Integracja pracowników à la Prisonbreak

Jak najlepiej zintegrować ludzi? Dać im zadanie, które będą w stanie wykonać jedynie wspólnymi siłami. Dlatego promujące solistów kręgle i parki linowe są passé. Ich miejsce w Polsce zaczyna zajmować nowa forma integracji – real life escape game.

Wszyscy uwielbiamy gry. To pewne. Gramy średnio raz w tygodniu, czasem nawet nieświadomie. Wiele obszarów nawet codziennego życia zaczęliśmy traktować jak grę, czego dowodem jest sukces w ostatnich latach terminu gamifikacja” – przeniesienia schematów wykorzystywanych w grach do codziennego życia, nawet biznesowego, np. w zakresie rekrutacji czy współpracy biznesowej. Wśród najpopularniejszych gier on-line znajdują się m.in. gry typu escape room”. Trudno się dziwić, że trafiły także do świata rzeczywistego jako jedno z narzędzi integracji pracowników.

Założenia są proste. Dokładnie tak jak w grach on-line grupa kilku osób zostaje zamknięta w pokoju lub budynku. Celem gry jest wydostanie się uczestników ze swojego więzienia bez użycia siły (np. wyważenia drzwi). Jest jednak kruczek – trzeba tego dokonać w określonym czasie. Do dyspozycji graczy jest ich własny potencjał oraz kilka pozostawionych przez organizatora przedmiotów. Muszą się najpierw dobrze poznać, aby byli w stanie w pełni wykorzystać swoje mocne strony i nauczyć pracy w grupie. Bez tego nie uda im się rozwiązać łamigłówek, złamać kodów i wydostać z pomieszczenia. Aby podtrzymywać zainteresowanie grą, systematycznie podnoszony jest poziom adrenaliny. Najlepiej sprawdza się do tego ustawienie w pomieszczeniu zegara odmierzającego czas pozostały do końca gry.

Czego można się nauczyć? Przede wszystkim lepiej poznać pozostałych członków grupy. Gra rozwija też uczestników w takich obszarach jak współpraca, komunikacja w zespole, integracja czy samoświadomość, np. poznanie swoich mocnych stron. Zaletą jest niewątpliwie fakt, iż gra nie wymaga od uczestników tężyzny fizycznej. Mogą w niej brać udział także osoby z ograniczoną sprawnością ruchową, np. poruszające na wózkach. Przygotowanie gry można zlecić zewnętrznej firmie lub zorganizować wszystko samemu, np. w swoim własnym biurze. Ciekawe rozwiązanie zwłaszcza w wydaniu corpo escape ;-)

Obecnie escape room HR wykorzystuje głównie w zakresie integracji pracowników. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Jeśli przyjrzeć się popularności escape room na świecie i trendowi grywalizacji w rekrutacji w Polsce, to za kilka lat można się spodziewać escape room jako jednego z etapów procesu rekrutacyjnego. Przede wszystkim w przypadku stanowisk, na których najbardziej liczy się sposób myślenia i wiązania ze sobą faktów niż wiedza książkowa.

Dodaj komentarz