W świątecznej przerwie pojawiło się kilka ciekawych artykułów branżowych, które znajdziecie w najnowszym przeglądzie mediów. Dziś przeczytacie m.in. o tym, co najbardziej zawyża koszty rekrutacji, jak zmienia się prawo związane z rozwojem obcokrajowców i dowiecie się, czym są turkusowe organizacje. Do dzieła!
Przepis na udaną rekrutację
Z roku na rok coraz większą wagę przykłada się do mierzenia efektywności i obniżania kosztu rekrutacji. Można szukać coraz tańszych dostawców usług czy alternatywnych źródeł rekrutacji. Jednak tym, co najbardziej zawyża jej koszty, są nietrafione rekrutacje – gdy pracownik odchodzi po paru tygodniach czy miesiącach.
W przypadku firmy zatrudniającej 2000 pracowników z wynagrodzeniem na poziomie najniższej krajowej (1850 zł brutto), w której występuje rotacja na poziomie 20%, koszty nieudanych rekrutacji mogą sięgać prawie 8,8 mln zł w skali roku.
Aby tego uniknąć, podczas procesu trzeba wziąć pod uwagę m.in. stopień dopasowania kandydata do kultury organizacji. Jeśli po zatrudnieniu stwierdzi, że pracuje mu się w firmie niekomfortowo, nie będzie czuł żadnej „chemii” z pozostałymi członkami zespołu, to szybko odejdzie. A wtedy znów trzeba będzie ponieść wydatki na rekrutację. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Przeczytaj o tym w artykule.
„AAAAAZatrudnię obcokrajowca”
Wg sporządzonego przez Manpower Group raportu prawie połowa pracodawców ma problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Ratunkiem jest coraz częściej zatrudnianie obcokrajowców, zwłaszcza zza wschodniej granicy. Polscy przedsiębiorcy w samym tylko trzecim kwartale 2016 złożyli 313 tys. oświadczeń o zamiarze zatrudnienia pracowników z Ukrainy. Choć ich oczekiwania finansowe są już zbliżone do polskich, a w dodatku zatrudnienie wymaga nakładów na relokację, to dla wielu pracodawców jest to jedyna nadzieja. Równocześnie w Polsce zmienia się właśnie prawo związane z zatrudnianiem obcokrajowców. Procedury staną się bardziej skomplikowane, a zatrudnienie – czasochłonne i kosztowne. Więcej informacji na te tematy znajdziesz w artykułach HRstandard oraz HRNews.
Guru, Ninja czy może jednak Developer?
Kim jest typowy developer? Co go motywuje, a co drażni? Stack Overflow przebadał ponad 56 tys. programistów z 173 krajów. Niektóre wnioski z tego badania mogą zaskoczyć, jak choćby ten, że developerzy wolą być developerami, a nie guru. Nie da się też zaprzeczyć, że IT to branża bardzo zmaskulinizowana. Obserwując zespoły IT i ich sposób pracy, zwykle wydaje się, że ten stan ich zadowala. Jak się jednak okazuje, chętnie zobaczyłyby w swoich zespołach kobiety. A szerzej rozumiana diversity (różnorodność płciowa, etniczna itp.) jest istotna podczas wyboru pracodawcy dla aż 70% badanych. Więcej w artykule.
Czas turkusu
Wraz ze zmianą mentalności i oczekiwań kolejnych pokoleń zmienia się także sposób zarządzania organizacją. W najbliższym czasie receptą na problemy z motywowaniem pracowników stanie się (a w przypadku niektórych organizacji już się stało) zarządzanie oparte na zaufaniu i samodzielności. Turkusowe organizacje opierają zakładają także umożliwienie samorealizacji oraz skupienie się na celu, a nie zyskach. Szacuje się, że co najmniej 20% czołowych firm świata zastosuje wybrane elementy tej filozofii w niedalekiej przyszłości. Więcej na ten temat w artykule.
Lektura dodatkowa:
- 7 grzechów rekrutacyjnych (i co można z nimi zrobić)
- Świąteczne wydanie Magazynu Rekruter
- Jak w 15 sekund zwiększyć szanse na sukces rekrutacyjny?
- W 2017 r. firmy będą się biły o pracowników
- Zasady przyznawania podwyżek
- Ukraińcy, Białorusini, Hindusi – kto jeszcze może zasilić polski rynek pracy?
- MRPIPS: Zmiany w zasadach tworzenia ZFŚS?
- Poradnik szefa: 5 zdań, których lepiej nie używać
And for those who want to know more:
- Powerful ways to engage employees (paper)
- Why businesses need lessons in love: making your people feel appreciated
- International recruitment: how to help new employees adjust
- Can Bad Managers Be Saved?
- 9 Tips to Ensure You Run an Effective End of Year Performance Review
- The Secrets — 4 of Them — to Gaining Employees’ Trust
- The History of Wearable Tech at Work & Its Future
-
Improving Candidate Experience for the Job Seekers You Don’t Interview