Czy okłamałbyś potencjalnego pracodawcę, aby dostać pracę? Wielu kandydatów „podkręca” swój życiorys i profile w sieci tylko po to, aby zwiększyć szanse przejścia przez procesy rekrutacyjne. Czy to dobra praktyka?
Według serwisu Careerbuilder.com, 51% szefów odrzuciłoby od razu CV kandydata przyłapanego na kłamstwie. Dodawanie nieprawdziwych informacji do swojego życiorysu to działanie na krótką metę. Rekruterzy codziennie prowadzą rozmowy kwalifikacyjne, dlatego wiedzą, kiedy kandydaci kłamią. Zamiast podkolorowywać swoje doświadczenie zawodowe, zastanów się jak wyeksponować osiągnięcia i umiejętności.
W których sekcjach w CV nieprawda pojawia się najczęściej? Co robią rekruterzy, aby zweryfikować te informacje?
1. Wydłużanie okresu zatrudnienia i tuszowanie luk w doświadczeniu
Znaczna część CV zawiera to drobne kłamstwo. Aby doświadczenie wydawało się dłuższe albo przerwy w pracy krótsze, kandydaci często manipulują datami zatrudnienia. Rekruter nie musi sprawdzać świadectw pracy, aby wiedzieć, że okres zatrudnienia się nie zgadza. Poważne procesy rekrutacji obejmują sprawdzenie referencji u poszczególnych pracodawców. Jeżeli skłamiesz w datach, prawda może wyjść na jaw bardzo szybko.
2. Zakres obowiązków
Kandydaci mają tendencję do opisywania zakresu kompetencji, który niekoniecznie należy do ich profilu zawodowego. Przypisywanie sobie dodatkowego doświadczenia albo sukcesów innych osób jest łatwe do zweryfikowania. Jeżeli dodajesz do CV informacje dotyczące przebiegu swojej kariery zawodowej, możesz być pewien, że rekruter będzie chciał je szczegółowo omówić. Wywiad kompetencyjny to specjalna metoda prowadzenia rozmowy, która skupia się nie tyle na samych osiągnięciach kandydata, ile na sposobie, w jaki ich dokonał.
Jeśli zarządzałeś projektem wdrożenia nowej infrastruktury IT, na pewno będziesz umiał opowiedzieć o szczegółach każdego etapu i powodach wyboru określonych rozwiązań. Kandydaci, którzy kłamią, tracą pewność i nie potrafią wyjaśnić szczegółów podjętych przez siebie decyzji.
3. Języki obce
Jeżeli dodajesz do CV informacje o językach obcych, pamiętaj, że część rozmowy kwalifikacyjnej może zostać przeprowadzona właśnie w tym języku. To najpopularniejsze i zarazem najprostsze do zweryfikowania kłamstwo. Określ realny poziom znajomości języków obcych. Jeżeli dawniej, przez chwilę, uczyłeś się hiszpańskiego, nie deklaruj jego znajomości w CV.
W tej sekcji CV lepiej być bezwzględnie szczerym. Inaczej nagła zmiana języka, w którym prowadzona jest rozmowa kwalifikacyjna, będzie totalnym zaskoczeniem.
4. Wiedza i umiejętności specjalistyczne
Wiele firm decyduje się na przeprowadzenie testów sprawdzających poziom twoich umiejętności specjalistycznych. Dzięki wprowadzeniu testów albo zadań praktycznych ryzyko zatrudnienia nieodpowiedniego kandydata maleje. Jeżeli dodajesz do życiorysu listę umiejętności, licz się z tym, że mogą one zostać sprawdzone. Programiści są często proszeni o stworzenie przykładowej aplikacji, prawnicy rozwiązują case study związane z opisaną sprawą, a dyrektorzy komunikacji mają zaplanować strategię komunikacji. Jeśli nie kłamiesz w życiorysie, takie zadania będą dla ciebie tylko przyjemnością.
Pamiętaj, że rekruterzy codziennie przeprowadzają rozmowy z kandydatami. Wiedzą jak zachowuje się i brzmi kandydat pewny siebie i swoich osiągnięć. Kłamstwo w CV może pomóc ci zdobyć zaproszenie na rozmowę, ale ostatecznie raczej przekreśli twoje szanse na zdobycie pracy.
One thought