Anna Zaremba

trener, facylitator, coach

Wypowiedzi

  • Anna Zaremba
    Wpis na tablicy
    Założyłam z przyjaciółmi Akademię Facylitacji. Propagujemy tą metodę pracy z grupami.
    I. Co to jest facylitacja?
    Facylitacja to praca warsztatowa z grupą lub zespołem w firmie. Nie jest to szkolenie lub doradztwo. Warsztat jest prowadzony przez facylitatora, którego zadaniem jest stworzenie odpowiedniej przestrzeni oraz zaprojektowanie procesu pracy zespołu, tak by zespół wypracował plan działania, poszukiwane rozwiązania problemów albo nowy produkt lub usługę. Facylitator nie wkłada żadnej wiedzy merytorycznej, nie doradza i nie podpowiada rozwiązań, bowiem z założenia wiedza potrzebna do rozwiązania problemu należy w całości do zespołu, a zadaniem facylitatora jest tę wiedzę wydobyć, uwspólnić i skierować w odpowiednim kierunku.
    II. Co można facylitować?
    Facylitować można właściwie każdą pracę zespołową, gdy zespół zbiera się w jednym miejscu by omówić sytuację i podjąć decyzję lub wypracować rozwiązania. Dla uporządkowania można określić cztery obszary, gdzie warsztaty facylitowane mają największy sens:
    - tworzenie lub aktualizacja planów strategicznych i dokumentów operacyjnych, w tym szczególnie strategii przedsiębiorstwa, w tym szczególnie strategii zarządzania zasobami ludzkimi wraz z planami szkoleń, planów szkoleń, strategii innowacyjności, itp.
    - tworzenie portfela przedsiębiorstwa, programów (czyli grup projektów) oraz poszczególnych projektów, spotkania zespołów projektowych lub programowych mogą być również facylitowane, szczelnie w trudnych sytuacjach, facylitowane może być też tworzenie strukt organizacyjnych dla
    - rozwiązywanie problemów, takich jak, przykładowo spadek sprzedaży, ucieczka klientów, problemy technologiczne lub związane ze efektywnością
    - kreatywność i innowacyjność: tworzenie nowych produktów lub usług
    Więcej informacji http://akademia-facylitacji.pl
    • 4.04.2016, 13:46
  • Anna Zaremba
    Wpis na tablicy
    Dzięki współpracy z ICA:UK oferujemy wyjątkowe szkolenia metodą ToP.
    ToP - „Technology of Participation” to grupa metod facylitacji, którymi posługuje się ponad 20 000 facylitatorów na świecie. Stosowanie metod ToP w facylitacji powoduje, że uczestnicy spotkań czują się współautorami wypracowanych rozwiązań i biorą pełną odpowiedzialność za wprowadzenie ich w życie.
    Na naszym szkoleniu zdobędziesz wiedzę i umiejętności, które pozwolą Ci z łatwością facylitować pracę każdej grupy oraz stwarzać warunki do prowadzenia efektywnych spotkań i warsztatów.
    Akademia Facylitacji, we współpracy z ICA:UK (Institute of Cultural Affaires UK), w Maju 2016 roku, organizujemy pierwsze w Warszawie szkolenie z facylitacji metodą ToP – Technology of Participation.
    „Group Facilitation Methods and Action Planning”
    Opis szkolenia:
    Zestaw metod facylitacji grupowej pod nazwą „Technology of Participation” (ToP), wypracowany został w Institute of Cultural Affairs.
    W ramach programu Akademia Facylitacji zapraszamy na 3-dniowe szkolenie „Group Facilitation Methods and Action Planning”. Szkolenie obejmuje wiedzę i praktykę
    z zakresu trzech podstawowych metod facylitacji Technology of Participation (ToP):
    • Dyskusja zogniskowana według modelu ORID
    • Budowanie konsensusu
    • Planowanie działań – Action Planning
    W trakcie pierwszego dnia szkolenia uczestnicy zapoznają się z modelem ORID. Model ten służy do zogniskowania sposobu prowadzenia rozmowy, nadając jej strukturę, porządkującą pojawiające się informacje według konkretnego schematu. Odnosi się on do obszarów związanych z faktami, odczuciami, interpretacją odczuć oraz wynikających z tego działań.
    Drugi dzień poświęcony jest budowaniu konsensusu jako metody pracy warsztatowej, której istotą jest zebranie różnorodnych idei od grupy, ich połączenie, uporządkowania, oraz dojście do wspólnej zgody dotyczącej danego zagadnienia.
    Trzeci dzień szkolenia dedykowany jest planowaniu działań. Proces ten zamknięty jest w ośmiu krokach, począwszy od określenia sytuacji wyjściowej i docelowej, poprzez wzbudzenie zaangażowania, wyznaczenie głównych ról i harmonogramu, kończąc na przydziale zadań.
    Szkolenie w całości, krok po kroku, wprowadza metodę i uczy w sposób partycypacyjny. Każdy etap, po krótkim wprowadzeniu, jest przeprowadzony zgodnie z zasadami facylitacji. Każdy uczestnik ma możliwość nie tylko uczestniczyć w dyskusjach, ale również je prowadzić jako fragment warsztatu facylitowanego. Szkolenie jest zaprojektowane w taki sposób, że każdy z uczestników uczestniczy aktywnie w procesie uczenia się każdej z trzech metod.
    Uczestnicy otrzymują podręcznik, który jest jednocześnie zeszytem ćwiczeń używanym podczas szkolenia i stanowi narzędzie przygotowania własnych facylitacji w przyszłości.
    Uwaga: szkolenie prowadzone jest w języku angielskim, przy udziale polskojęzycznego ko-trenera.

    Dla kogo jest to szkolenie?
    Metoda ToP znakomicie się sprawdza kiedy chcemy nadać strukturę spotkaniom mającym na celu uruchomienie grupowego myślenia i działania w atmosferze wzajemnego szacunku. Korzystamy z niej również kiedy zależy nam na efektywnym wykorzystaniu czasu oraz indywidualnych zasobów, które wnoszą uczestnicy prowadzonych spotkań. Facylitacja metodą ToP minimalizuje również ryzyko zaistnienia konfliktów w różnorodnym środowisku.Biorąc pod uwagę powyższe, rekomendujemy udział w szkoleniu osobom, które prowadzą spotkania grupowe w organizacjach biznesowych oraz społecznych. Metoda ToP jest polecanym narzędziem dla:
    trenerów wewnętrznych i zewnętrznych, konsultantów, coachów, pracowników działów HR, menadżerów projektów, dyrektorów kreatywnych, menadżerów promujących partycypacyjny styl zarządzania, pracowników organizacji pozarządowych, itp.
    Korzyści z udziału w szkoleniu
    Dla coachów i trenerów:
    • Poszerzenie portfela usług o facylitację
    • Ułatwienie prowadzenia procesów facylitowanych (jeśli już się takie prowadzi)
    • Możliwość zastosowania metod na niektórych szkoleniach i przy coachingu zespołowym
    Dla konsultantów:
    • Poprawa efektywności spotkań, na wielu etapach konsultacji, szczególnie przy uspójnianiu wiedzy i potrzeb różnych interesariuszy
    • Możliwość uatrakcyjnienia oferty o nową metodę pracy
    • Skuteczniejsze dochodzenie do porozumienia
    Dla HR i facylitatorów wewnętrznych:
    • Skrócenie i zwiększenie skuteczności zebrań organizacyjnych.
    • Możliwość wprowadzenia do organizacji sprawnej metody dochodzenia do konsensusu/ wspólnego podejmowania decyzji, usystematyzowanej refleksji i planu działań, tam gdzie jest to potrzebne.
    • Wykazanie się podążania za trendami, a jednocześnie dbałość o skuteczność działań organizacyjnych
    Dla pracowników NGO:
    • Uzyskanie efektywnego narzędzia do prowadzenie pracy grupowej
    • Ułatwienie w prowadzeniu spotkań o wysokim ryzyku zaistnienia konfliktu
    • Zwiększenie skuteczności interwencji w pracy ze zróżnicowanymi wewnętrznie społecznościami

    Uczestnicy szkolenia otrzymują certyfikat wystawiany przez ICA:UK, poświadczający kompetencje z zakresu facylitacji metodą Technology of Participation (ToP).
    Gdzie, kiedy, za ile?
    Szkolenie odbędzie się w Warszawie, dokładne miejsce zostanie podane w późniejszym terminie. Termin szkolenia: 10-12 maja 2016
    Więcej informacji http://akademia-facylitacji.pl
    ZAPRASZAM DO KONTAKTU
    Dodatkowe informacje pod adresem: anna@zaremba.edu.pl +48 600879332
    • 19.03.2016, 15:18

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do