Odszukaj pomysły na HR-owe, employer brandingowe i rekrutacyjne działania wspólnie z Goldenline
- HR-owe inspiracje jak zawsze rozpoczynamy od przeglądu prasy. Na dobry początek sierpniowy Personel Plus o roli szefa. Polecam szczególnie materiał Doroty Soldy o niejednoznaczności szefowania, czy Cezarego Mączki z Budimex o wielopłaszczyznowości kompetencji dobrego szefa i lidera. W tym numerze znajdziecie także mój (Adama Piwka) tekst o wdrażaniu technologii w świecie HR. To przyjazny Alfabet HRTech, który pomoże w wejściu świat nowoczesnych technologii.
- Najnowszy Forbes Women to jak zawsze kopalnia inspiracji. Polecam szczególnie tekst Małgorzaty Mierzyńskiej „Bieg z kulą u nogi” o wyzwaniach równościowych w biznesie. W numerze także sporo konkretnych tipów przydatnych nie tylko businesswoman, m.in. o tym, jak nie paść ofiarą cyberprzestępców, czy pracy zdalnej bez pułapek przygotowanym przez Grzegorza Sajóra.
- Jest już także w kioskach i salonach prasowych najnowszy numer Focus Coaching. Jak widzieć w kryzysie szansę do transformacji podpowiada Marcin Capiga, z kolei Sandra Bichl w swoim tekście obala mity na temat zatrudniania osób 50 plus. Tekst bardzo ważny i istotny, szczególnie z racji coraz trudniejszego poszukiwania talentów. Na łamach Marketer Plus polecam uwadze ciekawy tekst Grzegorza Zięby ze studia filmowego Ikona i agencji 25wat o tym, jak przygotować udane wydarzenie wideo online oraz materiał Łukasza Kosuniaka (Grow Consulting), który wyjaśnia, dlaczego nie warto zamieniać pracowników w słupy ogłoszeniowe.
- Wakacje wbrew pozorom okazują się bardzo dobrym czasem na lekturę. Na rynku jest już bardzo ciekawa publikacja Kamila Rodzika. „Nowoczesny nabór i employer branding w administracji publicznej” (Presscom 2021) to książka pisana z perspektywy i dla tego sektora. Choć już sam tytuł dla wielu ekspertów HR budzi pewną konsternację, to musimy pamiętać, że w administracji rzeczywistość jest zdecydowanie inna niż w świecie biznesu. Książka Kamila Rodzika to swoiste vademecum związane z efektywną rekrutacją, budowaniem candidate i employee experience dla instytucji publicznej. Przyjazny język, przykłady z sektora i konkretne wskazówki a także przykłady instytucji publicznych, z pewnością są zaletą tej publikacji, którą zrozumieć każdy urzędnik, niezależnie od tego, czym się zajmuje.
- Każdy z rekruterów chce szybko i sprawnie odszukać idealnego pracodawnika. Po książce skierowanej do kandydatów, Agnieszka Ciećwierz, współzałożycielka Sigmund Polska, pomaga przejść przez rekrutacyjną ścieżkę dość nietypowo. W przeciwieństwie do obecnych na rynku publikacji koncentruje się na I i ostatnim kroku procesu pracy z kandydatem/pracownikiem. Są nimi tworzenie modelu kompetencyjnego na starcie rekrutacji, potem dobór odpowiednich narzędzi do jego potwierdzenia, a także coraz większe wyzwanie wielu organizacji związane z rozwojem zatrudnianych pracowników. „Rekrutacja oparta na kompetencjach. Znajdź i rozwijaj idealnego pracownika” (Onepress 2021) to zdecydowanie książka, którą nie tylko każdy rekruter ale też szef powinien przeczytać, aby co chwilę nie odpalać kolejnych procesów szukania do swojego zespołu.
- Na pracę można spojrzeć z różnej perspektywy. Uczynili to Katarzyna Młynarczyk i Barłomiej Rak, którzy wraz z wydawnictwem Znak (2021) stworzyli książkę „Rzemieślnicy. 10 inspirujących historii o pracy ludzkich rąk„. To ciekawa narracyjna forma odkrycia niezwykłości zawodów, które czasem wydają się, że powoli wymierają, a czasem właśnie dzięki codziennemu pędowi nabierają nowego znaczenia. Kim są współczesny alchemik, cieśla, rolnik, czy gospodarz? Przekonasz się z lektury tej wyjątkowej publikacji powstałej dzięki pandemii. Do myślenia dają cytaty i śródtytuły, jak chociażby ten przydatny każdemu HR-owcowi: relacje nie wymagają reklamy.
- Wrzesień to dla wielu z nas czas powrotów do biur, startu pracy hybrydowej, a także przygód z programami do prezentacji. Jak sprawić, aby nasze prezentacje mówiły to, co chcemy, żeby powiedziały – a przy tym rzeczywiście angażowały ich odbiorców czy czytelników? W tym pomoże książka Adama Libery, który z „Prezentacją doskonałą” (2021) dostarcza kompleksowych ćwiczeń, rad i konkretnych wskazówek, jak przyciągać swoimi wystąpieniami.
- Końcówka sierpnia to czas, w którym powoli myślimy o rozwoju i wyborze studiów podyplomowych. Na pewno na blogu HR Goldenline przyjrzymy się temu zagadnieniu w najbliższych tygodniach. Na dobry początek polecam kilka nowych kierunków, o których warto pomyśleć. Na warszawskiej SWPS doświadczona dyrektor HR Tina Sobocińska stworzyła unikatowy kierunek studiów podyplomowych Strategiczne projektowanie pracy hybrydowej i nowoczesnych biur. Kierunek nie tylko dla HR-owców ale także działów administracji, EB Managerów i wszystkich, którzy chcą firmę zmieniać na lepsze. Jeśli myślicie o studiach EB to nowy kierunek otwiera Agencja Grow, wydawca m.in. HRnews.pl i organizator EB Leaders Training. Będzie on dostępny na warszawskiej Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej jako Budowanie Wizerunku Pracodawcy – Akademia Lidera. Z kolei na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie rusza bardzo ciekawy kierunek kierowany przez Agnieszkę Zawadzką-Jabłonowską na temat wellbeingu i zdrowia w miejscu pracy.
- Planujesz udział w webinarach? Na pewno warto dołączyć do naszej Letniej Akademii Rekrutacji HRlink i Goldenline i przejść proces certyfikacji po obejrzeniu albo udziale w IV spotkaniach. Do projektu można dołączyć w dowolnym momencie, więc nawet jeśli nie udało Ci się być na I i II spotkaniu – nic straconego. III spotkanie o skutecznej selekcji kandydatów i kandydatek już we wtorek 31 sierpnia o godz. 11:00. Zapisz się już teraz. Letnia Akademia Rekrutacji jest bezpłatna. Za darmo dzielmy się także widzą w Centrum Kariery Goldenline. Wspólnie z Agnieszką Ciećwierz z Sigmund Polska zapraszam na webinar o dobrych dokumentach aplikacyjnych. Spotykamy się już w czwartek 26 sierpnia o godz. 18:00. Dołącz także do tego spotkania i popatrz na rekrutację przez pryzmat problemów i pytań uczestników procesów HR. Dołącz teraz.
- Okres letni to w Goldenline wiele aktywności. Co miesiąc na naszym blogu HR pojawia się tam pół setki materiałów przydatnych w codziennych wyzwaniach obszaru związanego z zarządzaniem ludźmi, EB czy rekrutacją. Co ważne odnotowania w czerwcu na Goldenline było ponad 3 800 000 użytkowników – więcej piszemy o tym w materiale Goldenline w liczbach: lato 2021 r. Jako partner czy patron medialny zapraszamy także na sporo ważnych wydarzeń ze świata HR, EB i biznesu. W najbliższym czasie warto wybrać się na:
- Employer Branding Summit (Warszawa i online, 9-10 września) – mamy dla Was zniżkę na bilety
- Agile Corporate (Warszawa i online, 21 września)
- Firmowy Rajd Rowerowy (Wrocław, 18 września, zgłoszenia do 2 września)
- Kadry bez granic (Warszawa, 2 października)
- People Innovation z prezentacjami najlepszych projektów zgłoszonych do konkursu (online, 12 października; bezpłatne zgłoszenia do konkursu do 3 września)
- Psychologia Transformacji (online, 14-15 października)
- dołączyć do rankingu Najbardziej Pożądanych Pracodawców
Przygotował: Adam Piwek