I tak oto nastał ten dzień. Pewnym (lub mniej pewnym…) krokiem przekraczasz próg biura twojego potencjalnego pracodawcy. Jesteś przygotowany na rozmowę kwalifikacyjną, ponieważ zadbałeś o większość punktów, o których pisaliśmy wcześniej. Czas na chwilę prawdy!
Jest kilka punktów, o których musisz pamiętać tuż przed rozmową kwalifikacyjną:
1. Zadbaj o pierwsze wrażenie
I wcale nie mówię tutaj o wrażeniu, które zrobisz na rekruterze, ale o spotkaniu z osobą na recepcji. Zbyt często zdarza się, że kandydat nie pamięta nazwiska osoby, z którą ma spotkanie. Nie mówię już o takich sytuacjach, w których kandydat asystentkę biura traktuje opryskliwie i z góry – może być pewien, że historia o tym dotrze do rekrutera. A wtedy, choćbyś długo opowiadał o tym, że ludzie są dla ciebie najważniejsi, nie będzie to brzmiało wiarygodnie.
2. Bądź sobą
Brak autentyczności wyczuwa się w każdej sytuacji. A przecież szukasz pracy dla siebie, a nie dla kogoś innego. Na przykład: jeżeli jesteś introwertykiem, nie udawaj ekstrawertyka! Po pierwsze nie będziesz w tym naturalny, a po drugie i ważniejsze: jeżeli praca na danym stanowisku faktycznie wymaga łatwości nawiązywania relacji z dużą liczbą ludzi, a ty tego nie lubisz, to dosyć szybko zamiast satysfakcji z pracy, zaczniesz być sfrustrowany.
3. Daj się poznać
Nawet ci najbardziej doświadczeni rekruterzy nie posiedli umiejętności czytania w myślach kandydata. Swoją opinię kształtują na podstawie faktów, które usłyszą. Mów nawet o rzeczach dla ciebie oczywistych, a na pewno o tych, które według ciebie są ważne. Jeżeli boisz się otrzeć o banał zawsze możesz dodać: „Być może to dla Państwa oczywiste, ale spotkałem się z sytuacją, gdy takim nie było, dlatego o tym mówię”.
4. Daj sobie czas na przemyślenie odpowiedzi
Nie musisz mówić bez przerwy – jeśli potrzebujesz się zastanowić nad odpowiedzią – powiedz, że potrzebujesz chwilę pomyśleć. Wbrew pozorom często osoba, która mniej mówi, a więcej myśli, pozostawia wrażenie, że ma coś do powiedzenia.
5. Zakładaj dobre intencje
Dla rekrutera każdy kandydat jest szansą. Szansą na zamknięcie rekrutacji! Dlatego też jego celem nie jest udowodnienie tobie, że nie umiesz i do niczego się nie nadajesz. Niektóre pytania mogą być podchwytliwe, czasami prowokujące, ale nie wynika to w większości przypadków ze złych intencji. Celem rekrutacji jest po prostu poznanie ciebie, a sukcesem to, gdy okażesz się dobrym kandydatem na dane stanowisko.
6. Bądź partnerem, a nie petentem
To spotkanie to też czas dla ciebie, aby dowiedzieć się więcej o stanowisku, o firmie, zweryfikować informacje dostępne w internecie. I choć pewnie więcej pytań padnie ze strony rekrutera, ale też same pytania mogą być dla ciebie podpowiedzią czy to jest dobre miejsce. Jeżeli rekruter stawia ciebie w roli petenta to pozostaje pytanie, czy chcesz pracować w firmie, która tak traktuje pracowników, albo takim osobom powierza tak ważne zadanie jakim jest rekrutacja.
7. Mów prawdę
Choćbyś miał zapomnieć o wszystkich innych punktach, to ten jeden weź sobie głęboko do serca. Nieścisłości w CV oraz wypowiedzi kandydatów, wprawny rekruter dosyć szybko wychwyci, a to jest to równoznaczne z zakończeniem twojego procesu rekrutacji. Zdecydowanie lepiej przyznać się do błędu i opowiedzieć o tym, jakie się wnioski z niego wyciągnęło na przyszłość, niż udawać, że jest się nieomylnym. Zgodność faktów dotyczących dat i okoliczności rozpoczęcia oraz zakończenia pracy w dotychczasowym doświadczeniu zawodowym jest kluczowa. Te informacje w bardzo łatwy sposób można zweryfikować. Nikt nie zdecyduje się na zatrudnienie osoby mijającej się z prawdą, nawet jeżeli posiada kwalifikacje na dane stanowisko. Kłamstwo i w tym przypadku ma krótkie nogi.
Podsumowanie – o czym pamiętać tuż przed rozmową kwalifikacyjną
Rekrutacja może być początkiem nowego i ciekawego etapu w twoim życiu zawodowym. Im bardziej świadomie podejdziesz do procesu rekrutacyjnego, tym większa szansa na to, że przejdziesz go pozytywnie i jednocześnie nie zdecydujesz się na pracę, która nie będzie dla ciebie! Praca zajmuje znaczną część naszego życia i warto zadbać o to, by trafić do miejsca, do którego będziesz przychodzić z uśmiechem na ustach.
Znajdź oferty pracy od dobrych pracodawców oraz wiele inspiracji w Centrum Kariery Goldenline. Szukasz inspiracji ze świata zarządzania zasobami ludzkimi? Zaglądaj także na nasz blog HR.