Rynek pracy 2014 [infografika]

W 2014 roku dwukrotnie wzrosła liczba ogłoszeń publikowanych w serwisie GoldenLine oraz aplikacji na oferty pracy przez osoby posiadające aktualnie zatrudnienie. Niezmiennie rośnie popyt w branży IT i podaż w sprzedaży.

Rok 2014 był rekordowy pod kątem liczby ofert pracy opublikowanych na GoldenLine.pl. Najwięcej ofert pracy opublikowano w branży IT – stanowiły one 15% ogółu. Obszar IT to dynamiczna i stale rosnąca branża, która pozostaje niezmiennie liderem branż, w których popyt rośnie znacznie szybciej niż podaż pracy. Wynika to ze stałego pojawiania się na rynku nowych firm technologicznych, a wraz z nimi powstających kolejnych miejsc pracy. Poza tym, zwiększonemu popytowi na pracowników z branży IT sprzyja znaczna rotacja pracowników wynikająca z faktu, że programiści są nieustannie kuszeni przez rekruterów wciąż lepszymi warunkami pracy. Dalsze zapotrzebowanie na dobrych specjalistów w dziedzinie IT prognozowane jest także na rok 2015.

W pierwszej piątce branż, w których najczęściej szukano pracowników, na kolejnych miejscach uplasowały się: sprzedaż, finanse/ekonomia, informatyka/administracja oraz inżynieria/elektronika/technologia. Natomiast wśród branż, w których najczęściej aplikowano na oferty pracy mocno trzymają się sprzedaż oraz finanse/ekonomia. W przypadku sprzedaży, można zauważyć pewną analogię do sytuacji na rynku pracy w branży IT. Obie te branże charakteryzuje znaczna rotacja. W sprzedaży jednak dyktowana jest ona nieco odmiennymi czynnikami. Jednym z nich może być fakt, że sprzedaż postrzegana jest jako praca niewymagająca szczególnych kwalifikacji, którą każdy może wykonywać. Niestety wyniki sprzedażowe weryfikują umiejętności pracowników, a pracodawców zmuszają do dalszych poszukiwań nowych pracowników.

W czołówce województw, w których prowadzono najwięcej rekrutacji znalazły się województwa: mazowieckie, dolnośląskie i małopolskie. Można zaobserwować, że wśród aplikujących na oferty pracy osoby między 25 a 34 rokiem życia stanowiły 54%, osoby od 35 do 44 lat stanowiły 28%, a powyżej 45 roku życia 11%. Najrzadziej na ogłoszenia odpowiadała najmłodsza grupa wiekowa (18-24 lata). Dane te wskazują, iż zmianą pracy najczęściej zainteresowani są doświadczeni specjaliści oraz managerowie szukający nowych możliwości rozwoju zawodowego w dużych aglomeracjach.

Jak pokazują wyniki analizy zamieszczonych ogłoszeń, pracodawcy zdecydowanie częściej poszukiwali pracowników samodzielnie (opublikowali 63% wszystkich ofert pracy) niż z pomocą firm rekrutacyjnych. Co ciekawe, aż 76% osób miało zatrudnienie aplikując na oferty pracy – w roku 2013 odsetek ten wynosił zaledwie 47,24%. Może wskazywać to na szukanie lepszych perspektyw pracy oraz chęć stawienia czoła nowym wyzwaniom zawodowym i ciągłego rozwijania się.

Rynek pracy 2014 [infografika]

Dodaj komentarz