Bernadeta Podraska

radca prawny, Kancelaria Radcy Prawnego Bernadeta Podraska

Wypowiedzi

  • Bernadeta Podraska
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie Informacja z banku o posiadanych środkach lub zdolność...
    14.04.2014, 20:49

    Zaświadczenie banku potwierdzające możliwość ubiegania się o kredyt w określonej kwocie jest wystarczające. Jeżeli z uzasadnionej przyczyny wykonawca nie może przedstawić dokumentów dotyczących sytuacji finansowej i ekonomicznej wymaganych przez zamawiającego, może przedstawić inny dokument, który w wystarczający sposób potwierdza spełnianie opisanego przez zamawiającego warunku.
    Pozdrawiam
    B.P.
    autorka bloga: http://zamowienia-publiczne.net

  • Bernadeta Podraska
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie cena za szt zamiast za op
    14.09.2013, 18:24

    Witam
    Rozważyłabym jeszcze kwestie możliwości poprawienia innej omyłki za zgodą Wykonawcy w oparciu o ocenę całości dokumentacji przetargowej.Trudno mi ocenić bez formularza cenowego i siwz.
    Jeżeli się nie da to w mojej ocenie mamy błąd w obliczeniu ceny ale dla pewności należałoby zobaczyć formularz cenowy. Założyłam , że w formularzu jest podana jednostka miary -"opakowanie" a wpisana cena jest ta niska , że można ją przyrównać jedynie do ceny 1 sztuki. Wszczęto postępowanie dot. rażąco niskiej ceny więc odrzucając ,chyba trzeba też dołożyć art.89ust.1pkt. 4 .
    Pozdrawiam
    Zapraszam na bloga ; http://zamowienia-publiczne.net

  • Bernadeta Podraska
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie Jak rozumieć ,,interes" w uzyskaniu zamówienia?
    14.09.2013, 17:52

    Z orzecznictwa oraz stanowiska doktryny bezspornie wynika, że interes w uzyskaniu danego zamówienia, o którym stanowi art. 179 ust. 1 pzp, powinien dotyczyć tego zamówienia, którego dotyczy odwołanie, tj. konkretnego postępowania, w którym środek ochrony prawnej jest wnoszony (por. wyroki KIO z: 5.1.2012 r., KIO 2742/11; 20.12.2011 r., KIO 2588/11).Nie można mówić o interesie w uzyskaniu zamówienia, jeżeli żądaniem odwołującego jest unieważnienie postępowania. Nie można bowiem powoływać się na chęć uzyskania zamówienia w następnym postępowaniu. Zamawiający nie musi przecież udzielić zamówienia, a żaden przepis nie zmusza go do ponownego przeprowadzenia postępowania czy np. do zastosowania identycznego trybu. Zresztą nawet w przypadku ponownego prowadzenia postępowania wykonawca nie ma pewności, że będzie w nim mógł uczestniczyć.
    Pozdrawiam
    Zapraszam na mojego bloga http://zamowienia-publiczne.net

  • Bernadeta Podraska
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie Podwykonawca
    5.06.2013, 21:01

    Witam
    Podmiot udostępniający wiedzę i doświadczenie nie musi być podwykonawcą, Tylko wówczas gdy udostępnia wiedzę i doświadczenie w formie podwykonawstwa musi przedłożyć wymagane dokumenty na potwierdzenie braku podstaw do wykluczenia z postępowania. / wyrok SO w Gdańsku XII Ga 315/11 z 25.07.2011r.
    Wezwanie Zamawiającego wynika ze zmiany rozporządzenia wykonawczego do pzp.
    Jak odpowiedzieć na wezwanie Zamawiającego ?
    Proponuje złożyć zobowiązanie podmiotu trzeciego, w którym podmiot ten oświadczy - ,iż udostępnia wiedzę i doświadczenie /- zakres zasobów/ w formie doradztwa i konsultacji, udostępnienia niezbędnych dokumentów / sposób wykorzystania/- na podstawie umowy współpracy / charakter stosunku jaki będzie łączył Wykonawcę z innym podmiotem/. -Podmiot ten udostępni swoją wiedzę i doświadczenie w niezbędnym zakresie , na czas realizacji umowy o zamówienie publiczne.
    Pozdrawiam
    Zapraszam do mojego bloga:http://zamowienia-publiczne.net

  • Bernadeta Podraska
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie Unieważnienie przetargu w którym było dopuszczone...
    28.05.2013, 21:41

    Witam
    Przetarg można unieważnić podając podstawę prawną - art.93ust.1pkt.4 pzp oraz podstawę faktyczną. Potwierdza to świeży wyrok KIO z 12.04.2013r. KIO 72/13.W analizowanej sprawie Zamawiający unieważnił postępowanie w kilku częściach w których kwota przeznaczona na każdą cześć przekraczała środki jakie Zamawiający zamierzał przeznaczyć choć w wyniku oszczędności w innych częściach globalna kwota przeznaczona na sfinansowania wszystkich części była dużo większa niż to co Zamawiający wydałby w wyniku podpisania umów na wszystkie części. Zdaniem KIO przesunięcie środków pomiędzy poszczególnymi częściami to prawo a nie obowiązek.
    Na czynność unieważnienia poniżej progów unijnych nie ma odwołania.

    Pozdrawiam
    B.Podraska
    autorka bloga :http://zamowienia-publiczne.net

  • Bernadeta Podraska
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie Grupa kapitałowa -potrzebuję rady fachowców
    14.05.2013, 19:59

    Zgodnie z art.101 pzp . Zamawiający udziela zamówienia, którego przedmiot jest objęty umową ramową wykonawcom, z którymi zawarł umowę ramową, zapraszając do składania ofert; Odpowiednio stosuje się przepisy art. 45 i 46 /wadium/, art. 60 ust. 2/ treść zaproszenia do składania ofert/, art. 64 ust. 1 i 3 / termin składania ofert powinien uwzględniać czas niezbędny na jej złożenie, przekazuje się siwz,bez określania warunków/ oraz art.92/ informacja o wyborze/. Nie stosuje się art. 26 oraz art. 169 ust. 2. Pozostałe przepisy pzp też obowiązują, m.in. dot. formy umowy, umowa musi mieć formę pisemną pod rygorem nieważności.

  • Bernadeta Podraska
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie Grupa kapitałowa -potrzebuję rady fachowców
    12.05.2013, 18:45

    Witam
    Przeprowadzenie procedury z art.24b pzp nie zależy od tego czy istnieją przesłanki do odrzucenia oferty lub unieważnienia postępowania jak ma to miejsce w art. 26 ust.3 przy zaniechaniu wezwania do uzupełnienia dokumentów.
    Po wezwaniu wykonawców do wyjaśnień Zamawiający powinien ocenić całość oferty i w pierwszej kolejności rozważyć wykluczenie wykonawcy a potem jeżeli oferta zostanie złożona przez Wykonawcę nie podlegającego wykluczeniu dokonać oceny czy jest ona zgodna z ustawą, siwz i nie zachodzą przesłanki do jej odrzucenia /art. 89pzp/ . Gdy obaj Wykonawcy zostaną zaproszeni do podpisania umowy ramowej istnieje możliwość porozumienia co do składania ofert szczegółowych. W przypadku odrzucenia oferty jednego z Wykonawców z powodu wad pełnomocnictwa może się on odwołać do KIO i uzyskać wyrok zmieniający. Zatem zasadnym jest wcześniej sprawdzić powiązania.
    Pozdrawiam
    B.Podraska
    autorka bloga :http://zamowienia-publiczne.net

  • Bernadeta Podraska
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie brak wyroku
    17.04.2013, 09:09

    Czy ktoś może spotkał się z podobną sytuacją, w której rozpatrując odwołania w 9 częściach KIO wydała wyrok uwzględniający odwołanie w zakresie wykluczenia z postępowania cz.2,8.9 i w tym zakresie nakazała powtórną ocenę ofert natomiast nie wydała żadnego wyroku w cz. 1,3,4,5,6,7.
    / w tych częściach Zamawiający dokonał wyboru i unieważnił postępowania na podstawie art.93ust.1pkt.4 / cena przekracza możliwości Zamawiającego/
    KIO nie przestanie mnie zaskakiwać. Pomimo tego , iż odwołanie rozstrzyga się wyrokiem /art.192pzp/ brak takiego wyroku skutecznie zamyka drogę do i tak iluzorycznej skargi do SO.

  • Bernadeta Podraska
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie Wpis od odwołania
    17.04.2013, 08:59

    W mojej ocenie obojętnym jest z jakiego rachunku uiszcza się wpis, ale powinna być deklaracja na poczet czego się go uiszcza w takim zakresie aby można było zidentyfikować wpłatę. Ponad to dowód wpłaty dołącza się do odwołania,może to przesądzić o tym ,iż KIO uzna ,iż dołączono dowód potwierdzający,że odpowiednia kwota wpłynęła na konto KIO na poczet odwołania do którego dołączono potwierdzenie wpłaty.

  • Bernadeta Podraska
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie Zamówienia publiczne a ochotnicze straże pożarne
    6.03.2013, 17:30

    Witam
    Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych jako organizacje pozarządowe, funkcjonują w oparciu o przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. Nr 79 poz. 855 ze zm.) oraz ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U z 2002 r. Nr 147 poz.1229 ze zm./art.19 i 29/
    Koszty funkcjonowania jednostek ochrony przeciwpożarowej pokrywane są z:
    budżetu państwa,
    budżetów jednostek samorządu terytorialnego,
    dochodów instytucji ubezpieczeniowych, ubezpieczających osoby prawne i fizyczne,
    środków własnych podmiotów, o których mowa w art. 17, które uzyskały zgodę Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na utworzenie jednostki ochrony przeciwpożarowej.
    OSP nie są jednostkami sektora finansów publicznych, nie mają na celu osiągnięcie zysku, są tworzone na mocy ustawy.
    Wydatkowanie środków następuje na mocy ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie z 24.04.2003r. tj 27 10.2010r./Dz.U.Nr234 poz.1536/
    Pozdrawiam

    B.Podraska
    autorka bloga : http://zamowienia-publiczne.net

  • Bernadeta Podraska
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie "Zakazane" zapisy SIWZ "komputerowych"
    16.02.2013, 15:15

    Witam
    Polecam rekomendacje Prezesa UZP i MSWiA dotyczące formułowania wymagań zamawiającego dla parametrów sprzętu komputerowego,zawierające szerokie uzasadnienia niedopuszczalności wskazanych wyżej parametrów

    http://www.uzp.gov.pl/cmsws/page/GetFile1.aspx?attid=4934
    http://www.uzp.gov.pl/cmsws/page/GetFile1.aspx?attid=2427

    Pozdrawiam

    Autorka bloga :http://zamowienia-publiczne.net

  • Bernadeta Podraska
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie Blog zamówienia publiczne
    24.01.2013, 22:09

    Witam
    Chciałam poinformować wszystkich , iż prowadzony przeze mnie blog : http://www.zamowienia-publiczne.net bierze udział w konkursie BLOG ROKU w kategorii “firmowe i profesjonalne”
    http://www.blogroku.pl/2012/kategorie/zamalwienia-publ...

    Rozpoczął się już etap głosowania sms, który będzie trwać do 31.01.2013r.godź.12.00.
    W treści SMS koniecznie trzeba podać unikalny numer bloga, na który oddaje się głos. W głosowaniu może wziąć udział dowolna osoba, przy zastosowaniu zasady, że z jednego numeru telefonu można oddać po jednym głosie na dany blog.
    Tylko dzięki waszym głosom blog może przejść do kolejnego III etapu jakim jest ocena blogów przez kapitułę konkursu.
    Głosujcie zatem na BLOG Nr B00085 na numer 7122
    Mam nadzieję , iż treści zamieszone na blogu przydadzą się w życiu.
    Za wszystkie głosy BARDZO dziękuję.

  • Bernadeta Podraska
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie KRK konsorcjum
    23.01.2013, 16:51

    Witam
    w ofercie wspólnej konsorcjum złożono dokument krk w zakresie określonym w art.24ust.1pkt.8 pzp potwierdzający brak podstaw do wykluczenia obu konsorcjantów. Zatem jeżeli nie budzi wątpliwości tożsamość członków zarządu obu podmiotów przyjęłabym ,iż wykazano brak przesłanek do wykluczenia z postępowania obu konsorcjantów.
    Pozdrawiam

    autorka bloga : zamowienia-publiczne.net

  • Bernadeta Podraska
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie Referencje podwykonawcy
    21.01.2013, 20:54

    Polecam wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku z 25.07.2011r. sygn.akt XIIGa 315/11 podzielający linię orzeczniczą KIO według której podmiot udostępniający swoją wiedzę i doświadczenię już poprzez złożenia zobowiązania pośrednio angażuje się w realizację całego postępowania . Z reguły czyni to poprzez doradztwo, szkolenia, udostępniania dokumentacji itp. Jednakże nie musi sam "zakasać rękawów" i wykonywać części zamówienia jako podwykonawca. Może nie musi. Opinia UZP w tym zakresie je po prostu błędna.
    Szerzej na ten temat na blogu :zamowienia-publiczne.net do którego zapraszam
    Pozdrawiam

  • Bernadeta Podraska
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie podpisanie umowy z wykonawcą który nie przedłużył terminu...
    21.01.2013, 20:40

    Bardzo ciekawy przypadek i wcale nie łatwy. Zaryzykowałabym stwierdzeniem, iż skoro Zamawiający skorzystał ze swego prawa żądania przedłużenia terminu związania ofertą/ zakładam iż zgodnie z treścią art.85ust.2pzp przy braku obowiązku wnoszenia wadium/ i otrzymał zgodę tylko od jednego wykonawcy to zgodnie z art. 24ust.2pkt.2 pzp powinien wykluczyć z postępowania wszystkich wykonawców, którzy nie wyrazili zgody na przedłużenie terminu związania ofertą tj. milczeli. Art.85ust.4 pzp dopuszcza przedłużenie terminu związania ofertą po terminie związania ofertą natomiast art.24ust.2pkt.2 pzp nakazuje wykluczyć wykonawcę zawsze po spełnieniu się przesłanki - braku zgody na przedłużenie terminu związania ofertą. Zatem wobec zaistnienia przesłanek wykluczenia z postępowania po wyborze najkorzystniejszej oferty dokonałabym czynności zaniechanej tj. wykluczenia z postępowania wszystkich wykonawców którzy nie zgodzili się na przedłużenie terminu związania ofertą i zakończyła postępowanie z uwagi na niepodpisanie umowy przez wybranego pierwotnie wykonawcę. Zamawiający nie może skorzystać z art.94 ust.3 pzp i wybrać kolejnego Wykonawcę, gdyż nie ma dalszych ważnych ofert Nie może też unieważnić postępowania na podstawie art.93ust.1pkt.7 w zw. z art.146ust.6pzp. Pozostaje luka prawna którą jakoś trzeba załatać odpowiednim zapisem w protokole postępowania.
    Zapraszam do mojego bloga ;zamowienia-publiczne.net Tam szerszej o możliwości a raczej niemożliwości wyboru oferty po terminie związania ofertą. Natomiast, gdyby wykonawca został wybrany w terminie związania ofertą i chciał podpisać umowę po terminie związania ofertą to taka umowa będzie umową ważną.
    Pozdrawiam serdecznie

  • Bernadeta Podraska
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie uchylanie się od podpisania umowy
    16.01.2013, 13:00

    Podzielam pogląd , iż Zamawiający ma prawo wybrać kolejnego Wykonawcę tylko raz w przypadku odmowy podpisania umowy przez wybranego wykonawcę.
    Jednakże w świetle stwierdzenia ,iż niemożliwe było zrealizowanie zamówienia za cenę zaoferowaną przez dwóch pierwszych wykonawców widziałabym wcześniejszą możliwość wniesienia odwołania / lub zawiadomienia o naruszeniach na podstawie art.1818 poniżej progu unijnego/ na wybór najkorzystniejszej oferty z zarzutem rażąco niskiej ceny. Uzyskanie pozytywnego orzeczenia przed KIO w tym przedmiocie już nie jest tak beznadziejne.
    W przypadku odrzucenia dwóch pierwszych ofert z powodu rażąco niskiej ceny oferta z trzeciego miejsca zostałaby uznana za najkorzystniejszą.

    Pozdrawiam i zapraszam do mojego bloga :zamowienia-publiczne.net

  • Bernadeta Podraska
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie udostępnienie zasobów
    10.01.2013, 20:45

    Jeżeli firma C udostępni swoje zasoby firmie A /jednemu z konsorcjantów/ przedstawiając stosowne zobowiązanie o którym mowa w art. 26ust.2 ustawy pzp i będzię brała udział w realizacji zamówienia bezpośrednio/ w formie podwykonawcy/ lub pośrednio - w inny sposób, to wykonawca realizujący zamówienie w oparciu o obcy potencjał sam nabywa doświadczenie i w przyszłości każdy z konsorcjantów A i B będzie mógł korzystać samodzielnie z otrzymanych przez konsorcjum referencji. Oznacza to , iż po zrealizowaniu zamówienia każdy z konsorcjantów będzie mógł również "użyczać" swój potencjał/ w tym, wiedzę i doświadczenie/ innym mniej doświadczonym podmiotom na zasadach określonych w art. 26ust.2b.
    Więcej na temat użyczania obcego potencjału na moim blogu : zamowienia-publiczne.net do którego gorąco zapraszam.

  • Bernadeta Podraska
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie Podpisanie umowy - formalnie
    19.12.2012, 14:27

    Miałam na myśl nową treść art.24ust.1 pkt. 1 pzp wchodzącą w życie od 20.02.2013r.,który będzie brzmiał: Z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się wykonawców, którzy wyrządzili szkodę, nie wykonując zamówienia lub wykonując je nienależycie lub zostali zobowiązani do zapłaty kary umownej,jeżeli szkoda ta lub obowiązek zapłaty kary umownej wynosiły nie mniej niż 5% wartości realizowanego zamówienia i zostały stwierdzone orzeczeniem sądu, które uprawomocniło się w okresie 3lat przed wszczęciem postępowania."
    Na marginesie: wszyscy, którzy posiadają takie wyroki sprzed daty 20.02.2013r. będą wykluczani z postępowań wszczętych po 20.02.2013r..Przykre ale prawdziwe.

  • Bernadeta Podraska
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie Podpisanie umowy - formalnie
    19.12.2012, 11:13

    Witam
    całkowicie się zgadzam z ostatnim postem co do momentu zawarcia umowy i możliwości uchylenia się od kar umownych. Jednakże trzeba uważać, na niebezpieczeństwa czychające na wykonawców od 20.02.2012r. tj. od znowelizowania art.24ust.1pkt.1 pzp, który zezwala na wykluczenie wykonawcy , który ma wyrok sądu w przedmiocie kar umownych pow. 5% wartości realizowanego zamówienia.
    Zatem,gdy kara umowna przekracza 5% wartości zamówienia należy "pięć" razy więcej ocenić szanse wygrania sprawy, gdyż niekorzystny wyrok oznacza dla Wykonawcy wykluczenie z przetargów na 3 lata.
    Pozdrawiam
    Bernadeta
    Zapraszam na bloga:zamowienia-publiczne.net

  • Bernadeta Podraska
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie Czy można domagać się unieważnienia postępowania po...
    16.12.2012, 20:57

    Na koniec chciałąbym dodać, iż aby postawić dokładną diagnozę trzeba dokładnie przeanalizować opis przedmiotu siwz, zakres zobowiązania zawartego w ofercie oraz zakres jego realizacji zawarty we wzorcu umowy i ustalić dokładnie o jakiego rodzaju błędzie mówimy.Czy błąd ten miał wpływ na ilość i treść złożonych ofert?Czy rzeczywiście realizując umowę nie dojdzie do realizacji zobowiązania zawartego w ofercie lub dojedzie w zakresie szerszym./art.140pzp/
    Jeżeli błąd jest na tyle istotny, że powoduje ,iż postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy /art.93ust.7 pzp/ możnaby rozważać domaganie się unieważnienia postępowania kwestionując wybór najkorzystniejszej oferty w formie odwołania/pow.progu/ lub zawiadamiając Zamawiającego o naruszeniu przepisów pzp / art181pzp/Umowa podlega unieważnieniu , gdy Zamawiający dokonał lub zaniechał czynności z naruszeniem pzp co miało lub mogło mieć wpływ na wynik postępowania. /art.146ust.6pzp/Na kwestionowanie siwz w normalnym trybie jest już za późno a jej zapisy nie mogą prowadzić do zawarcia podlegającej unieważnieniu umowy.
    Pozdrawiam i zapraszam do mojego bloga : zamowienia-publiczne.net

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do