Większość pracowników oczekuje jawności wynagrodzeń i chciałaby ich prezentacji w ogłoszeniach o pracę. Za jawnością wynagrodzeń przemawia nie tylko ciekawość, ale również względy praktyczne
Oto 4 powody, dla których warto znać poziom wynagrodzenia na stanowisku podobnym do naszego:
1. Podstawa do negocjacji
Znajomość wynagrodzenia na danym stanowisku może być podstawą do negocjacji wynagrodzenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub pensji w trakcie pracy. W pierwszym przypadku często zdarza się tak, że kandydat nie wie jak wyceniana jest praca na stanowisku w konkretnej firmie – np. inną stawkę ma specjalista ds. PR w małej firmie, inną w agencji PR-owej. Mając podczas rekrutacji wiedzę, ile zarabia się w konkretnej firmie, można zaoszczędzić czas, jeśli nasze oczekiwania finansowe są zupełnie różne od oferty firmy, do której chcielibyśmy aplikować. W drugim przypadku, znajomość ta, stanowi punkt odniesienia do negocjacji. Wiedząc, ile zarabia się na podobnym stanowisku w podobnej firmie, można negocjować swoją pensję, by awansować.
2. Rozwój
Znając poziom wynagrodzenia na podobnym stanowisku w analogicznej firmie, można dowiedzieć się jakich umiejętności i kompetencji nam brakuje, by być wyżej cenionym. Dzięki temu można pracować nad własnym rozwojem. Korzystając z niej każdy użytkownik otrzymuje raport, dzięki któremu wie, jakich umiejętności brakuje w jego doświadczeniu, by zarabiać więcej.
3. Motywacja
Znając poziom wynagrodzenia pracowników wyższych szczebli, pracownik może być bardziej zmotywowany do starania się o awans. Działa to oczywiście, jeśli za wyższym wynagrodzeniem stoją wyższe kompetencje i umiejętności.
4. Sprawiedliwość
Wszystko to, powinno sprzyjać poczuciu sprawiedliwości i zdrowej atmosferze w pracy. Wiedza, ile zarabia się na poszczególnych stanowiskach powinna motywować do starania się, by poszerzać własne kompetencje.
Szukasz pomysłu na siebie? Zajrzyj do e-booka Karierowy Re:start. Zajrzyj też na oferty pracy na Goldenline, gdzie pojawiają się także oferty z tzw. widełkami wynagrodzenia.