Sektor automotive ma bardzo dobry czas i szybko się rozwija. W Unii Europejskiej dużą rolę w tym obszarze odgrywa Polska, która liczbą zatrudnionych ustępuje tylko Niemcom i Francji
Według ekspertów Personnel Service branża automotive w Polsce może jeszcze mocno się rozwinąć. Korzystne dla kraju może okazać się przenoszenie produkcji z Chin, Ukrainy oraz Rosji.
Rosnące znaczenie automotive na rynku pracy
ACEA powołuje się na dane Eurostatu, z których wynika, że jedna na piętnaście osób w Unii Europejskiej jest zatrudniona bezpośrednio lub pośrednio w automotive. To ponad 12,7 mln osób, na co ma wpływ wzrost zatrudnienia odnotowany w latach 2015-2019.
– Nasza firma współpracuje z sektorem automotive od początku. Praktycznie co roku widzimy wzrost zapotrzebowania na kadrę. Oczywiście zawirowania związane z pandemią i opóźnieniami w globalnych łańcuchach dostaw, a teraz z wojną na terytorium Ukrainy, powodują chwilowe trudności, ale sektor zawsze wraca na swoje najlepsze tory. O tym jak istotnym pracodawcą jest automotive świadczą dane Eurostatu mówiące, że 6,6 proc. osób w Unii Europejskiej pracuje w branży. To co piętnasty pracownik. Część z nich jest zatrudniona bezpośrednio w fabrykach, a reszta m.in. w sprzedaży, dystrybucji czy serwisowaniu pojazdów – mówi Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service S.A.
Pandemia spowolniła rozwój
Pandemia sprawiła, że sektor automotive nieco zwolnił. Jak wynika z danych ACEA na przestrzeni całego 2021 roku sprzedaż samochodów w Unii Europejskiej osiągnęła 9,7 mln sztuk, zatem o 2,4% mniej niż rok wcześniej.
Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!
Punktem odniesienia był jednak 2020 rok, który stanowił rekordowo niską bazę porównawczą. W odniesieniu do przedpandemicznego roku 2019, łączna liczba rejestracji aut w Unii Europejskiej w 2021 roku była aż o 3,3 mln egzemplarzy niższa.
Fabryki fundamentem branży
Fabryki odpowiadają za ok. 20% zatrudnienia w całym sektorze automotive. Biorąc pod uwagę jedynie zatrudnienie w fabrykach, to w Polsce w 2019 roku (według danych Eurostatu) pracowało 224 tys. osób. W tym samym czasie zatrudnienie w takich zakładach w całej Unii Europejskiej przekroczyło 2,6 mln osób. Natomiast w całej branży (biorąc pod uwagę UE) zatrudnionych było 12,7 mln osób.
– Zakładając, że w Polsce jest podobnie i również 20% zatrudnienia w sektorze to pracujący w fabrykach, można szacować, że w całym automotive pracuje ponad 1,1 mln osób. Chodzi o pracowników, którzy zajmują się serwisowaniem, sprzedażą czy dystrybucją samochodów – wylicza Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service S.A.
Niemcy zdecydowanym liderem
Najwięcej osób zatrudnionych bezpośrednio w automotive pracuje w Niemczech, bo aż 916 tys. Na drugim miejscu jest Francja z 232 tys. miejsc pracy, a na trzecim miejscu plasuje się Polska (224 tys.). W pierwszej piątce znajdują się jeszcze Czechy (181 tys.) i Rumunia (179 tys.). Te pięć krajów zatrudnia w sumie ponad 1,7 mln osób, czyli aż 67% wszystkich pracujących bezpośrednio w fabrykach automotive.
– Sankcje na Rosję, rosnąca potrzeba uniezależnienia się od Chin i zwiększania mocy produkcyjnych w Europie mogą okazać się impulsem do rozwoju sektora automotive w Polsce. Zwłaszcza, że równocześnie mocno rozwija się produkcja aut elektrycznych. To szansa na nowe miejsca pracy, których będziemy potrzebowali, zwłaszcza, że w Polsce o numer PESEL wystąpiło ponad 1,1 mln uchodźców z Ukrainy – podsumowuje Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service S.A.
centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery