Bycie zapracowanym stało się modne, ale utrata kontroli nad czasem poświęcanym na pracę może stać się poważnym problemem. Oddanie pracy i łączenie jej z pasją nie jest niczym złym dopóki nie prowadzi do pracoholizmu. Bezgraniczne poświęcanie się pracy nie jest bowiem powodem do dumy i może prowadzić do depresji, wielu chorób lub innych poważnych konsekwencji. Aby temu zaradzić, warto szczerze odpowiedzieć sobie samemu w jakim stopniu ten problem nas dotyczy. Sprawdź, czy masz się czym martwić.
Oto 7 oznak, które mogą wskazywać, że jesteś pracoholikiem:
1. Pierwszy przychodzisz, ostatni wychodzisz
Przychodzisz do pracy bardzo wcześnie, bo możesz wtedy skupić się i popracować w ciszy. Potem, kiedy wszyscy są już w domu, ty zostajesz w biurze do późnych godzin tłumacząc sobie, że w końcu masz czas, żeby zaplanować pracę na kolejny dzień. Nie ma w tym nic złego, jeżeli takie sytuacje wynikają z potrzeby dokończenia pilnego projektu i zdarzają ci się okazjonalnie. Pamiętaj, że nie zrobisz więcej spędzając kolejnych godzin w pracy – jesteśmy bardziej produktywni, kiedy dobrze organizujemy sobie czas i robimy niezbędne przerwy na odpoczynek.
2. Nie możesz oderwać się od pracy
Elastyczne godziny pracy mogą zapędzić w kozi róg. Może zdarzyć się, że pracujesz z domu, bo w ciągu dnia miałeś coś ważnego do załatwienia na mieście. Ale jeśli uważasz za normalne, że codziennie zabierasz pracę do domu, pracujesz w łóżku, w weekend czy na wakacjach, to znak, że praca zdeterminowała twoje życie.
3. Stresujesz się kiedy nie jesteś w pracy
Nawet jeśli nie jesteś w pracy, ciągle o niej myślisz – na lunchu, na wakacjach, na spotkaniu z przyjaciółmi, przed snem i zaraz po przebudzeniu. Obsesja na punkcie pracy nie wróży niczego dobrego. Jeśli nie potrafisz zapomnieć o swoich zawodowych obowiązkach po godzinach i bez przerwy zastanawiasz się co masz do zrobienia, to znak, że możesz być pracoholikiem.
4. Nie potrafisz odmówić pracy
Nie tylko chętnie przyjmujesz dodatkowe zadania, ale pokazujesz też, że jesteś do dyspozycji innych o każdej porze i w każdym miejscu – odbierasz telefony o bladym świcie czy odpisujesz na maile w środku nocy. Jeśli dążenie do sukcesu to dla ciebie nie tylko robienie swojej pracy, ale też wszystkiego, o co proszą inni, to znak, że pracoholizm nie jest ci obcy.
5. Myślisz, że jesteś niezastąpiony
Nie delegujesz zadań, bo sam zrobisz wszystko najlepiej. Kiedy jesteś chory, nie pozwalasz sobie na zwolnienie lekarskie, bo boisz się, że nie dopełnisz swoich obowiązków. Nie pamiętasz kiedy ostatni raz byłeś na urlopie, bo nie masz na niego czasu. Wszystko i zawsze chcesz zrobić sam i najlepiej jak się da, nieważne ile pracy to wymaga. Pamiętaj, że bycie ciągle perfekcyjnym może szybko doprowadzić cię do pracoholizmu.
6. Gubisz w życiu priorytety
Jeśli praca stała się twoją standardową wymówką, aby uniknąć spędzania czasu z rodziną lub przyjaciółmi, możesz szybko stracić kontakt z bliskimi. Dojdzie do tego, że przestaną o tobie pamiętać planując swój wolny czas. Zastanów się, czy praca na pewno jest najważniejsza w twoim życiu.
7. Nie masz czasu dla siebie
Tłumaczysz sobie, że lubisz swoją pracę i nie potrzebujesz mieć żadnego hobby. Przez to po pracy najchętniej… pracujesz. Nie ma co się oszukiwać, każdy potrzebuje odskoczni od codziennych obowiązków. Zaangażowanie się w inne zajęcia pozwala odpocząć i podejść do pracy z dystansem. Jeśli powyższe oznaki dotyczą również ciebie, zastanów się czego chcesz od życia. Najtrudniej przyznać przed samym sobą, że jest się pracoholikiem. Ale to pierwszy krok, żeby coś zmienić i zaradzić negatywnym konsekwencjom pracoholizmu. Jeśli natomiast nadmiar pracy to kwestia złej organizacji w obecnym miejscu zatrudnienia, zmień pracę na lepszą.
One thought