Utrzymanie zespołu pracowniczego bez zmian w dłuższej perspektywie czasu stało się wyzwaniem dla firm we wszystkich branżach. Badanie „Global Employee Engagement Benchmark 2021” pomogło w zdefiniowaniu najczęstszych powodów skłaniających nas do zmiany miejsca zatrudnienia
Firma Great Place to Work przeprowadziła badanie, w którym ponad 14 tysięcy pracowników z 37 krajów oceniło swoje miejsce pracy na podstawie 17 stwierdzeń zawartych w ankiecie Great Palce to Work Trust Index.
Najlepsi pracodawcy? W Ameryce Południowej
Stwierdzenia dotyczyły czynników, które przyczyniają się do pozytywnych doświadczeń pracowników, takich jak: cel pracy, przestrzeń do innowacyjnego myślenia, bezpieczeństwo psychiczne, postrzeganie liderów czy uczciwość stosowanych zasad. Wyniki pokazują, że grupa posiadająca jednoznacznie pozytywne doświadczenia, która myśli o swoim pracodawcy jako świetnym miejscu pracy stanowi około 50% pracowników na świecie.
Różnice między regionami są niewielkie. Najlepszy wynik został osiągnięty w Ameryce Południowej, gdzie 60% pracowników określiło swoją firmę jako świetne miejsce pracy. Pracodawców najsłabiej ceni się w Europie, w której 52% ankietowanych uważa, że pracuje w wyjątkowym miejscu pracy.
Złe samopoczucie pracowników obniża możliwości firmy
Pracowników na całym świecie frustruje wiele czynników związanych z pracą, ale najgorszy wpływ na doświadczenia jednostki mają: brak wzajemnego zaufania, brak poczucia celu w pracy oraz nienajlepsze relacje międzyludzkie panujące w firmach.
– Takie doświadczenia są niestety udziałem połowy pracowników na świecie. To oznacza, że przeciętna firma nie korzysta z pełnego potencjału swoich pracowników, co przekłada się na niższą konkurencyjność i słabsze wyniki biznesowe firm. – mówi Michael C. Bush, dyrektor generalny Great Place to Work.
Jakie są największe problemy w firmach?
Dzięki analizie wyników badania możliwe było wyodrębnienie czterech obszarów, które stanowią dzisiaj największe wyzwanie dla większości firm na świecie. Są to:
- Uczciwość i równość traktowania: ponad połowa pracowników uważa, że wynagrodzenia i awanse nie są przyznawane sprawiedliwie
- Atmosfera pracy i relacje międzyludzkie: 45% zapytanych osób twierdzi, że ich firma nie jest środowiskiem sprzyjającym zdrowiu psychicznemu
- Poczucie celu: to dla pracowników coraz ważniejszy aspekt. Niestety, duże grono ankietowanych zadeklarowało, że nie ma poczucia, że ich praca ma sens i znaczenie
- Przywództwo: niemal połowa badanych nisko oceniła kompetencje przywódcze swoich liderów, wskazując m.in., że nie dbają o nich jako o ludzi i nie angażują ich w podejmowane decyzje.
Rotacje kadrowe nie zwolnią?
Globalny rynek pracy mierzy się od lat z problemem kosztownej i dużej rotacji pracowników oraz trudnościami z pozyskiwaniem talentów. Wyniki badania Great Place to Work pokazują, że większość miejsc pracy na świecie będzie mieć kłopoty z utrzymaniem pracowników.
Prawie połowa ankietowanych stwierdziła, że nie chce związać się długoterminowo ze swoim obecnym pracodawcą. Firmy te staną również przed wyzwaniem przyciągnięcia nowych talentów. Blisko 50% pracowników zadeklarowało, że nie zamierza polecić swojego pracodawcy innym.
Dobrzy pracodawcy mają zadowolonych pracowników
Diametralnie inne doświadczenie w miejscu pracy deklarują osoby zatrudnione w firmach z listy World’s Best Workplaces. Na tle średniej światowej, gdzie niemal połowa zatrudnionych marzy o zmianie pracy, wyniki Najlepszych Miejsc Pracy na świecie pokazują, że istnieją firmy, w których zdecydowana większość pracowników czuje się bezpieczna i zawodowo spełniona.
88% zatrudnionych zamierza związać się zawodowo na dłużej ze swoim aktualnym pracodawcą, a co ważniejsze 89% jest skłonna polecić swoją firmę jako świetne miejsce pracy innym. To sprawia, że pozycja tych firm na rynku jest o wiele bardziej stabilna.
Firmy muszą inwestować w ludzi
Brak satysfakcji z pracy przekłada się na mniejsze zaangażowanie pracowników, a to w sposób bezpośredni rzutuje na cały potencjał firmy. Organizacjom trudniej w takiej sytuacji szybko i sprawnie reagować na nowe wyzwania albo zwinnie dostosowywać się do zmiennych warunków rynkowych. Dlatego długofalowe inwestycje w pracowników mają sens w rozumieniu biznesowym.
Przeczytaj także:
- Rekrutuj sprawniej i nawet z 50 kandydatów, których wyszuka dla Ciebie sztuczna inteligencja. Poznaj nowość ogłoszenie z TalentPoolem
- Poznaj raport ekspercki Digital HR 2022 – odkryj wyzwania cyfrowego HR i EB
- Zgłoś swoją firmę do konkursu Dream Employer 2022
- Scena HR: Mateusz Jabłonowski – Miinto
- Zajrzyj do e-booka o partnerskim Candidate & Employee Experience
- 10 książek dla Employer Branding Managera
- Szukasz inspiracji do rozwoju? Zajrzyj do Centrum Kariery Goldenline