Udało się – dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. To oznacza, że jesteś coraz bliżej wymarzonej posady. Co musisz zrobić, by sprostać pokładanym w Tobie oczekiwaniom i zdobyć pracę marzeń?
Oto 5 rzeczy, których od Ciebie oczekuje rekruter:
1. Przygotowania do rozmowy
Często kandydaci wychodzą z założenia, że do rozmowy nie trzeba się przygotowywać. „Przecież nie nauczę się niczego nowego w dwa dni” – myślą. Oczywiście może tak być, jeśli chodzi o zdobywaną latami wiedzę branżową. Ale przygotowanie to również zapoznanie się oferowanym stanowiskiem, research na temat firmy, konkurencji, a także dopracowanie odpowiedzi na najczęściej padające pytania rekrutacyjne. Również to o zarobki – rekruter od razu zauważy, czy kandydat odrobił zadanie domowe: przemyślał, ile chce zarabiać oraz zapoznał się z raportami płacowymi.
2. Konkretów.
Rekruterzy lubią kandydatów konkretnych i zorientowanych na cel, czyli w tym przypadku: otrzymanie pracy. Oczekują, że przychodząc na rozmowę, będziesz wiedział, na jakie stanowisko i do jakiej firmy aplikujesz. I będziesz mówił o tym, co pomoże im podjąć decyzję o twoim zatrudnieniu – pamiętaj, że jeśli o czymś nie powiesz, rekruter sam się nie domyśli. Trudniej się rozmawia, gdy kandydat odbiega od głównego tematu rozmowy albo odpowiada półsłówkami. Taka postawa może być odebrana jako lekceważąca, bo przecież obu stronom powinno zależeć na pozytywnym wyniku rozmowy.
3. Pokazania swojej motywacji
Mocna motywacja to podstawa, gdy starasz się o pracę. Ale chodzi nie o to, by zależało Ci na znalezieniu jakiejkolwiek pracy. Rekruter chce zobaczyć, że zależy Ci na otrzymaniu konkretnej posady, w konkretnej firmie. Nie możesz dawać do zrozumienia, że CV wysyłałeś na chybił trafił. Jak pokazać swoją motywację? Odpowiednio wcześniej dowiedz się jak najwięcej o firmie, jej kulturze organizacyjnej i tą wiedzą koniecznie pochwal się na rozmowie rekrutacyjnej. Sam sobie odpowiedz na pytanie, które pewnie padnie podczas wywiadu: dlaczego chcesz pracować w tej firmie? Jeśli sam nie będziesz pewien, to jak przekonasz o tym rekrutera?
4. Poinformowania o zmianie decyzji.
Bywa, że w trakcie procesu rekrutacji, kandydat się rozmyśla, ale o swojej rezygnacji nikogo nie informuje. Nie przychodzi na umówione spotkania, nie odbiera telefonu. To bardzo utrudnia pracę rekrutera i stawia kandydata w złym świetle. Następnym razem, jeśli w trakcie procesu znajdziesz inną pracę czy po prostu się rozmyślisz – poinformuj o tym drugą stronę. Rekruter nie będzie czekał na ciebie bezsensownie czy zastanawiał się, dlaczego nie odbierasz telefonu. Rozmowa, mail czy nawet sms z informacją o rezygnacji bardzo ułatwi pracę HR-owca, a po tobie zostawi dobre wrażenie na przyszłość.
5. Zaufania i szczerości.
Panuje stereotyp, że celem rekrutera jest udowodnić kandydatowi, że się nie nadaje lub przyłapać go na braku wiedzy. A prawda jest zupełnie odwrotna: jeśli zapraszamy kogoś na rozmowę, to dlatego, że na poważnie rozważamy jego kandydaturę i naprawdę chcemy znaleźć w nim jak najwięcej pozytywnych cech i umiejętności. Zadawane pytania mają po prostu zaprowadzić nas do najlepszego wyboru. Rekruter jest partnerem do rozmów, działa na rzecz kandydata, a nie przeciwko niemu i często (o czym kandydaci nie wiedzą) walczy o jego kandydaturę. Dlatego nie bój się dopytywać, radzić czy konsultować. I pamiętaj: rekruter też człowiek!
Szukasz pracy? Sprawdź oferty pracy od Goldenline i zainspiruj się praktycznymi poradami w Centrum Kariery. Polecamy także e-book Mistrzowskie rekrutacje.
One thought