Arkadiusz Karpiński

Lubię szukać rozwiązań danego problemu, a nie ludzi którzy rozwiążą go za mnie.

Wypowiedzi

  • Arkadiusz Karpiński
    Wpis na grupie Debian w temacie bramka gg na debianie
    10.03.2010, 00:49

    Peter K.:
    Arkadiusz Karpiński:
    Oczywiscie musze przypomniec, ze licencyjnie nie jest to zgodne z uslugami GG :P

    Coś mi się o uszu obiło... nie ma przypadkiem już wogle blokady innych (niż oficjalny) klientów dla nowo założonych numerów?

    Jedyna blokada to brak implementacji w nieoficjalnych komunikatorach nr GG powyzej 16mln, ktora zostala wlaczona jakis czas temu :P, reszta to blokada regulaminowa.

  • Arkadiusz Karpiński
    Wpis na grupie Debian w temacie Brak miejsca ...
    5.03.2010, 13:49

    Hubert J.:
    Witam

    Z racji ze najwiecej siedzialem na dystrybucjach debiano pochodnych zapytam tutaj:

    Jak to jest w przypadku braku miejsca na serwerze w firmie? I tu podam dwa przypadki:

    1] Duza firma duze biblioteki, sprzetowy raid: np 4x po dwa dyski (mirror) sata/scsi... i teraz na któryms z nich sie konczy sie miejsce na dysku dyski sa najwieksze jakie mozna dostac na rynku

    I teraz tak: zalozmy ze w jednej z parze konczy sie miejsce na dysku a analogicznie mirror robiony jest na drugim dysku z pary wiec i na nim tez miejsce sie konczy. Jak mozna te miejsce powiekszyc zakladajac ze na kazdej parze dyskow stoi inny serwer/inne dane?

    2] Mniejsza firma i serwer to jakis komp z raidem 5 czyli polaczenie calosci w jedna przestzren dyskowa (dyski kazdy z nich najwiekszy z dostepnych na rynku)i konczy sie miejsce. Jak taka przestrzen dyskowa powiekszyc gdy w obudowie juz nie ma miejsca na wiecej dyskow do podpiecia a tym samym nie ma mozliwosci ich podpiecia do plyty glownej?

    Prosze o mozliwie prosto wyjasniona odpowiedz gdyz sa to moje intensywne co prawda ale poczatki z administracja linux.

    Od razu przedze pytania: wiem ze dane mozna zgrywac na tasmy... a do raida 5 podpiac kolejny dysk ( zalozenia znam) chodzi mi jednak o rozwiazanie technicze bo jak wiadomo kazda plyta glowna ma okroslona mozliwosc podlczenia dyskow... a w duzych korporacjach i firmach czesto dane z wielu lat musza byc dostepne stale an serwerze. Jak sobie z czyms takim radzic?

    Pozdrawiam


    1) Trzeba zaczac od tego ze rozne kontrolery maja rozne mechanizmy, nie podales jaki to kontroler wiec trudno mi opisac twoj konkrety przypadek. Ale zakladajac ze jest to np LSI/3ware to kontroler traktuje dysk jako jeden dostepny blok i z kilku blokow mozesz sobie zbudowac raid0/1/5 itp. W tym przypadku cala powierzchnia dyskow bedzie dostepna dla konretnej macierzy, by zwiekszyc tu miejsce nalezy wymieniac jeden dysk na wiekszy i czekac az raid sie zsynchronizuje i tak ze wszsytkimi dyskami.
    Napisales jednak ze dyski sa juz najwieksze jakie dostepne sa na rynku wiec uratuje cie tylko dodanie kolejnych i wykorzystanie OCE jak napisal poprzednik.
    Jesli wykorzystujesz kontrolery typu ARECA/ADAPTEC to one maja mozliwosc tworznia grup dyskowych, a na nich tworzenie paru volumenow w raid0/1/5 itp. Jesli volumen wykorzystuje cala powierzchnie grup dyskowych to musisz tez wymianiac dyski na wiekszy po kolei, albo dokladac kolejne i dodac do istniejacej grupy, a nastepnie zrobic OCE. Rozne systemy roznie reaguja na OCE i w przypadku linuksa czeka cie restart (chociazby w przypadku ARECA)

    2) Nowy serwer/macierz i udostepnienie poprzez SAN. Mozna zrobic za pomoca SAN raid 1 z istniejaca macierza tak by dane sie wypelnily i przelaczyc sie na nowy serwer. W przypadku jak sa najwieksze dyski i nie ma mozliwosci podpiecia do serwera wiekszych dyskow to jest to problem. Mozesz tez sie zastanowic nad kolejnym kontrolerem by rozbudowac ilosc urzadzen blokowych.

    Jesli chodzi o duze korporacje to wybiera sie zastosowania typu Enterprise (Macierze pokroju HP EVA, XP itp) gdzie takie operacje sa ulatwione i mozna podpiac replikacje na kolejna macierz ( nawet wieksza) i przelaczyc wszystko na nowa macierz, ale to kosztuje i to nie malo. Z regoly jak dane sa krytyczne i dochodzi do takich przypadku to mowiac wprost ktos dal ciala podczas projektowania systemu i on dostaje po tylku :P

    Pozdrawiam

  • Arkadiusz Karpiński
    Wpis na grupie Debian w temacie bramka gg na debianie
    5.03.2010, 13:27

    Wystarczy wykorzystac biblioteke libgadu i napisac prostego bota chociazby w C. Mozna zrobic tez proste API za pomoca którego bedzie mozna przekazywac komendy poprzez telnet/nc. Oczywiscie wczesniej trzeba zarejestrowac numerek i podpiac go pod demona tak by ciagle nasluchiwal i byl podlaczony do siec GG. Pod takiego bota mozna podpiac paru userow ktorzy beda dostawac informacje zgodnie z logika jaka sie napisze w bocie. Oczywiscie musze przypomniec, ze licencyjnie nie jest to zgodne z uslugami GG :P

  • Arkadiusz Karpiński
    Wpis na grupie Administratorzy w temacie LVM2 + mdadm raid1 (Fedora Core 11)
    5.03.2010, 00:11

    Michał Panasiewicz:
    Nie dodawaj dysków do /dev/md3, zrób obok RAID1 (/dev/md4 - nawet na razie jako zdegradowany RAID1 jak chcesz potem dodać drugi dysk) dodaj go do LVM (jako pg2 do vg, /dev/md3 to pg1) przesuń lv na /dev/md4.
    Usuń /dev/md3 z vg.
    Mozna i tak aczkolwiek duzo niepotrzebnej roboty :P wystarczy dodać nowy/większy dysk do mdadm i usunąć stare dyski, na koniec zwiększyć /dev/md3 do maksymalnej liczby bloków dostępnej na dysku (z automatu tego nie zrobi), potem pvresize /dev/md3 i cieszyć się większą pojemnością.

    Pozdrawiam

  • Arkadiusz Karpiński
    Wpis na grupie Administratorzy w temacie LVM2 + mdadm raid1 (Fedora Core 11)
    5.03.2010, 00:00

    Michał Lattari:
    Witam forumowiczów!

    To mój pierwszy post na tym forum. Mam nadzieję, że moje pytanie nie jest zbyt głupie....

    Mam /home na /dev/mapper/SystemVolumes-lv_home

    ale

    /dev/mapper/SystemVolumes-lv_home jest woluminem logicznym

    utworzonym na /dev/md3.

    W tym woluminie jest tylko i wyłącznie /dev/md3.

    Pod /dev/md3 mam dwa napędy w systemie RAID1.

    Muszę pilnie poszerzyć macierz i dodać do niej trzeci napęd bo dyski są już bardzo stare i 'powoli' trzeba je wymienić.

    Wiem jak poszerzyć macierz i dodać napęd. Nie o to mi chodzi :-)

    Chodzi mi o to, że na /dev/md3 - jak pisałem wyżej - jest utworzony wolumin logiczny i nie wiem czy dodanie trzeciego dysku do /dev/md3 nie wiąże się z jakimiś ustawieniami LVM.
    Nic nie trzeba konfigurować, wystarczy dodać dysk do mdadm, a udev powinien zablokować sprawdzanie nagłówków dysku poprzez pvscan, wiec nie powinieneś mieć duplikatów. Co do degradacji wydajności lvm-a na mdadm, to nie brał bym tego w ogóle pod uwagę, jedyne co może Ci spowalniać to sam lvm, ale odczuwalne tylko przy dużej ilości wolumenów ( wtedy lepiej robić ext-endy > 10MB) z uwagi na możliwość mieszania bloków różnych wolumenów. Trzeba pamiętam ze mdadm zajmuje sie zarządzaniem urządzeń blokowych, a LVM jest pomocny do zarządzania wolumenami logicznymi i jedno z drugim nie koliduje, a nawet bardzo często jest wykorzystywane z powodzeniem. Choć LVM potrafi robić stripe i mirroring na wolumenach to zarządzanie nimi może być mało intuicyjne w porównaniu z mdadm.
    Tak wiec dodaj dysk do mdadm i przeprowadź procedurę poszerzania raida, cala reszta powinna śmigać :)

    Pozdrawiam

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do