Rynek pracy w Polsce, nowy raport firmy Antal, ozusowanie umów o dzieło i boty w komunikacji wewnętrznej – to tylko niektóre z tematów, o których poczytacie w dzisiejszej prasówce. Zapraszamy!
Dokąd zmierza rynek pracy w Polsce
Nowy rok to nowe cele i wyzwania. Warto się do nich przygotować. Dobrą rozgrzewką będzie przeanalizowanie tego, co w branży piszczy wraz z 10 ekspertami, którzy nie tylko przewidują w jakim kierunku idzie rynek pracy, ale też dzielą się wskazówkami.
Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy – raport Antal
Bezrobocie wśród managerów i specjalistów w Polsce wynosi 3,5%. Żeby lepiej poznać oczekiwania tej grupy docelowej, koniecznie przeczytaj raport Antala o aktywności specjalistów i menedżerów na rynku pracy. Jest tu sporo ciekawych danych takich jak:
- w jakiej branży można otrzymać najwięcej ofert pracy
- o ile powinno wzrosnąć wynagrodzenie, aby kandydat zdecydował się na zmianę pracy.
Tym bardziej cieszy fakt obecność specjalistów i managerów w serwisach takich jak GoldenLine, bo to oznacza, że łatwiej będzie się z nimi skontaktować bezpośrednio. Warto to zrobić ze świadomością obecnych trendów i potrzeb danej grupy docelowej.
Intuicja vs fakty w HR
Zachęcam do przeczytania bardzo ciekawych wniosków wynikających z badań przeprowadzonych przez Sedlak&Sedlak, z których można dowiedzieć się m.in:
- co decyduje o celu i sposobie budowania wizerunku pracodawców
- co myślą pracownicy różnych szczebli o tym, że są „największą wartością swojej firmy”
- jakie wskaźniki determinują to, czy pracodawca jest dobry
- że benchmarking jest ważny dla wszystkich, ale co jeszcze jest specyfiką naszego rynku?
Przeczytaj, wyciągnij wnioski dla dobra swoich działań i przyszłych pokoleń ;)
Dyskusja o ozusowaniu umów o dzieło
Może zamiast bloku reklamowego swojej ulubionej audycji radiowej posłuchasz ciekawej i dynamicznej dyskusji o realiach rynku pracy w Polsce? Audycja jest wzbogacona komentarzami słuchaczy. Nie ze wszystkim trzeba się zgodzić, ale warto posłuchać różnych punktów widzenia, argumentów i kontrargumentów popartych konkretnymi przykładami z rodzimego rynku pracy. Z audycji dowiesz się, jakie korzyści i zagrożenia dla przedsiębiorczości niesie oskładkowanie wszystkich form zatrudnienia w opinii 3 radiowych gości oraz jak te realia wyglądają w innych krajach. Eksperci komentują też najnowsze badania polskich pracodawców na temat wynagrodzeń. Co jest jeszcze ważne dla polskiego pracownika oprócz wynagrodzenia? Posłuchasz tutaj.
Boty w komunikacji wewnętrznej
Ostatnio trafiłam na artykuł, w którym jedna z 5 najszybciej rozwijających się firm w Polsce (wg rankingu Deloitte), wspomniała, że jeżeli coś robią drugi lub trzeci raz to oznaka, że dany proces wymaga automatyzacji. W związku z tym myślę, że interesującym będzie poznanie korzyści i wad z zastosowania BOTów w komunikacji wewnętrznej. Nie zgodzę się, że pojawienie się botów to logiczne zastępstwo dla mediów społecznościowych, ale na pewno ciekawy sposób na automatyzowanie prostych czynności. A jakie jest twoje zdanie na ten temat?
Zajrzyj również do:
- Why open offices are bad for us
- Prognozy wynagrodzeń na 2017 rok
- Rozmowa o pracę to nie teatr, gdzie każdy odgrywa swoje role
- Kobiecy punkt widzenia na rekrutację i branżę IT
- Pracodawcy hojniejsi! Rekordowy odsetek firm planuje podwyżki
- Marka pracodawcy w małej firmie lub zespole – zacznij już dziś
- Social media w rekrutacji cz.1