Wypowiedzi
-
Witam, już jakiś czas minął od Twojego maila, ale tak czy inaczej zajrzyj na:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/pl/oj/2006/l_...
Jest to treć dyrektywy 2006/49/WE w języku polskim.
Genaralnie polecam korzystać ze strony eur-lex jesli szukasz treści dyrektyw.
Pozdrawiam,
Ania -
no to Robercie, pewnie dysponujesz dość dużą bazą zdarzeń z rynku polskiego...jakie ryzyka analizujesz? czy to jes zbiorcze :non financial" czy jest głębszy podział?
-
Jakub Lubiarz:
Rola nadzorcy lokalnego i tak została ograniczona (nie mówię tu o ICAAP ale wogóle jeśli chodzi o całość uzgodnień w grupach roboczych.
Z samej natury ICAAP wynika, ze jest tworzony na poziomie calej grupy. Natomiast ingerencje lokalnych nadzorcow prowadza do tego, ze bank tworzy "lokalne" ICAAP'y (jak dla mnie oksymoron), aby zadowolic nadzorcow innych niz wlasny.
I kompetencji tych nadzorcow nie da sie ograniczyc (mowie o wysilkach na lonie CEBS), gdyz zawsze moga sie powolac na interes wlasnych depozytariuszy.
ICAAP powinien być dostosowany własnie do lokalnych warunków w jakich działa bank. Fakt jest to praco, koszto i czasochłonne. Jednak to lokalny nadzorca stoi na straży, a nie nadzór macierzysty, dla którego skala działalności spółki córki banku może być nieistotna. -
Jakub Lubiarz:
No nie, Bazylea to początek, dyrektywa obejmuje również inne instytucje finanasowe, cały czas doszlifowywana jest dyrektywa dla ubezpieczycieli tzw.: Solvency II. Za jakieś 20 lat będziemy "starymi wyjadaczami" mającymi to wszytstko w małym paluszku ;-)
Anno, to oczywiscie racja.
Takze juz dzis widac, na tym przykladzie, ze Bazylea II to jeszcze nie koniec, ha ha. -
Witamy Sławku serdecznie :-)
-
Jakub Lubiarz:
Kwestie pod rozwage:
1. dlaczego nadzorcy czesto utozsamiaja filar II z ICAAP?
myślę, ze dlatego, że w II filarze określany jest docelowy kapitał już z dodatkowymi ewentualnymi narzutami
2. czy nadzorca moze wykorzystywac proces sprawdzania bankowego ICAAP do ingerencji w wewnetrzna strategie ryzyka banku?
ICAAP min. definiuje ryzyka na które bank jest wystawiony i jeśli uzna strategie zarządzania za zbyt ryzykowne sądzę, ze nadzór będzie domagał się wyjaśnień. ICAAP jest mocno powizany ze strategią zarządzania ryzykiem.
3. dlaczego sporo nadzorcow wzielo sobie za punkt honoru wymuszenie na filiach grup bankowych stworzenia wlasnych procesow ICAAP? kwestia prestizu czy mody? ;p
Mody bo teraz jest moda na Basel 2, a tak poważnie
moim zdaniem myslenie jest takie, iż proces ICAAP powinein być dostosowany do skali , charakteru i stopnia złożoności działalnosci banku. Mniej zaawansowane banki mogą wybrać więc mniej złożony proces. jest tu dowolność wyboru jednak z oczywistymi ograniczeniami w tej dowolności. :-) -
Kubo problem leży nie tylko w bankach inwestujących w subprime, ale również w agencjach ratingowych, których oceny papierów i wiarygodności tychże banków nie uwzgledniały w najmniejszym stopniu ryzyka związanego z subprime. Nie sądzę, zeby było to celowe, jednak daje do myślenia fakt, iż nie byli oni jak widać świadomi choć częsci ryzyka jakie oceniali.
-
jak w waszych analizach wygląda uwzglednienie przeniesienia ryzyka kredytowego (w części) na inny podmiot. Chodzi mi tu o uwzglednienie ubezpieczeń oraz gwarancji, gdzie ryzyko kredytowe jest przenoszone na ubezpieczyciela. Czy i w jaki sposób korzystacie z możliwosci zmniejszenia wag ryzyka. Temat wydaje się ciekawy gdyż w naturalny sposób łączy 2 sektory:bankowy i ubezpieczeniowy.
-
A tu kilka ciekawych wykresów dotyczących rynku amerykańskiego:
http://www.market-harmonics.com/free-charts/sentiment/... -
podstawy AT dla początkujących. Wysztko ładnie podane, z interpretacjami i sposobem postępowania.:
https://www.ingsecurities.pl/encyklopedia/index.html -
Zbigniew K.:
hmmm, no tak, zgadza się, ale trudno rekomendować instrumenty pochodne osobie, kóra dopiero chce wejść na giełdę. Tym bardziej opcje, które mimo swojej prostoty zawierają element czasu, który również wpływa na jej wartość...Choć przy szybkich i dużych ruchach można zarobić ładnie i na opcjach.
no i można też zainwestować w instrumenty pochodne. Opcje na dobrą sprawę to już w okolicach 150 zł bez dodatkowych kosztów można nabyć. -
Moim zdaniem teoria (AT i AF) są bardzo pomocne przy inwestowaniu, jednakże nic nie zastąpi treningu własnej psychiki, która jest kluczem w samodzielnym inwestowaniu. Poznanie prawdziwych emocji które towarzyszą inwestowaniu własnych realnych pieniędzy jest kluczem do sukcesu...
Psychika jest tu kluczem, a o swojej psychice dowiesz się naprawdę dużo jeśli zainwestujesz REALNE pieniądze, na początek kilka tysięcy wystarczy, tak, żeby zainwestować w 2-3 spółki... większej liczby spółek nie polecam do obserwowania dla początkujących.
I pamiętajcie, nie ma inwestora, który nie stracił na giełdzie, grunt, żeby uczyć sie na błędach i wyciągać wnioski...
I jeszcze jedna rada, z doświadzcenia wiem, ze cierpliwość i niepodejmowanie pochopnych decyzji uwarunkowanych strachem/chęcią zysku jest bardzo ważne.
życzę udanych inwestycji -
Inne
-
Jakub Lubiarz:
Już zrobione... :-)
Anno,
Proponuje dodanie osobnego tematu o nazwie "ICAAP" -
ICAAP
-
Cieszę, ze jest pozytywny oddziwięk dotyczący powstania grupy dyskusyjnej Basel II. Widzę, ze nie tylko ja sama miałam niedosyt, jeśli chodzi o swobodą wymianę informacji w tak wąskiej dziedzienie jak Bazylea II.
Robercie masz rację, wygląda na to, ze Sovency II będzie w wielu aspektach bazowało na Basel II, z tego względu cenne będą doświadczenia zdobyte na tym polu.
Przez weekend chęć do przystąpienia do naszej grupy zgłosiło ponad 20 osób.Tak więc mam nadzieję, że razem stworzymy wartościowe forum.
Jeszcze jedno słowo wyjaśnienia. Jak na razie Basel II jest grupą zamkniętą i pisać mogą wyłącznie członkowie grupy. W ten sposób chciałam uniknąć przypadkowych trolli, którzy zaśmiecaliby forum wypowiedziami będącymi delikatnie mówiąc "nie na temat". Jeśli okazałoby się, że Szanowne grono forumowiczów życzyłoby sobie w przyszłości zmiany statusu grupy na otwartą to jest to do zrobienia... W końcu forum jest dla Was.
Pozdrawiam,
Ania -
Inne ryzyka
-
Basel II - szkolenia, konferencje, seminaria
-
A-IRB
-
F-IRB
- 1
- 2