Dlaczego warto zatrudniać osoby niepełnosprawne? Na co należy zwrócić uwagę w trakcie tego typu rekrutacji? Na kilka pytań związanych z tą kwestią odpowie Małgorzata Kalinowska, specjalista ds. marketingu w firmie OK System Polska S.A.
Małgorzata Kalinowska – specjalista ds. marketingu w firmie OK System Polska S.A. W swojej pracy zajmuje się między innymi nadzorem nad komunikacją w mediach społecznościowych oraz tworzeniem materiałów informacyjno – promocyjnych. W przyszłości chciałaby rozwijać swoją wiedzę w zakresie content marketingu oraz trendów konsumenckich.
Ile osób niepełnosprawnych zatrudnia OK System Polska i dlaczego zdecydowali się Państwo na zatrudnianie osób niepełnosprawnych (ON)?
MK: Obecnie nasza firma zatrudnia 3 ON, ale w związku z intensywnym rozwojem planujemy stworzenie nowych stanowisk, także dla ON. OK System jest firmą, która promuje szeroko pojętą aktywność i zdrowy tryb życia. Stworzenie warunków do rehabilitacji zawodowej i zwiększenia aktywności ON jest spójne z ideą naszej firmy. Nie bez znaczenia jest też aspekt finansowy. Osiągamy wskaźnik zatrudnienia ON, który zwalnia nas z wpłat na PFRON. Dodatkowo dostajemy dofinansowanie do wynagrodzeń ON. Możemy też ubiegać się o zwrot kosztów przystosowania lub stworzenia nowego stanowiska pracy dla pracownika niepełnosprawnego. Są jeszcze inne korzyści, które firma odczuła po zatrudnieniu pierwszego niepełnosprawnego pracownika – zdobyliśmy pracownika zmotywowanego do pracy, który świetnie wykonuje swoje obowiązki. Niepełnosprawny pracownik jest świetnym przykładem dla reszty pracowników – motywuje do lepszej pracy.
Czy rekrutowanie osób niepełnosprawnych różni się w jakikolwiek sposób od rekrutowania osób w pełni sprawnych?
MK: Z doświadczenia naszej firmy wynika, że rekrutacja pełnosprawnych i niepełnosprawnych pracowników praktycznie niczym się nie różni. Wystarczy indywidualne podejście do każdego kandydata i trochę empatii, ale to dotyczy każdej rekrutacji.
Jak wyglądały przygotowania biura, aby odpowiadało potrzebom ON?
MK: Osoby niepełnosprawne, które zatrudnia nasza firma, nie wymagały specjalnego dostosowania biura. W tej chwili firma podjęła działania mające na celu poprawienie komfortu pracy tych osób. Na początku przyszłego roku zmienimy siedzibę i tam będziemy starać się uzyskać jak najlepszą dostępność dla ON tak, aby firma mogła zatrudniać osoby z różnymi dysfunkcjami.
Na co należy zwrócić uwagę podczas zatrudniania osób niepełnosprawnych?
MK: Przede wszystkim trzeba się zastanowić nad tym, z jakimi dysfunkcjami pracowników możemy zatrudnić – na co pozwala nam stan biura, dostępność miejsca pracy, toalety czy samego budynku. Trzeba się zastanowić, w jakim zakresie jesteśmy w stanie dostosować stanowisko pracy (można starać się o dofinansowanie na ten cel). Istotną kwestią jest także ukryty potencjał ON. Należy pamiętać, że w przypadku ON bardzo często osobiste doświadczenie, walka z trudnościami w codziennym życiu będą miały większe znaczenie dla pracodawcy niż wykształcenie lub doświadczenie zawodowe. Dobrze jest zapytać o takie codzienne sukcesy. Niepełnosprawnego pracownika można zawsze wyszkolić – danie mu szansy często opłaci się firmie bardziej, niż szkolenie pełnosprawnego pracownika.
Z czym dla firmy wiąże się zatrudnianie osób niepełnosprawnych?
MK: Tak naprawdę zatrudnienie ON to same korzyści. Jeżeli przed planowanym zatrudnieniem osoby z orzeczeniem przewidzimy wszystkie możliwe trudności i dobrze wszystko zaplanujemy, nie będzie żadnych problemów. Dla naszej firmy zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych to wykorzystanie jednego z najciekawszych zasobów rynku pracy, zwiększenie motywacji u pełnosprawnych pracowników oraz duża satysfakcja.