoje kompetencje wyżej cenią mężczyźni niż kobiety (56% do 37%).
Badani są zdania, że najbardziej przydatnymi umiejętnościami w postapokaliptycznej rzeczywistości byłyby: gotowanie (91%), opieka nad dziećmi (88%) oraz rozsądne gospodarowanie zasobami (86%). Respondenci najrzadziej wskazywali na umiejętność rozpalenia ogniska bez użycia zapałek, zapalniczki lub sztucznej rozpałki (43%).
– Kompetencje, które wskazywali badani, rozkładają się w dość stereotypowy sposób. W takich czynnościach jak polowanie, budowa schronienia czy naprawa mebli i urządzeń widać zdecydowaną przewagę mężczyzn. Z kolei kobiety, częściej niż mężczyźni, deklarowały umiejętność opieki nad dziećmi, szycia czy konserwowania żywności. To oczywiście nie znaczy, że te kompetencje są wrodzone i typowe dla danej płci. Tam, gdzie w oczywisty sposób nie mamy do czynienia z biologią, czyli budową ciała i działaniem hormonów, w grę wchodzą uwarunkowania społeczne i kulturowe. Są to te same czynniki, które dziś motywują nas do wyboru konkretnych ścieżek kariery. – mówi Żaneta Sury, ekspertka kariery w LiveCareer Polska i autorka badania.
Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!
Polacy chętni do pracy w polu – ale dopiero po zagładzie
23% badanych w celu odbudowy cywilizacji po możliwej katastrofie, podjęłoby pracę w rolnictwie, a 14% wykonywałoby prace ręczne. Około 12% Polaków preferowałoby zatrudnienie w sektorze edukacji, 11% – w budownictwie, 10% – w zarządzaniu, a 7% – w technologiach. Ankietowani najmniej chętnie deklarowali chęć pracy w sektorze medycznym (6%), wojsku (5%) i łowiectwie (3%).
63% Polaków – gdyby już dziś musiało zmienić branżę lub zawód – ma pomysł na swoją dalszą karierę.
– Rzeczywistość naszych rodziców i dziadków, w której od początku kariery aż do emerytury pracowało się w tym samym zawodzie, a nawet w tym samym zakładzie pracy, dawno już minęła. Doradcy zawodowi już dziś przewidują, że obecni pracownicy zmienią ścieżkę kariery nawet 5-7 razy w ciągu życia. Elastyczność Polaków napawa więc optymizmem — szczególnie w obliczu zbliżających się kryzysów i spektakularnego rozwoju nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji. – mówi Małgorzata Sury, ekspertka kariery LiveCareer.pl.
Inne ciekawe wyniki zamieszczone w badaniu:
- dla 44% Polaków priorytetem po ewentualnej katastrofie byłoby odnalezienie bliskich
- 43% ankietowanych twierdzi, że ich obecny zawód byłby nieprzydatny w postapokaliptycznym świecie.
A jak Ty widzisz swoje postapokaliptyczne szanse? 😉
centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery