Oferty pracy w gazetach, na słupach informacyjnych, w Urzędach Pracy – brzmi jak prehistoria, prawda? Wszystkie te rozwiązania znalazły swoje odpowiedniki we wszechobecnym internecie. Należy pamiętać o tym, że pracy można szukać w sieci, ale warto także być świadomym, że dzięki obecności w sieci, praca może znaleźć ciebie.
Oto 4 sposoby, jak znaleźć pracę i jak dać znaleźć się pracy na GoldenLine:
1. Oferty pracy
GoldenLine to serwis rekrutacyjny zrzeszający z jednej strony osoby chętne do podjęcia nowych wyzwań zawodowych, a z drugiej rekruterów, dzielnie szukających kandydata z kompetencjami adekwatnymi do zakresu obowiązków na danym stanowisku. Zakładka Oferty pracy to miejsce, gdzie znajdziesz aktualne, a także dopasowane do ciebie oferty pracy. Pozwala ona na wyszukanie i przeglądanie ofert pracy po stanowisku, słowie kluczowym lub lokalizacji. Ważne, by przed aplikacją na stanowisko dokładnie zapoznać się z opisem wymagań i aplikować tylko na te oferty, które odpowiadają twoim umiejętnościom, doświadczeniu oraz kompetencjom. Dzięki przemyślanym decyzjom, unikniesz zastanawiania się, dlaczego nie dostajesz odpowiedzi.
2. Bezpośredni kontakt z rekruterem
Pamiętajmy, że na zamieszczone oferty pracy aplikuje przeważnie spora liczba kandydatów. Co zrobić, by wyróżnić się z „tłumu CV”? GoldenLine umożliwia bezpośredni kontakt z osobami zaangażowanymi w rekrutację. Osoby te oznaczone są żółtą lupką widoczną na profilu obok imienia i nazwiska. Jeżeli któraś z ofert pracy wyjątkowo przypadła ci do gustu, skontaktuj się z rekruterem za pomocą wiadomości na GoldenLine. Warto, aby wiadomość pokazywała zaangażowanie oraz zbieżność twoich kompetencji z poszukiwanymi na danym stanowisku. Drugim sposobem nawiązania kontaktu z rekruterem jest wykorzystanie informacji o tym, kto wyświetlał twój profil w ciągu ostatnich 30 dni. Jeśli znajdziesz wśród nich osobę z działu HR, zainicjuj kontakt i zaproponuj przesłanie pełniejszego CV niż to, które jest widoczne w sieci.
3. Opcja „Chcę tutaj pracować”
Jeżeli od dłuższego czasu przyglądasz się konkretnej firmie, podoba ci się jej sposób pracy, atmosfera i imponują ci pozytywne opinie w sieci, podkreśl swoje zainteresowanie klikając przycisk „Chcę tu pracować” na Profilach pracodawców. Warto się pokazać, ponieważ rekruterzy często rozpoczynają nowe rekrutacje od przejrzenia spontanicznych zgłoszeń. To, że w tym momencie firma nie szuka pracownika na stanowisko, które cię interesuje, nie oznacza, że nie zmieni się to w najbliższej przyszłości. A wtedy, kto wie, czy rekruter nie odezwie się właśnie do ciebie?
4. Friendhunting
Friendhunting to często niedoceniana metoda poszukiwania pracy opierająca się na networkingu, czyli sieci kontaktów biznesowych. Jak budować sieć kontaktów na GoldenLine? Zadbaj o jakość, a nie ilość kontaktów – to podstawa dobrze rozumianego networkingu. Jeśli zaciekawił cię najnowszy wpis eksperta na blogu, który śledzisz, znajdź tę osobę na portalu i napisz wiadomość nawiązującą do wpisu. GoldenLine potraktuj jako miejsce kontaktów głównie biznesowych, które w przyszłości mogą owocować współpracą lub wymianą wzajemnych doświadczeń. Postaraj się o referencje od wcześniejszych i obecnych pracodawców i współpracowników. To znacznie uwiarygodni twój profil w oczach rekrutera!
Jak widzisz, sposobów jest wiele, najlepiej zaś sprawdza się połączenie ich wszystkich. Pamiętaj, że podstawą obecności w GoldenLine jest uzupełniony i zaktualizowany profil. Zadbaj, by przedstawiał cię w jak najlepszy sposób. Każdego dnia obserwujemy sukcesy kolejnych użytkowników, którzy znaleźli zatrudnienie na GoldenLine. Jeżeli któraś z wyżej opisanych metod pomogła tobie znaleźć pracę, podziel się z nami swoją historią.
Przeczytaj także, jak szukać nowej pracy, jak zadbać o swój profil na GoldenLine oraz sprawdź, czy przerwa w karierze to koniec świata.
2 Thoughts