Zajrzyjcie do nowego zestawienia nowinek ze świata HR i EB – dzisiaj o tym, dlaczego pracownicy odchodzą, o pracy w korporacji vs w start-upie i nowej akcji socialowej #myfirst7jobs.
Pracownik-Wolontariusz
Według badania Deloitte „Millennial Survey 2014″, 72 % respondentów, mając do wyboru pracę w dwóch firmach na tym samym stanowisku, wybrałoby tę, która angażuje się w działania związane z wolontariatem pracowniczym. W ramach wolontariatu pracownicy zwykle otrzymują dodatkowe „wolne” godziny lub dni, które mogą przeznaczyć na wybrane przez siebie akcje charytatywne. Czasem mają także wolną rękę, by stworzyć w firmie cały projekt od podstaw. Takie rozwiązanie dostarcza dodatkowych korzyści – jeśli zaangażowani w ten sam projekt zostaną także inni pracownicy, to grupa lepiej się zintegruje, co przełoży się na wyniki działań biznesowych. Zwiększy się także ich przywiązanie do firmy. Więcej na ten temat w artykule.
Czemu pracownicy odchodzą?
Z roku na rok rekruterzy mają na swoich barkach coraz więcej procesów rekrutacyjnych. Niestety, nie jest to powodowane wzrostem firmy, a odejściami pracowników, na których miejsce szybko trzeba znaleźć kolejnych. Według ankiety Job Openings and Labor Turnover Survey przeprowadzonej przez amerykański Department of Labour najważniejsze powody decydujące o odejściu pracownika to:
- brak zaufania ze strony szefa, który nie pozwala podwładnym decydować o niczym
- oczekiwanie ciągłej pracy/obsługi skrzynki mailowej także w trakcie zwolnienia lekarskiego, urlopu i w czasie wolnym po pracy
- kierownicy, którzy „zrzucają” temat podwładnym, gdy staje się niewygodny lub trudny
- brak elastyczności w stosunku do życia rodzinnego
- niedogadywanie się ze współpracownikami.
Więcej na ten temat znajdziecie tutaj (artykuł anglojęzyczny).
Korpo Goliat i Start-Up Dawid
Bezpłatna opieka medyczna, karty sportowe, praca 9-17 w nowoczesnym biurowcu w prestiżowej części miasta. Oraz brak elastyczności i przewidywalność pracy, które zabijają motywację. To główne powody, dla których pracownicy korporacji coraz częściej odchodzą do start-upów. Zawsze pod górę, ale przynajmniej coś się dzieje. Jest odpowiedzialność zamiast obowiązków, a efekty widać od razu. Czym jeszcze młode firmy mogą przyciągnąć do siebie doświadczonych specjalistów? Odpowiedź w artykule.
7 prac Herkulesa
Nareszcie Facebook został w pełni zagarnięty przez rekruterów. Do zabawy przyłączają się starzy i młodzi, kobiety i mężczyźni, kołnierzyki białe, niebieskie i wszelkich innych kolorów. A o co dokładnie chodzi? Oczywiście o #MyFirstJobs oraz kontynuację #MyFirst7Jobs. Dla wielu jest to najciekawszy łańcuszek, jaki do tej pory wymyślono.
Hasztag #myfirst7jobs pokochałem od momentu przeczytania pierwszej listy.
My też :) Kto jeszcze nie pochwalił się swoimi pierwszymi krokami na ścieżce zawodowej, niech szybko nadrabia. A jeśli brak Wam inspiracji, to sprawdźcie, jak zrobili to Wasi znajomi. Gwarantuję, że odpowiedzi niektórych przedstawią Wam ich w zupełnie innym świetle!
Lektura dodatkowa:
- Kim jesteś EBowcu?
- Praca szuka człowieka, czyli dokąd zmierza polski rynek pracy
- CSR integruje pracowników wpływając na ich motywację wewnętrzną
- Praca z polecenia. 196 tys. zł czeka
- Rynek IT po Brexicie- polscy programiści na walizkach?
- Kij czy marchewka- czym i jak motywujemy?
- Wygraj wejściówkę na HR Camp 2016
- Starcie pokoleń w miejscu pracy. Jak temu zaradzić?
And for those who want to know more:
- Randstad buys Monster
- New resource for recruiting: Interviewing the candidates that got away
- 5 attorney tips for detecting lies in the workplace
- 5-step manager onboarding program from the ‘bartender’
- 5 Great TED talks every HR Pro should watch
- 15 Reasons Why Pokémon GO is NOTHING like Recruiting
- The One Question You MUST Ask Candidates in Every Interview
- Businesses must take action on age in the workplace
- Paying your way: International tax and benefits