Kto się nie rozwija, ten się cofa. Zwłaszcza na tak dynamicznie zmieniającym się rynku pracy jak obecny. Jak więc nie zostać w tyle? Zainspiruj się poradami od Goldenline
1. Miej cel
Trudno dojść do celu, jeśli nie wiesz, dokąd właściwie idziesz. Dlatego spróbuj stworzyć swoją mapę kariery. Nie martw się – nie chodzi tutaj o szczegółową tabelę czy harmonogram, ale raczej o zdefiniowanie ważnych dla Ciebie celów zawodowych i wartości, które w Twojej opinii przyniosą Ci satysfakcję i spełnienie w pracy. Taka mapa będzie dla Ciebie drogowskazem i podpowie, w jakim kierunku powinieneś się rozwijać.
2. Nie bój się inwestować w siebie
Pracodawca jest skłonny wysłać Cię na ciekawe szkolenie, ale musisz poświęcić na nie weekend albo odpracować poświęcony czas po godzinach? Znalazłeś świetny kurs, ale Twój szef godzi się na pokrycie tylko części kosztów? A może 100% kwoty musisz wysupłać sam? Zadaj sobie pytanie, na ile dana możliwość rozwoju faktycznie Ci się przyda i na ile odpowiada Twoim potrzebom. Sprawdź opinie o szkoleniowcu, poproś o szczegółowy plan kursu. Jeśli perspektywy są obiecujące, a Twój budżet udźwignie dodatkowy wydatek – nie wahaj się!
3. Szukaj wiedzy w Internecie
Usługi szkoleniowe w Polsce przez ostatnie 15 lat mocno się rozwinęły, a ceny kursów – zwłaszcza stacjonarnych – poszły wyraźnie w górę. Jeszcze droższe jest uzyskanie konkretnych certyfikatów czy uprawnień koniecznych w wyspecjalizowanych branżach. Wysokie koszty to jedna z najczęstszych bolączek wskazywanych przez osoby, które chciałyby rozwijać swoje kompetencje poza miejscem pracy.
Pamiętaj jednak, że Internet oferuje niewyczerpane możliwości rozwoju w zasadzie w każdej branży. Warto przyjrzeć się bliżej przykładowo internetowym platformom szkoleniowym. Oferują one dostęp do bogactwa kursów online w zakresie konkretnych umiejętności (np. programowanie, obsługa Excela czy prowadzenie Social Media), ale też szeroki wachlarz kompetencji miękkich (jak organizacja czasu, umiejętność radzenia sobie ze stresem, skuteczna komunikacja i wiele innych). Ceny takich szkoleń będą nieporównanie niższe, a co więcej, nie musisz dostosowywać się do grafiku prowadzących.
4. Otwórz się na nowe możliwości
Twój szef chce Cię wysłać na targi, na których byłeś już sześć razy? Jedź i tym razem spróbuj poznać więcej nowych osób. Networking przydaje się na każdym etapie kariery. Jest możliwość pracy w ciekawym projekcie, ale nie jesteś pewien, czy to dla Ciebie? Spróbuj! Firma chce wprowadzić nowy program, ale to wymagałoby od całego zespołu gotowości do procesu wdrożenia i nauczenia się obsługi zupełnie innego oprogramowania? Bądź na tak! Nowe narzędzia pracy wzbogacą Twoje CV i pokażą, że nie boisz się przyswajania nowych technologii.
5. Ucz się od innych
W Twojej pracy nie ma żadnych możliwości rozwoju? W takim razie zawsze możesz uczyć się we własnym zakresie. Skorzystaj z naszych pomysłów:
- W Twojej firmie jest osoba, która jest dla Ciebie autorytetem? A może masz w swoim otoczeniu kogoś, od kogo wiele mógłbyś się nauczyć? Nie bój się prosić o rady i wskazówki! Zwykle osoby, które wiele osiągnęły, chętnie dzielą się swoją wiedzą.
- Sięgnij po książki – polecana literatura branżowa i książki pisane przez ekspertów w swoim fachu oferują wysoki poziom informacji.
- Ślęczenie nad książkami nie jest dla Ciebie? Zacznij śledzić blogi! Poszukaj autorytetów w Twojej dziedzinie i firm, które są liderami branży. Gwarantujemy, że wiele z nich prowadzi blogi lub wartościowe profile w Social Mediach (np. Goldenline) – to skarbnice wiedzy zawodowej, które pozwolą Ci na rozwój i śledzenie trendów.
- Po całym dniu w pracy nie masz siły na siedzenie przed ekranem? Włącz podcasty! W sieci coraz więcej wartościowych treści powstaje w formacie audio. Wystarczy smartphone ze słuchawkami i już możesz się uczyć w drodze do pracy, na spacerze, a nawet przy sprzątaniu 😉
6. Daj się zauważyć
Wielu pracowników niezadowolonych ze swoich obecnych obowiązków snuje marzenia o idealnej pracy i narzeka na brak możliwości rozwoju – a jednocześnie nie robi nic, by o ten rozwój zadbać w ramach współpracy z aktualnym pracodawcą. Wyjdź z inicjatywą i pokaż, że zależy Ci na tym, by się rozwijać.
Poproś szefa o rozmowę i porządnie się do niej przygotuj. Wyjaśnij, w jakim kierunku chciałbyś zmierzać i zadeklaruj, że jesteś gotowy podjąć się nowych obowiązków lub pracować więcej, jeśli to pomoże Ci w osiągnięciu Twoich celów. Przekaż, że zależy Ci na kursach i innych formach uczenia się. Daj się poznać jako zmotywowany i proaktywny pracownik. Pomyśl, w jaki sposób mógłbyś rozwijać swoje kompetencje wewnątrz firmy i poproś o pomysły i propozycje swojego szefa. Efekty takiej rozmowy mogą Cię naprawdę zaskoczyć. A co jeśli nic się nie zmieni? Wtedy warto rozejrzeć się za innymi możliwościami na rynku pracy, ale przynajmniej będziesz wiedział, że dałeś aktualnemu pracodawcy szansę.
7. Stawiaj na elastyczność
Jesteś lub chciałeś być ekspertem w wąskim obszarze branży, który coraz bardziej traci na znaczeniu? Wiele wysiłku włożyłeś w poznanie technologii, a jej producent rezygnuje z jej wspierania? A może po prostu Twoja praca marzeń już nie jest dla Ciebie ciekawa i inspirująca? Na obecnym rynku pracy takie rozczarowania się zdarzają, a ich częstotliwość będzie stale rosła.
Bądź na to przygotowany. Zadbaj, by Twoje cele zawodowe były możliwe do skorygowania zgodnie z panującymi trendami i potrzebami. Nie wszystko da się przewidzieć, ale dzięki elastyczności i nastawieniu na rozwój na pewno sobie poradzisz.
Nie czekaj! Zainspiruj się z Centrum Kariery Goldenline i przeczytaj e-booka Postaw na rozwój.