Wypowiedzi
-
Faktycznie w żadnej dyrektywie nie ma słowa o DTR, u nas jest to kwestia zwyczajowa. Po prostu kiedyś wszystkie instrukcje obsługi nazywały się DTR.
W zasadzie jedyna poprawna nazwa to Instrukcja obsługi - tak bynajmniej nazywa się ten dokument w dyrektywie maszynowej (lub w skrócie instrukcja).
Pozdrawiam -
Witam
Zapraszam wszystkie zainteresowane osoby problematyką związaną z dostosowaniem maszyn do wymagań nowej dyrektywy maszynowej. -
Jak tam poszukiwania DTR ?
-
Witam
Z mojego doświadczenia ISO też nie pomoże :) bo bardzo często jest tylko na papierze.
Pamiętajmy żeby deklaracja zgodności WE też była napisana w języku polskim ! ! !
Pozdrawiam
A. Maciaś
PS Zapraszam na szkolenie
http://bezpieczne.eu -
Hmm
Uczelnia, profesorowie, habilitacje i dziwne układy . . . z nauką w Polsce to . . . chyba wszyscy wiedzą.
Jeżeli chodzi o przemysł - musiałem na początku buławkę schować do kieszeni i zacząć swoją karierę niemal od zera. Po kilku latach mogę przebierać w ofertach ale mam już swoją firmę, powiem szczerze, nie wróciłbym już na Uczelnie :) Fakt że zrobiłem doktora nauk technicznych - przypuszczam że humaniści mają większe problemy :(
Pozdrawiam i życzę otwartości umysłu :) -
Witam wszystkich
Z pracą dla doktorów jest ciężko - przyznaje. po skończeniu doktoratu nie zostałem na uczelni i szukałem pracy w przemyśle, faktycznie bardzo trudno było znaleźć coś rozsądnego :)
Ale jak już się coś znajdzie . . . ilość możliwości zaczyna rosnąć w zastraszającym tempie !!!
Pozdrawiam -
Do każdej maszyny musi być dołączona instrukcja obsługi (DTR) - inspektor PIP zawsze pyta o instrukcje.
Dla maszyn nowych (oznakowanie CE wynikające z DM 2006/42/WE) instrukcje musi dostarczyć producent lub jego upoważniony przedstawiciel. Z tłumaczeniem może być gorzej - w niektórych przypadkach tłumaczenie jest po stronie osoby która pierwsza wprowadza maszynę na dany obszar językowy.
Dla maszyn starych podlegających tylko pod dyrektywę narzędziową 2009/104/WE obowiązek dostarczenia instrukcji spoczywa na pracodawcy (firmie która użytkuje maszynę) i tutaj jest najwięcej problemów. W skrajnych przypadkach DTR trzeba odtwarzać :(
Jeżeli sami tworzymy maszynę - jest to maszyna "nowa" i ciążą na nas wszystkie obowiązki producenta w myśl dyrektywy maszynowej 2006/42/WE. trzeba przeprowadzić całą procedurę wprowadzenia do użytku, przeprowadzić analizę ryzyka, wystawić deklarację zgodności, oznakować maszynę i napisać instrukcję obsługi samemu - zgodnie z wytycznymi dyrektywy :)
Pozdrawiam
- zapraszam na warsztaty maszynowe
http://bezpieczne.eu -
Zapraszam do współpracy:
- tworzenie instrukcji obsługi do maszyn (DTR) w j. polskim, angielskim i rosyjskim
- szkolenia z zakresu nowej dyrektywy maszynowej, omówienie nowych komponentów wymaganej dokumentacji technicznej - analiza ryzyka stwarzanego przez maszynę -
Witam :]
Siedzę w DTR po uszy :) Cena zależy przede wszystkim od języka (ja piszę w trzech - polski, rosyjski i angielski), od tego czy jest odtwarzana czy tworzona dla nowej maszyny (wtedy dochodzi jeszcze m. in. informacja o ryzyku resztkowym).
Żeby określić cenę trzeba zobaczyć maszynę, niestety inaczej się tego nie zrobi :}
Zapraszam do współpracy
Pozdrawiam A. Maciaś
http://profen.com.pl