Personal branding w branży HR

Przysłowie „jak cię widzą, tak cię piszą” zna większość z nas. Niestety mimo świadomości znaczenia, jakie wizerunek i pierwsze wrażenie mają w naszym życiu, czasem zdajemy się nie przywiązywać do nich większej wagi

W branży HR, w której rzetelność, bogata sieć kontaktów i profesjonalizm są kluczowe, niewiele osób zdaje się te cechy eksponować. Tymczasem dobrze stworzona marka osobista rekrutera pozwala mu pozyskiwać więcej klientów i kandydatów, szybciej zamykać projekty rekrutacyjne i tym samym osiągać większą satysfakcję z wykonywanej pracy oraz wymierne korzyści finansowe.

Wbrew pozorom, aby zadbać o swój wizerunek, nie potrzebujesz sztabu drogich specjalistów. Oto jak w pięciu krokach każdy HR-owiec samodzielnie może stworzyć mocną markę osobistą.

1. Zostań ekspertem

Według badań szwedzkich naukowców (Karl Anders Ericsson) aby zostać ekspertem w jakiejś dziedzinie, potrzeba około 10 tysięcy godzin świadomych ćwiczeń, co przekłada się na 10 lat doświadczenia w realizacji określonego rodzaju zadań lub wykorzystywaniu umiejętności. Oczywiście nie każdy z nas może pochwalić się 10-letnim doświadczeniem w branży, jednak każdy z nas może codziennie doskonalić umiejętności i pogłębiać swoją wiedzę. Tak więc ucz się, czytaj, uczęszczaj na szkolenia, konferencje, subskrybuj newslettery związane z tematyką HR, rozmawiaj z ludźmi, którzy są ekspertami w branży, znajdź swojego mentora, zadawaj trafne pytania klientom i kandydatom. Im lepiej przygotujesz się do procesu rekrutacji, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że twój wizerunek ucierpi z powodu niewiedzy.

2. Zadbaj o swój wizerunek w Internecie

Według amerykańskich badań przeprowadzonych przez Trusted Trader, 92% osób korzystających z Internetu czyta opinie o osobach, produktach i firmach, które je interesują. Zacznij od samodzielnego wpisania w wyszukiwarkę Google swojego imienia i nazwiska. Co pojawia się na pierwszych stronach i w grafikach? Czy są to treści związane z branżą HR i firmą, dla której pracujesz, zachęcające profile na portalach dla profesjonalistów, zdjęcia z konferencji, na których występowałeś w charakterze eksperta, rzetelne wypowiedzi dla mediów, czy raczej zdjęcia przedstawiające twoje życie prywatne oraz nieprofesjonalne i kontrowersyjne wypowiedzi? Jeżeli treści na twój temat zamieszczone w Internecie nie są zgodne z tym, jak chcesz być postrzegany przez swoich kontrahentów, koniecznie to zmień. Przede wszystkim stwórz profesjonalne profile na portalach społecznościowych – z dobrym zdjęciem w eleganckim stroju, przedstawiającym ciebie jako osobę, za jaką chcesz być uważany – z odpowiednią postawą ciała, wyrazem twarzy, strojem, fryzurą, makijażem, biżuterią oraz tłem. Opracuj swój profesjonalny opis zawodowy. Jeżeli jesteś aktywny na Facebooku, dopilnuj ustawień prywatności tak, aby osoby spoza grona twoich najbardziej zaufanych znajomych nie widziały treści niezwiązanych z twoim profesjonalnym wizerunkiem.

3. Upewnij się, że twój wizerunek online = twojemu wizerunkowi offline

Jako rekruter na pewno znasz to uczucie, kiedy na rozmowę kwalifikacyjną przychodzi osoba, która prezentuje się zupełnie inaczej, niż na zdjęciu w CV. To samo rozczarowanie towarzyszy klientom i kandydatom, którzy zaufają ci na podstawie awatara, którego stworzyłeś w Internecie, a w rzeczywistości spotkają się z zaniedbanym, niepewnym siebie rekruterem, który pojawił się na spotkaniu spóźniony i nieprzygotowany. Oprócz dokładnego zapoznania się z CV kandydata oraz szczegółami stanowiska oraz firmy, dla której rekrutujesz, zwróć uwagę na swój wygląd. Ubranie zawsze musi być czyste, świeże, eleganckie i wyprasowane. Włosy zadbane, makijaż biznesowy, paznokcie w neutralnych kolorach, delikatna biżuteria, świeży zapach. CV niepogniecione, długopis nieobgryziony, najlepiej z logo Twojej firmy (nigdy konkurencji!), telefon schowany i wyciszony. Zadbaj o otoczenie. Pomieszczenie powinno zapewniać intymność rozmowy. Jeśli spotykasz się w biurze, zaproś kandydata do sali konferencyjnej lub osobnego pokoju, jeśli w kawiarni, znajdź cichy stolik na osobności. Przywitaj się, zaproponuj kawę, herbatę lub wodę. Podaj ją w czystej szklance lub filiżance. Bądź miły, słuchaj aktywnie.

4. Dziel się wiedzą

Możesz zrobić doktorat, przeczytać mnóstwo książek i znać wszystkie nowinki z sektora, dla którego pozyskujesz kandydatów, ale nic to nie da, jeśli będziesz wiedział o tym tylko ty. Zakomunikuj światu, że jesteś ekspertem, dziel się regularnie swoją wiedzą i dostarczaj zainteresowanym osobom wartościowe treści. Media branżowe, zarówno tradycyjne, jak i internetowe szukają informacji o rynku pracy. Nawiąż kontakt z dziennikarzami i wydawnictwami, przyłącz się do organizacji branżowych lub biznesowych w twojej okolicy, udzielaj się na konferencjach, prowadź szkolenia i warsztaty, wypowiadaj się na forach internetowych i w grupach na portalach społecznościowych, załóż bloga lub pisz regularnie artykuły dla portali zewnętrznych, twórz content w aktualnościach lub fanpage’u twojej firmy, nagrywaj video, udostępniaj ciekawe posty branżowe na prywatnych profilach.

5. Zadbaj o profesjonalną obsługę klienta

Odpowiadanie na wiadomości i odbieranie telefonu lub oddzwanianie na nieodebranie połączenia tak szybko jak to możliwe (maksymalnie następnego dnia roboczego), życzliwa i profesjonalna komunikacja mailowa, telefoniczna i osobista z klientami i kandydatami to podstawa pracy rekrutera. Zapisz w smartfonie numer telefonu klienta lub kandydata, abyś mógł go przywitać, gdy do ciebie zadzwoni lub szybko o coś dopytać czy zaprosić na spotkanie. Zawsze udzielaj informacji zwrotnej kandydatom, nawet jeśli jest ona negatywna. Dawaj szczery, lecz dyplomatyczny feedback – kandydat będzie ci wdzięczny i będzie mógł pracować nad sobą, aby lepiej wypaść podczas innych rekrutacji. Poinformuj kandydata o dalszych krokach, powiedz, kiedy udzielisz mu informacji zwrotnej i koniecznie dotrzymaj słowa. „Zaopiekowany” kandydat poleci cię swoim znajomym szukającym pracy, możliwe także, że kiedyś skorzysta z twoich usług jako klient.

Realizując te 5 prostych zasad, stworzysz silną markę osobistą, która przełoży się na twoją skuteczność w codziennej pracy. Niezależnie od tego, czy pracujesz samodzielnie, czy dla międzynarodowej korporacji, pamiętaj, że „wszyscy jesteśmy Prezesami swojej firmy – JA. Aby funkcjonować w dzisiejszym świecie biznesu, najważniejszą pracę jaką musimy wykonać, to być znakomitym szefem marketingu dla produktu, którym jesteś TY” [Tom Peters].

Zapisz się na newsletter Goldenline, a otrzymasz bezpłatnie raport

„Human Relations Trends 2025”


Pozyskuj, zatrudniaj oraz wdrażaj pracowników!

Sprawdź nasze narzędzia rekrutacyjne

Dodaj komentarz