5 sygnałów, że z tej pracy nic nie będzie

Na pierwszy rzut oka oferta zatrudnienia wygląda atrakcyjnie. Firma oferuje konkurencyjne wynagrodzenie, bogaty pakiet benefitów, a na dodatek mieści się w nowoczesnym biurowcu w centrum miasta, czyli z dobrym dojazdem. Mimo wszystko intuicja nam podpowiada, że to niekoniecznie musi być praca marzeń. Na co w takiej sytuacji warto zwrócić uwagę?

W powietrzu unosi się zapach stresu

Pierwsze, co rzuca się w oczy po wejściu do firmy, to kiepska atmosfera. Pracownicy wyglądają na zestresowanych, nikt ze sobą nie rozmawia, a na biurkach brakuje osobistych gadżetów, które sugerują, że ludzie dobrze się tu czują. Wiadomo, że do pracy przychodzi się pracować, a nie realizować towarzysko, jednak należy sobie zadać bardzo ważne pytanie – czy będziemy się dobrze czuć w miejscu, w którym np. nikt ze sobą nie rozmawia?

Jeżeli pierwsze wrażenie nie wypadło najlepiej, poprośmy osobę przeprowadzającą rozmowę kwalifikacyjną o pokazanie biura w tym naszego potencjalnego miejsca pracy, pomieszczenia socjalnego, oraz toalety. Obwąchajmy wszystkie kąty, zanim podejmiemy decyzję, czy na pewno chcemy w danym miejscu spędzać pół dnia.

Próba podważenia umiejętności

„Pozostali kandydaci mają lepsze wykształcenie i większe doświadczenie, ale postanowiliśmy dać pani/panu szansę” lub „Słyszałem/łam o tym projekcie, na pani/pana miejscu tak bym się nim nie chwalił/ła”. Menedżer, który w ten sposób rozpoczyna rozmowę, raczej nie traktuje podwładnych po partnersku, a jego sposób zarządzania może opierać się na wywieraniu presji. Być może jest jedną z tych osób, które nie zawahają się podważyć jakości naszej pracy np. podczas spotkania przy dużym audytorium. Jeśli dodatkowo się okaże, że w danym dziale jest duża rotacja, raczej nie jest tajemnicą, dlaczego tak się dzieje.

Przekleństwa

„W naszej firmie wszyscy jesteśmy na „ty” i można mówić „k…” na zebraniu”. To sygnał, że w firmie panują naprawdę luźne stosunki, które niekoniecznie muszą nam odpowiadać. Jakość i poziom codziennej komunikacji są bardzo istotne, dlatego powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy taka konwencja nam odpowiada.

Inna sprawa, kiedy osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną przeklina, bo nawet w tak specyficznej sytuacji nie potrafi nad sobą zapanować. Czy chcesz mieć takiego szefa?

Niekorzystne warunki w umowie

O wszystko, co się pięknie zapowiada, należy się dobrze dopytać. Przykład: firma oferuje pracownikom bezpłatne kursy języków obcych lub pełne sfinansowanie studiów podyplomowych, o ile są one skorelowane z pracą, którą dla niej wykonują. Brzmi super, ale zawsze trzeba dopytać, czego oczekuje w zamian. Bardzo często za taką propozycją stoi np. zobowiązanie, że przepracujemy w danym miejscu określony czas.

Ważną kwestię stanowią również umowy o zakazie konkurencji, które pod groźbą wysokiej kary potrafią zamknąć wszelkie możliwości dorabiania. Przemyślmy dobrze, czy chcemy się godzić na takie ograniczenia.

Brak zainteresowania rozmową

To się naprawdę zdarza! – Kilkukrotnie uczestniczyłam w spotkaniach, podczas których rekruter odpisywał na wiadomości, a jeden menedżer nawet odebrał trzy telefony. Co prawda za każdym razem bardzo mnie przepraszał, ale miałam wrażenie, że bardzo mu przeszkadzam – opowiada Sylwia, która od siedmiu lat pracuje w finansach.

Spotkanie z potencjalnym pracownikiem nie musi trwać godziny. Jeżeli ktoś jest zabiegany można je ograniczyć nawet do 15 minut uprzedzając wcześniej z czego wynika to sprinterskie tempo. Istnieje obawa, że taki wiecznie zabiegany szef będzie niedostępny, albo co gorsza, tak wygląda praca w danej firmie! Obowiązków jest tyle, że trzeba wykonywać siedem rzeczy na raz.

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!

centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery