Jeszcze tylko kilka godzin w pracy, domknięcie ostatnich zadań i… wymarzony urlop! Perspektywa słodkiego lenistwa i nicnierobienia wydaje Ci się wyjątkowo kusząca? Wciśnij STOP.
Jeśli myślisz, że leżenie plackiem, spanie do południa i kręcenie się bez celu sprawi, że odzyskasz siły i pełen energii wrócisz do pracy, jesteś w błędzie. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym na zlecenie Daily Mail w Wielkiej Brytanii, po takich „leniwych” wakacjach 82% Brytyjczyków czuła się jeszcze bardziej zmęczona niż przed i potrzebowała aż 4 dni, by powrócić do normalnego rytmu pracy. Ale reszta, która aktywnie planowała swój wypoczynek, potrzebowała zaledwie jednego. Dlatego jeśli chcesz zafundować sobie wakacje, które pozwolą Ci wypocząć, a ponadto będą pożytecznie spędzonym czasem, ten artykuł jest dla Ciebie. Niezależnie od tego, czy spędzasz je w górach, na plaży, czy w mieście.
Jak efektywnie spędzić urlop, by wrócić do pracy pełnym energii?
1. Zrób plan i się go trzymaj
Planujesz swoją pracę, by była bardziej efektywna, więc czemu nie zrobić tego samego z wolnym czasem? Nie chodzi o to, by odhaczać kolejne punkty na liście, ale z planem masz dużo większe szanse na to, że nie skończysz na kanapie przed telewizorem.
2. Naucz się czegoś dla przyjemności
Nauka w szkole miała swój konkretny cel: wykształcenie nas i przygotowanie do pracy. Kiedy po raz ostatni uczyłeś się czegoś tylko dlatego, że sprawiało Ci to radość? Zdobądź wiedzę z dziedziny, która Cię interesuje. Nie po to, żeby osiągnąć konkretny cel, ale dla przyjemności płynącej z odkrywania czegoś nowego.
3. Nadrób zaległości kulturalne
Książka, która od miesięcy kurzy się na półce, nieobejrzany film, ciekawa wystawa. Do tego raczej nie trzeba nikogo namawiać.
4. Pojedź w zupełnie nowe miejsce
Weź przyjaciół, dobry humor, gen odkrywcy i ruszaj w podróż! Zmiana miejsca to zawsze zmiana perspektywy, a ruch i przemieszczanie się nie bez powodu są metaforami ludzkiego życia.
5. Zrób coś, co dotąd odkładałeś
Masz niepozałatwiane sprawy? A może od miesięcy sobie coś obiecujesz, ale zawsze pada słynne „później”?. Zamknij je, a poczujesz ogromną ulgę i będziesz mieć więcej czasu na przyjemności.
6. Zrób coś, czego nie robiłeś nigdy
Słowem – wyjdź ze swojej strefy komfortu. Jeśli nie masz doświadczenia w tym temacie, zacznij od bardzo małych rzeczy – zjedz zupełnie nową potrawę, idź w miejsce, w które nigdy byś nie poszedł, poznaj ludzi, których interesują zupełnie inne rzeczy niż Ciebie.
7. Zostań turystą we własnym mieście
Weź aparat i zachowuj się tak, jak gdybyś widział swoje miasto po raz pierwszy. Odkryj nieznane Ci miejsca lub zachwyć się na nowo tymi, które już znasz!
8. Odśwież znajomości
Jeśli z jakiegoś powodu zaniedbałeś ludzi, na których Ci zależy, nie zwlekaj ani chwili. Relacje są najważniejszym, co mamy w życiu. Pamiętaj, że jeśli są szczere, to nigdy nie jest za późno, nawet jeśli przez pewien czas nie wyglądały tak, jakbyś sobie tego życzył.
9. Zmień coś w domu
Czy naprawdę potrzebujesz wszystkich rzeczy, które masz? A może warto byłoby dokonać jakiejś zmiany? Uporządkuj swoją przestrzeń i dodaj do niej jakiś nowy akcent. To będzie powiew świeżości i inspiracji, która, kto wie dokąd Cię zaprowadzi.
10. Zostań wolontariuszem
Lub znajdź jakikolwiek inny sposób na to, by komuś pomóc. Być potrzebnym i wywołać uśmiech na czyjejś twarzy – nie ma niczego wspanialszego.
11. Przejdź na dietę
Ale nie taką, jak myślisz. Proponuję Ci dietę informacyjną. Zostaw telewizor, facebooka i wszystkie inne portale. Zamiast tego spotkaj się z kimś w realnym świecie.
12. Skup się na swoim wnętrzu
Szczególnie warto spróbować medytacji. Nawet 5-10 minut dziennie zupełnie odmieni Twój dzień, doda Ci energii, pomoże się zrelaksować i inaczej spojrzeć na własne sprawy.
13. Zamień obowiązki w przyjemności
Gotowanie czy zajmowanie się ogrodem do tej pory kojarzyły Ci się ze smutną koniecznością? Właśnie te dwie prace domowe uznawane są za wysoce terapeutyczne, wystarczy jedynie odpowiednie podejście. Spróbuj potraktować te obszary niczym dziecko – jak zabawę. Popuść wodze fantazji i znajdź to, co daje Ci radość. Umysł odpoczywa, gdy ciało jest w ruchu. Umysł również odpoczywa, gdy może zaangażować się w nowe, przełamujące rutynę aktywności. Wypróbuj choćby kilka pomysłów z powyższej listy i sprawdź, jak tego typu odpoczynek wpływa na poziom Twojej energii po urlopie.
Postaw na rozwój z Goldenline. Zapraszamy do lektury naszych e-booków m.in. Kompas kariery czy Karierowy Re:start.