Wojna w Ukrainie zmieniła rynek pracy nie tylko w Polsce. Jeszcze kilka miesięcy temu Holandia była zamknięta dla pracowników spoza Unii Europejskiej. Obecnie Ukraińcy mogą pracować tam legalnie. Liczba zatrudnionych uchodźców w kraju tulipanów stale rośnie
Konektia, jedna z polskich agencji pracy za granicą podaje, że obecnie z Polski do Holandii wyjeżdża około 200 Ukraińców tygodniowo. Celem wyjazdów jest chęć podjęcia zatrudnienia w kraju wchodzącego w skład Beneluksu.
Wyjątkowe podejście do Ukraińców
Holandia otworzyła granice i pozwoliła na legalne zatrudnienie osób z Ukrainy na takich samych warunkach jak obywateli krajów Unii Europejskiej. Prawo pracy zostało skonstruowane tak, by umożliwić podjęcie zatrudnienia uchodźcom zza naszej wschodniej granicy. Po otrzymaniu BSN (odpowiednik polskiego numeru PESEL) Ukraińcy mogą rozpocząć pracę i wykazują do tego chęci, by zapewnić sobie środki finansowe na życie.
– Ukraińcy zatrudnienie znajdują głównie w magazynach, przy produkcji w fabrykach lub w szklarniach. W przypadku gdy posiadają wąską specjalizację, doświadczenia i znają język, mogą liczyć na propozycje posady na stanowisku, np. spawacza czy operatora maszyn – mówi Katarzyna Kilanowska, CEO agencji pracy Konektia.
Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Liczba uchodźców, którzy oprócz azylu pragną znaleźć również nowe źródło utrzymania w Holandii stale rośnie, gdyż oprócz atrakcyjnych stawek i wielu miejsc zatrudnienia mają zapewnione godne warunki pracy. Dodatkowym atutem są dobre warunki zakwaterowania, które powinny zostać sprawdzone przez przedstawicieli agencji pracy.
W przypadku Ukraińców bardzo ważnym aspektem jest zapewnienie im bezpieczeństwa. Wyjechali z ojczyzny, w której panuje wojna. W innym kraju mogą liczyć nie tylko na pomocną dłoń miejscowej ludności, ale również system, który gwarantuje im pracę w godnych warunkach i na bezpośredniej umowie z zagranicznym pracodawcą.
Dbają o spokój zatrudnionych
– W każdym kraju mamy swoich przedstawicieli, którzy czuwają nad uczciwością pracodawców i zapewnieniem dobrych warunków zakwaterowania. Znamy się z każdym właścicielem firmy, w których zatrudniane są osoby zgłaszające się do naszej agencji. Na miejscu stacjonują koordynatorzy z Polski i Ukrainy, którzy pomagają uchodźcom w dopełnieniu formalności – mówi Katarzyna Kilanowska, CEO agencji pracy Konektia.
Przeczytaj także:
- Rekrutuj sprawniej i nawet z 50 kandydatów, których wyszuka dla Ciebie sztuczna inteligencja. Poznaj nowość ogłoszenie z TalentPoolem
- Poznaj raport ekspercki Digital HR 2022 – odkryj wyzwania cyfrowego HR i EB
- Zgłoś swoją firmę do konkursu Dream Employer 2022
- Scena HR: Mateusz Jabłonowski – Miinto
- Zajrzyj do e-booka o partnerskim Candidate & Employee Experience
- 10 książek dla Employer Branding Managera
- Szukasz inspiracji do rozwoju? Zajrzyj do Centrum Kariery Goldenline