Myślisz o pierwszej pracy? Sprawdź, o czym pamiętać zanim wyślesz pierwsze CV
- „Studiuję i chciałabym znaleźć jakąś stałą pracę. Ale nawet nie wiem, jak dobrze napisać CV lub gdzie szukać ofert pracy?”
- „To droga przez mękę! Nie mogę znaleźć pracy, bo nie mam takiego doświadczenia, jakiego firmy oczekują. Nikt nie chce mnie zatrudnić!”
- „Skończyłam liceum i szukam mojej pierwszej pracy. Jeszcze nie wiem czy pójdę na studia czy może do zawodówki. Na razie się zastanawiam. Ale tak szczerze, to rynek pracy trochę mnie przeraża.”
Brzmi znajomo? W takim razie przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim garść porad na temat tego, co możesz zrobić, żeby obłaskawić to dzikie zwierzę, jakim jest rynek pracy. W stawianiu pierwszych kroków na rynku pracy najważniejsze są:
✔ determinacja – by stale próbować iść do przodu,
✔ dywersyfikacja działań – by skorzystać z wielu źródeł wiedzy i poszukiwania możliwości zatrudnienia,
✔ aktywność – by nie siedzieć w miejscu i czekać aż praca sama do nas przyjdzie. Tak więc, co robić?
1. Bądź zaangażowany.
Od pierwszego roku studiów, podczas pierwszych lat szkoły zawodowej, policealnej szukaj dodatkowych możliwości, na przykład działania w wolontariacie, kołach naukowych, fundacjach.
2. Skorzystaj z możliwości praktyk.
To już nie jest przysłowiowe parzenie kawy i kserowanie dokumentów. Jest duża szansa, że po praktykach cię zatrudnią.
3. Wykorzystaj czas wolny w wakacje na odbycie stażu!
To cenne doświadczenie z pewnością zaprocentuje. Szukaj też możliwości rozwoju w trakcie roku akademickiego.
4. Buduj swój wizerunek w sieci.
Stwórz i aktualizuj swoje profile na takich portalach jak Goldenline. Bądź aktywny w grupach tematycznych, forach, czy społecznościach specjalistów, bierz udział w dyskusjach na te tematy, które cię interesują.
5. Szukaj szkoleń.
Takich o tematyce związanej z poruszaniem się po rynku pracy – organizują je na przykład biura karier na uczelniach, koła naukowe lub stowarzyszenia.
6. Czytaj porady rekrutacyjne.
W internecie jest wiele artykułów na temat rekrutacji, konstrukcji CV czy rozmowy kwalifikacyjnej. Zyskasz cenną wiedzę.
7. Mów, że szukasz pracy.
Znajomym, bliższej i dalszej rodzinie – siła w poleceniach i poczcie pantoflowej! Ta lista nie jest skończona. Sam znajdziesz jeszcze kilka kreatywnych rozwiązań, by rynek pracy tańczył tak, jak mu zagrasz. Do dzieła!
Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!
centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery