Na czym polega udana współpraca? Dobre relacje między pracownikiem a przełożonym mają duży wpływ na powodzenie danego projektu i ogólną atmosferę w pracy. Jak dbać o więzi w firmie? Odkrywamy 5 zasad udanej współpracy
Udana współpraca, czyli jaka?
Przeglądając oferty pracy, jedną z często wymienianych cech idealnego kandydata na dane stanowisko jest: umiejętność pracy w zespole. Dlaczego wielu pracodawców zwraca uwagę akurat na tę kompetencję miękką? Każda organizacja, której zależy na wynikach i efektywności powinna troszczyć się o relacje między pracownikami a przełożonym i dbać o dobrą atmosferę w pracy. Należy jednak pamiętać, że udana współpraca nie zależy jedynie od firmy, ale przede wszystkim ludzi, którzy w niej pracują. Jak dbać o dobre relacje w zespole? Przedstawiamy 5 zasad udanej współpracy.
5 zasad udanej współpracy między pracownikiem a przełożonym
Im bardziej lubimy swoich współpracowników, tym chętniej wstajemy rano do pracy. Jednak sama sympatia do członków załogi i przełożonego nie zagwarantuje udanej współpracy. Co więc zrobić, by wspólna praca przyniosła zamierzone efekty? Warto wcielić w życie kilka prostych zasad.
Sprawiedliwy podział obowiązków
W zgranym zespole pracowników, każdy powinien znać swoje obowiązki i wiedzieć, za co konkretnie odpowiada podczas realizacji danego projektu. Ważne, aby zadania zostały podzielone sprawiedliwie. Dobry lider dobrze wie, że nie należy obciążać jednego pracownika, podczas gry drugi spokojnie może przejąć część zadań.
Komunikacja w zespole
O tym, że komunikacja w organizacji jest niezbędnym elementem udanej współpracy, można przeczytać wszędzie. Co to oznacza w praktyce? Aktywne słuchanie, dbanie o przesyłanie informacji zwrotnej do pracowników i jasno ustalone zasady komunikowania się w zespole to istotne kwestie, o które należy zadbać, jeżeli chcemy z powodzeniem współpracować w grupie.
Bezstronność podczas rozwiązywania konfliktów
Nawet w najbardziej zgranym zespole może czasami dochodzić do konfliktów. Po tym, jak dane spięcie zostanie rozwiązane, można poznać dobrą organizację. Bezstronność podczas rozwiązywania konfliktów jest elementem udanej współpracy. Dlatego zawsze należy wysłuchać stanowiska obu stron nieporozumienia i dać równe szanse na wyjaśnienie powstałego problemu. Nie należy faworyzować członków zespołu, a branie czyjejś strony podczas rozwiązywania konfliktu, mogłoby zostać tak zinterpretowane.
Słuchanie potrzeb pracowników
Aby współpraca między pracownikami a przełożonym była udana, należy nie tylko mówić, ale również słuchać. Oczywiście liderzy mają prawo wymagać od załogi konkretnych zadań, jednak kiedy otworzą się na ich potrzeby i będą brali pod uwagę ich zdanie w wielu kwestiach, to wpłynie to na jakość współpracy.
Otwartość na innowacje
Nawet kiedy robimy coś bardzo dobrze, to zawsze mamy możliwość, by robić to jeszcze lepiej. Warto otworzyć się na wszelkie innowacje i dostępne technologie. Być może jeden członek zespołu brał ostatnio udział w ciekawym szkoleniu, na którym poznał ciekawe rozwiązania? Albo ktoś przetestował nowe narzędzie, które może poprawić jakość pracy? Warto otworzyć się na wszelkiego rodzaju nowinki z branży, którego mogą usprawnić współpracę między członkami danej organizacji.
Dbanie o relacje gwarancją sukcesu
Udana współpraca to klucz do sukcesu danej organizacji. Jeżeli pracownicy lubią ze sobą pracować, dobrze dogadują się z przełożonymi i z chęcią przebywają wśród innych członków organizacji, w konsekwencji mają więcej motywacji do pracy i mogą osiągać lepsze rezultaty. W pracy spędzamy średnio 8 godzin dziennie, dlatego warto troszczyć się o pozytywną atmosferę i razem budować miejsce, do którego po prostu – chce się wracać :)
Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!
centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery