Kto się nie rozwija, ten… – zamiast kończyć to zdanie, sięgnij po pomysły na to, jak szybko opanować nowe kompetencje!
- Klikaj na kursy online
Jedną z nielicznych zalet pandemii koronawirusa jest skokowy rozwój kursów, szkoleń i wykładów online. Dzięki temu ta część oferty, która wcześniej ograniczała się do spotkań na żywo, obecnie jest już dostępna w sieci, a wybór zależy tylko od Twoich preferencji.
- Bierz udział w dodatkowych projektach
Czasem nowe kompetencje i ambitne zadania są na wyciągnięcie ręki w Twojej organizacji. Jeśli uważasz, że Twoja praca jest nudna i już dawno przestałeś się w niej rozwijać, to być może zmiany warto zacząć od swojego podejścia.
Porozmawiaj z przełożonym i jasno przekaż, że zależy Ci na nowych wyzwaniach i że chcesz się uczyć. Być może zostaniesz zaangażowany w dodatkowe projekty np. z osobami z innych działów. Nawet jeśli będzie to wymagało od Ciebie większego nakładu czasu i znacznie intensywniejszego zaangażowania, to przecież zyskać możesz nowe kompetencje. Warto!
- Słuchaj, co w trawie piszczy, czyli era podcastów
Nie zdradzimy żadnej tajemnicy pisząc, że blogosfera jest już od jakiegoś czasu na równi pochyłej. Aktualny trend jest bardzo miły dla ucha, bo są to podcasty. Nagrania audio nagrywają teraz dziennikarze, celebryci, ale także doświadczeni profesjonaliści i eksperci w swoim fachu, którzy w ten sposób dzielą się swoją wiedzą.
Dlatego zdecydowanie warto odnaleźć nieużywane od dawna słuchawki i zainstalować w telefonie jedną z wielu aplikacji do odkrywania, subskrybowania i słuchania podcastów z interesujących Cię obszarów. W sieci znajdziesz też mnóstwo cennych nagrań rozwijających kompetencje miękkie. Miłego słuchania!
- Otwórz się na video learning
Bogactwo wysokiej jakości treści przekazywanej w formie filmów jest w Internecie ogromne – zwłaszcza jeśli angielski nie jest dla Ciebie ograniczeniem. Oto kilka podpowiedzi, gdzie wyszukiwać wartościowe wideo w zakresie kompetencji, które chcesz zdobyć:
- YouTube czyli główny kanał komunikacji najważniejszych vlogerów,
- platforma TED, czyli tysiące mówców i ich wystąpienia, które pokochały miliony ludzi,
- transmisje live zapisane na facebookowych profilach ekspertów i firm – np. rozmowy z cenionymi autorytetami,
- wyróżnione relacje – czyli stories, które możemy oglądać na Instagramie nawet po upływie 24 godzin – tak, wiedza też jest fotogeniczna 😉.
- Staż nie jedno ma imię
Jeśli myślisz, że praktyki i staże to nadal robienie kawy i wklepywanie danych do komputera, to mamy dla Ciebie dobre wieści. Szukające talentów firmy często przykładają naprawdę dużą wagę do atrakcyjności swojej oferty stażowej i starają się pokazać podczas nich jak największy przekrój działania firmy.
Co więcej staż nie jedno ma imię – nie musisz być tuż po studiach, by się o niego ubiegać. Jeśli decydujesz się zmienić ścieżkę swojej kariery, to nie wahaj się. Jeśli w przemyślany sposób to uargumentujesz, to nadal masz szansę na przeszkolenie w ciekawej firmie.