Twoje CV wzbudziło zainteresowanie, przeszedłeś rekrutację i otrzymałeś ofertę pracy? Gratulacje! Pamiętaj jednak, że rekrutacja to proces dwustronny. Pracodawca szuka odpowiedniego pracownika, ale to przede wszystkim ty wybierasz nowe stanowisko.
Upewnij się, że przyjmując ofertę pracy, dokonujesz słusznego wyboru. Nowa pozycja powinna być dla ciebie zadowalająca pod każdym względem. Jak uniknąć rozczarowania? Zanim przyjmiesz ofertę pracy, wykonaj 5 poniższych kroków:
1. Upewnij się, że to dobry ruch
Oferta nowej pracy jest z reguły ekscytująca. Często czekaliśmy na nią od kilku miesięcy i kiedy się wreszcie pojawia, chcemy ją szybko przyjąć i zacząć pracę na nowym stanowisku. Czy to zawsze dobry wybór? Oprócz pensji i nowego zakresu obowiązków, w grę wchodzi wiele innych czynników. Pomagając kandydatom zawsze uczulam ich, aby przed podjęciem decyzji, zadali sobie poniższe pytania:
✔ Czy nowa pracy przyniesie mi oczekiwany rozwój?
✔ Czy w pełni rozumiem, czym się będę zajmować na nowym stanowisku?
✔ Czy zakres obowiązków pokrywa się z moimi celami zawodowymi?
✔ Czy stanowisko wydaje mi się ekscytujące?
✔ Czy forma współpracy mi odpowiada?
✔ Czy pracodawca oferuje mi rozwój umiejętności?
✔ Czy mogę liczyć na realny awans?
✔ Czy ludzie z firmy wywołują we mnie pozytywne uczucia?
✔ Jak długo zajmie mi dojazd do firmy?
2. Sprawdź opinie o pracodawcy na GoldenLine.pl
Zweryfikuj to, o czym zapewnił cię rekruter. Porównaj ofertę z opiniami byłych i aktualnych pracowników firmy. Sprawdź opinie na GoldenLine.pl i forach internetowych. Możesz łatwo przekonać się, czy rozwój w nowym miejscu pracy to tylko zapewnienia w trakcie rekrutacji, czy faktycznie powinieneś na niego liczyć. W GoldenLine, dzięki Profilom Pracodawców, możesz dodatkowo obejrzeć profile pracowników danej firmy. Zobacz, jak długo tam pracują i jak na przestrzeni czasu zmieniał się ich zakres obowiązków. Jeżeli trafisz na osoby, które pracują w firmie kilka lat i są nagradzane awansami, to dobry znak.
3. Podpisz list intencyjny
Złożenie rezygnacji w momencie, kiedy nie masz pisemnego potwierdzenia nowej oferty pracy i jej warunków jest kompletnie nierozsądne. Nieważne jakie zapewnienia padną z ust nowego pracodawcy. Jeżeli akceptujesz ofertę zatrudnienia i masz pewność, że chcesz zmienić pracę, musisz otrzymać list intencyjny. Powinien on zawierać: stanowisko, wynagrodzenie (podstawowe i sposoby uzyskiwania premii), a także dzień startu. Jeżeli umawiasz się na dodatkowe benefity, poproś o ich ujęcie w liście.
4. Sprawdź możliwości rozwoju i zarobki
Zanim podejmiesz nową pracę, sprawdź, czy w Twoje branży są możliwości rozwoju. Na stronie internetowej pracodawcy, na forach internetowych oraz na podstawie opinii byłych lub obecnych pracowników poszukaj informacji o możliwości odbycia szkoleń, uczestnictwa w konferencjach lub warsztatach. Dodatkowo upewnij się, jaka jest w Twoim zawodzie ścieżka kariery i czy można awansować na wyższe, również menadżerskie stanowiska. W przypadku ograniczonych możliwości rozwoju może warto poszukać swojego miejsca w innej branży?
5. Odpocznij
Polecam ci, byś przed początkiem nowej pracy odpoczął i nabrał sił. Jeżeli to możliwe wykorzystaj zaległy urlop i unikaj przechodzenia z jednej firmy do drugiej bez chwili odpoczynku. W nowym miejscu czeka cię mnóstwo wyzwań, które o wiele skuteczniej podejmiesz będąc zrelaksowany.
Rozważasz zmianę pracy, ale nie masz czasu aktywnie jej poszukiwać? Załóż profil w Goldenline. Tu pracodawca stara się o pracownika>>>
Szukasz inspiracji do rozwoju? Zajrzyj do naszych e-booków Karierowy re:start, Mistrzowskie rekrutacje i Zadbaj o swoje CV. Ciekawe propozycje zatrudnienia – zajrzyj na Oferty Pracy na Goldenline.
One thought