Wypowiedzi
-
Fundacja Rozwoju Rachunkowości prowadzi w przystępnej cenie i bardzo pomocne szkolenia lub same kursy z przykładowymi pytaniami egzaminacyjnymi. Polecam
W dużej mierze to czy zdasz egzamin zależy od umiejętnego podziału czasu. Pytań na egzaminie jest dużo, a czasu tyle aby napisać. Myślę że bardziej opłaca się iść pierwszy raz na egzamin, żeby zobaczyć z czym się je i jak wygląda i dobrze przygotować się do drugiego egzaminu aniżeli wydawac pieniądze na studia podyplomowe. -
Marcinie,
BWK nie możne wrzucić w koszty usługi, która nie została wykonana. Biegły może kwestionować przychody (obawa o zbyt wysokie nierealne przychody), ale w tej sytuacji powinien poprosić o np. umowę jeśli kwota jest znacząca. Jeśli nie nie powinien się tematu czepiać.
Marcin Rzeszutkowski:
Jeszcze dodatkowo ważne jak się mają salda wynikające z takiej transakcji do sald ogółem należności. Jeśli to nie są istotne pozycje - to sugeruję argument o niematerialności. To powinno się udać jeśli kwoty tych transakcji stanowią mniej niż np 5% salda należności na dzień bilansowy.
Dodatkowym argumentem na obronę zachowania PPO (i należności) może być potwierdzenie przejścia ryzyka/własności po końcu roku. Wtedy odpada argument że transakcje były fikcyjne. Skoro doszło do przejścia ryzyka - to nie były, a to że doszło do tego przejścia w okresie po wystawieniu faktur - oznacza właśnie PPO.
Pzdr, -
Gratuluję biegłego, czyżby był z PwC lub Ernsta :)
1. Podatkowo przychód art. 12 ust.3 pdop (chyba, że mamy do czynienia z usługą długoterminową)lub art. 12 ust. 4 ustawy pdop; Art. 12 ustawy pdop (CIT).
2. Rachunkowo przychody przyszłych okresów lub zaliczki z tytułu dostaw.
3. Jeśli kwota jest znacząca i wystąpi różnica pomiędzy momentem podatkowym a rachunkowym należy pamiętać o rezerwie/aktywie - podatek odroczony.