Jeśli praca zaczyna być męcząca, 79% z nas podejmuje kroki, by ją zmienić. Najmniej zadowoleni ze swojej pracy (40%) są młodzi ludzie, w wieku poniżej 23 lat – wynika z badania portalu InterviewMe
Portal InterviewMe przeprowadził badanie „Czy Polacy doświadczają kryzysu zawodowego?”, w którym zapytano 1205 respondentów o stosunek do wykonywanej przez nich pracy. Ankieta wykazała, że kryzys zawodowy dotyczy 56% Polaków i dopada przede wszystkim młodych pracowników, w wieku poniżej 23 lat (54% odpowiedzi). Zaledwie 7% ankietowanych zauważyło u siebie objawy kryzysu zawodowego po ukończeniu czterdziestego roku życia.
– Ponad połowa zapytanych Polaków doświadczyła już w swojej karierze kryzysu zawodowego, a mimo to ogromna większość respondentów twierdzi, że lubi swoją pracę. Młodzi ludzie mają wyraźnie problem z odnalezieniem się w życiu zawodowym, co może wynikać na przykład z różnic między ich oczekiwaniami a rzeczywistością pracy, w której funkcjonują. Jest to szczególnie wyraźne w przypadku respondentów z pokolenia Z, czyli pokolenia, które cechuje się dużą ostrożnością i dystansem do świata – zauważa Marta Rojewska, autorka badania i ekspert kariery w serwisie InterviewMe.
Najczęstszymi przyczynami kryzysu zawodowego respondentów były:
- brak szans na wyższe zarobki (35% odpowiedzi),
- znudzenie pracą (34%)
- i brak możliwości rozwoju (31%).
Szczegółowe wyniki badania „Czy Polacy doświadczają kryzysu zawodowego?” można znaleźć tutaj.