Wypowiedzi
-
Jeśli chcesz odzyskać dane które wyekspirowały a masz taśmę + kopię bazy to można to zrobić ale nie jest to polecane, nie jest to proste i przyjemne.
Teoretycznie (nie robiłem tego wiec jak jest w praktyce nie wiem):
Czyścisz stan aktualny (wszystko na taśmy) + kopia bazy danych.
Odtwarzasz starą bazę danych TSM - dzieje się mała masakra bo część taśm z danymi wg bazy robi się pusta - jeśli coś na nich zapiszesz to stracisz dane.
Odtwarzasz dane ze starej taśmy.
Odtwarzasz nową bazę danych TSM. Jeśli nic nie zmieniłeś na taśmach kiedy miałeś starą bazę to powinno być ok.
Jest to procedura awaryjna i nie powinna być stosowana bez zastanowienia ;-(
Jeśli chodzi o update volume to access=offsite działa tylko dla copy pooli (jak pisałem z założenia primary pool się nie wyrzuca z biblioteki). Polecam oglądanie helpa w konsoli tsm - jest bardzo dobrze napisany (z przykładami) i wszystkie polecenia są dokładnie opisane.
Copy poole tworzysz polecenie def stg z parametrami ;-) polecam helpa ;-) później tylko backup stg i pula skopiowana.
Nic nie kasujesz na taśmach! Wiadomo że miesiące są nierówne więc czasami dane wyekspirują szybciej czasami wolniej. Nie montujesz tasiemek na których są dane tylko czekasz aż taśma zostanie opróżniona i wtedy ją wczytujesz jako pustą. Nie działaj harmonogramem (minęło 60 dni wczytuje) tylko zdarzeniem (taśma pusta wczytuję). Taśm trzeba mieć duuuużo. -
Okres ekspiracji dotyczy danych nie taśmy. Jeśli na jednej taśmie będziesz miał dane o różnych okresach to do czasu aż wszystkie dane nie wyekspirują taśma nie będzie zwolniona.
Gdy dane z taśmy w bazie wyekspirują to taśma jest pusta i żadne montowanie nie da ci dostępu do danych jakie na niej były. Te dane fizycznie tam są ale nie ma już informacji jakie to dane i w którym miejscu taśmy były umieszczone.
Taśme można wczytać jako private ale nic ci to nie da - trzeba wiedzieć co się robi (nie tylko przy TSMie).
Okres ekspiracji dla danych musisz ustawić na tyle ile czasu chcesz mieć dostęp do tych danych. Po upływie okresu ekspiracji danych nie da sie odzyskać! (przynajmniej bez odtwarzania starej bazy z informacjami o tej taśmie). -
Zrobiłeś expire inventory ?
-
Mateusz Kowalski:
Tak się nie stanie bo TSM nie zmieni taśmy na empty jesli na niej są dane. Trochę wiary w TSMa i jego bazę, jest tak jak rzecze baza TSMa. Jeśli tasma jest empty to jest empty i nie ma innej możliwości.
Tylko co sie stanie jesli status volumenu tasmy zmieni sie na empty, a na wyjętej tasmie beda nadal dane..?
Jeśli chcesz mieć dane przez 3 miesiące to ustaw czas życia na 3 miesiące. Andrzej Zieliński edytował(a) ten post dnia 29.03.11 o godzinie 23:16 -
uruchamiałeś reklamacje ? jeśli na taśmach masz backupy to zawsze coś na nich zostanie - wystarczy jeden plik i taśma nie zostanie zwolniona.
W poleceniu q vol mozesz sprawdzić zajętość tasiemek, taśmy które mają mało danych da się odzyskać (reklamacją lub move data). Niestety do odzystania tasiemek musisz mieć dostępne puste taśmy (scratch) lub mieć miejsce na aktualnie używanych taśmach (stan filling). -
Mateusz Kowalski:
Taśma zniknie z q vol - zostanie usunięta z puli.
a jesli zrobie checkout i tasma wygasnie..to jaki status bedzie maial i czy bedzie mozna odtworzyc z takiej tasmy dane??
Jeśli chodzi o odtworzenie danych z taśmy... to można je odtworzyć i nie można. Nie da się odtworzyć ich w prosty sposób. Można je odtworzyć jeśli najpierw odtworzysz bazę TSM zawierającą informację o tej taśmie (czyli wykonaną zaraz po nagraniu danej taśmy). Oczywiście rozwali to aktualny stan TSMa więc jest to mało przyjemne. -
Move tape może być lepsze - ale głównie dlatego że od razu zmienia status taśmy.
Wątpię jednak aby pojawił się stan empty po wygaśnięciu danych z taśmy - wydaje mi się że TSM taką taśmę od razu skasuje (przynajmniej w przypadku puli primary). Stan empty w puli primary widziałem tylko dla nowych taśm które zostały dodane do puli ale nie zostały na nich zapisane żadne dane. -
Po to są 2 kopie danych aby mieć zabezpieczenie przez padem tasiemki lub awarią całego Data Center. Gdy padnie taśma to odtwarzam ją z copy pool z off site.
Backup jest mimo wszystko lepszy bo mniej zapycha bazę - w moim TSM chyba z 90% bazy to dane archiwów. Zmieniam więc je na backupy - mniej danych, mniejsza baza, szybsze działanie.
Okres ekspiracji działa podczas wprowadzania danych do TSMa więc jak zmieniłeś na 1 dzień to efekty będą dopiero po wykonaniu archiwum.Andrzej Zieliński edytował(a) ten post dnia 28.03.11 o godzinie 00:56 -
Janusz Podgórski:
Nie, nie byłem na niej.
Witam
Andrzeju , czy masz moze wspólrzedne Postawnej?
dzięki
Kolega szukał i miał problemy - do dziś nie wie czy był czy nie był i w którym miejscu to było ;-( -
Właśnie dlatego trzeba robić 2 kopie danych - pierwsza w bibliotece (primary pool) i drugą do wyniesienia na copy pool.
Backup przyrostowy jest przyrostowy i pliki są rozrzucone po wielu taśmach (moze nawet po wszystkich). Pierwszy backup przyrostowy działa jak backup pełny (przyrost od niczego czyli kopiowane jest wszystko). Później kopiowane są tylko zmienione/nowe pliki. Do odtworzenia takiego backupu potrzebujesz wielu (może nawet wszystkich) taśm - szczególnie jak minął dłuższy okres czasu. Z tego powodu odtwarzanie nawet jednego katalogu może trwać długo - załadowanie wielu taśm i ich przewijanie trwa.
Można ograniczyć rozrzucanie plików po taśmach przez uruchomienie kolokacji plików ale wtedy zwiększasz ilość używanych taśm.
Generalnie przy backupie nia ma szans na wyciąganie taśm z primary pool tak jak ty to robisz ale jak pisałem to co ty robisz nie jest normalnym postępowaniem. -
Janusz Podgórski:
Zastrzeżona jest niby długa nazwa, nie wyobrażam sobie zastrzeżenia skrótu - tym bardziej takiego ;-)
Witaj Andrzeju
Czy nie pojawił się wątek, że KGP jest zastrzezona ? -
Właśnie backup przyrostowy (incremental) jest najlepszy. Ma tylko jedną wadę - długi czas odtwarzania danych, poza tym same zalety (mały przyrost bazy, mały przyrost danych, krótki czas backupu).
Ja mam ustawioną max scratch volumes na 1000 dla copypuli. Nie ma to większego znaczenia, nigdy nie miałem z tym problemu. -
Taśmy zawsze będa widoczne w q vol, niezależnie od ich stanu (czy są w bibliotece czy nie). Polecenie q vol nie opisuje stanu fizycznego tasiemek tylko stan logiczny z punktu widzenia TSM. Stan fizyczny (z punktu widzenia TSM) opisuje q libvol ale też nie zawsze bo mogło się coś pomieszać w bibliotece i wiedza TSM nie odpowiada stanowi faktycznemu (np ktoś poprzekładał tasiemki, wystąpiła awaria).
Musisz pamiętać aby do każdego zestawu tasiemek archiwalnych była dołączona taśma z kopią bazy wykonaną po zmigrowaniu danych na taśmy które wynosisz. Może być również nowsza kopia bazy - dlatego dane o taśmach zostają w bazie. Z archiwami sprawa jest prosta - wszystkie dane są przechowywane razem (inaczej niż w backupach). Archiwa mają tą wadę że bardzo mocno wpływają na bazę, każda kolejna kopia ładuje dane do bazy, w przypadku dużej ilości plików baza puchnie. Dlatego ja dla serwerów z dużą ilością danych przechodzę na backupy zamiast archiwów.
Jeśli minie czas przechowywania danych w archiwum to polecenie expire inventory usunie wpisy z bazy i tasiemki w q vol znikną i będzie je można wczytać jak czyste taśmy. -
Ciągle wracamy do podstaw TSM.
Wykonujesz backupy czy archiwa - bo różnica jest OGROMNA!
Jeśli wykonujesz backupy, zmigrowałeś dane na taśmy i usunąłeś później dane taśmy poleceniem del vol to zapomnij o prawidłowym odtwarzaniu danych.
Czas przechowywania danych TSM określasz podczas wprowadzania danych do systemu TSM i później nie można już tego zmienić - możesz migrować czy kopiować dane - czas przechowywania się nie zmienia.
Po co chcesz usunąć z bazy dane taśmy którą wyniosłeś na zewnątrz ? Nie potrafię sobie wyobrazić takiego zastosowania.
Powtórzę - taśm się nie usuwa! Część danych z taśm expiruje a pozostałe się przenosi na nowe taśmy i wtedy pusta taśma sama wraca do puli scratch. Od lat zajmuje się TSMem i praktycznie nie miałem potrzeby kasować taśmy poleceniem del vol - to nie jest normalna sytuacja. -
Mateusz Kowalski:
Nie, TSM nie pozwoli wczytać taśmy jako pustej jeśli wg bazy masz na niej dane!
jesli zastosuje:
checkin libvolume autolib1 search=yes status=scratch checklabel=barcode
to dane z tasmy o statusie private automatycznie zostaną skasowane?
W TSM najważniejsza jest BAZA i TYLKO BAZA.
Baza (i tylko ona) wie gdzie jest każdy plik wprowadzony do TSMa, łącznie z jego wersjami - wie na której taśmie, w którym miejscu na taśmie. Informacji tej nie znajdziesz na taśmie dlatego sama taśma z danymi nadaje się tylko na rozpałkę.
Polecenie expire inventory wykonuje operacje TYLKO na BAZIE. Usuwa wpisy o plikach któch okres ważności minął. NIE SĄ USUWANE ŻADNE DANE NA TAŚMACH/DYSKACH! Może to brzmieć dziwnie ale tak jest - dlatego nie ma znaczenia w jakim stanie jest taśma, ekspiracja nie dotyka danych.
DRM jest tylko dodatkiem który automatyzuje pewne czynności. Dodaje pare poleceń które można oskryptować samodzielnie. DRM nie zwiększa możliwości TSMa - expiracja, baza i pule danych są w każdej wersji TSM.
Bardzo dziwnie robisz kopię offsite - tak się nie robi. Powinieneś mieć 2 kopie wszystkich danych (oraz bazy) - jedna, która zostaje w bibliotece (na potrzeby odtwarzania) oraz drugą kopię wykonaną poleceniem backup stg którą wynosisz z biblioteki (na potrzeby odtwarzania po awarii - dysku, taśmy, tsma, całej serwerowni). -
W bazie TSM zawsze zostaje informacja o wysuniętych tasiemkach - skąd inaczej TSM miałby wiedzieć co jest na tej taśmie ?
Zawartości tasiemek nie kasuje się za pomocą del vol! Dane powinny same wygasnąć i taśma się sama zwolni po komendzie expire inventory.
Czy oprócz taśmy z danymi robisz kopie bazy ? to jest odpowiedź dlaczego dane taśmy są w bazie - do odtworzenia potrzebujesz baze + dane, same dane nie wystarczą! -
Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Turnustyka górska i nie tylko
-
Nie masz skryptów do migracji wykonywanych z automatu ?
Jakoś chyba wykonujesz backupy puli więc może tam je też migrujesz.
Zgodnie ze sztuką powinno się wykonać backup i zmigrowac - w nowej wersji tsm obie te operacje można wykonać jednocześnie. -
Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Turnustyka górska i nie tylko
-
Widziałem zdjęcia ze "zdobywania" Orlicy z przejścia granicznego. Tam przynajmniej na tablicy mamy dowód że to Orlica. Słupki graniczne natomiast są takie same jak w wielu innych miejscach.
KGP powinna być traktowana jako początek przygody. Dobór szczytów jest taki sobie ale jest. Jeśli zdobędziesz te 28 szczytów i trochę zainteresujesz się tym gdzie idziesz to przy okazji dowiesz się np że Chełmiec nie jest najwyższym szczytem a sprawa Kowadła/Radziejowej/Postawnej jest niejasna. Dalej idziesz już sam i idziesz tam gdzie chcesz ;-)