Wypowiedzi

  • Andrzej Karol Gawłowski
    Wpis na tablicy
    20.04.2017
    Cieszy mnie możliwość udziału w procesie tworzenia Instytutu Gospodarki o Obiegu Zamknietym.
    Budujemy w Polsce gospodarkę o obiegu zamkniętym
    Rozpoczęły się prace międzyresortowego zespołu ds. gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) z udziałem przedstawicieli różnych grup interesariuszy. W trakcie prac przedstawiciele przedsiębiorców, samorządów, nauki i organizacji społecznych będą służyć radą i pomocą Ministerstwu Rozwoju w budowaniu strategii dla GOZ. Merytorycznym wsparciem przy pracach może służyć raport pt. „Polska droga do gospodarki o obiegu zamkniętym” przygotowany przez Instytut Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (IGOZ).
    Polska, jak wiele innych krajów członkowskich UE, rozpoczęła prace nad strategią wprowadzenia koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) do krajowej gospodarki. Zadanie jej opracowania zostało powierzone międzyresortowemu zespołowi ds. GOZ. Zgodnie z deklaracją Ministerstwa Rozwoju organizatora prac zespołu każdy, kto był zainteresowany pracami nad kształtem GOZ w Polsce, mógł dołączyć się do jednej z czterech grup roboczych, tj. do spraw odpadów, biogospodarki, modeli biznesowych oraz działań miękkich. W najbliższym czasie – od 19 kwietnia do 28 kwietnia – mają się odbyć pierwsze spotkania grup roboczych, podczas których reprezentanci przedsiębiorców, samorządu, nauki i organizacji społecznych będę mogli podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby wspólnie przygotować „Mapę dla Gospodarki o Obiegu Zamkniętym”. Jej stworzenie uznano za projekt strategiczny w rządowym dokumencie pt. „Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.)”.
    Rozpoczęcie prac zespołu ds. GOZ z udziałem przedstawicieli różnych grup interesariuszy zbiegło się w czasie z udostępnieniem w Internecie raportu pt. „Polska droga do gospodarki o obiegu zamkniętym” przygotowanego przez Instytut Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (IGOZ). W raporcie można znaleźć dobrze udokumentowany opis sytuacji wybranych obszarów polskiej gospodarki w kontekście przygotowania naszego kraju do wdrażania koncepcji GOZ. W raporcie opisano m.in. takie zagadnienia, jak:
    ekoprojektowanie, zagospodarowanie odpadów, w tym bioodpadów, ekoinnowacyjność przedsiębiorstw, marnowanie żywności czy wzorce konsumpcji Polaków. Opisy uzupełnione są opiniami czternastu cenionych ekspertów. W raporcie przedstawiono także rekomendowane działania dla każdego z obszarów tzw. cyklu GOZ, a także wyniki badania opinii specjalistów o idei GOZ w Polsce.
    Zdaniem Tomasza Wojciechowskiego (wiceprezes Stowarzyszenie Biorecykling, koordynator IGOZ) raport jest pierwszą tak przekrojową publikacją dotyczącą koncepcji GOZ w Polsce. Uważa on również, że duże uznanie należy się autorowi (Mirosław Bachorz, IGOZ) i redaktorowi merytorycznemu (Piotr Barczak, EEB), gdyż podjęli trud przedstawienia koncepcji GOZ w odniesieniu do polskich realiów gospodarczych i społecznych. „Mam nadzieję – zaznacza Tomasz Wojciechowski - że raport «Polska droga do gospodarki o obiegu zamkniętym» będzie pomocny zarówno dla uczestników prac zespołu ds. GOZ, jak i dla wszystkich osób, które chcą dowiedzieć się więcej o GOZ. Takie też zadanie ma Instytut Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, który powstał z inicjatywy niezależnych ekspertów, żeby służyć radą i pomocą oraz uczestniczyć w twórczym dialogu na rzecz rozwoju GOZ w Polsce.
    Raport „Polska droga do gospodarki o obiegu zamkniętym” można bezpłatnie pobrać na:
    - Instytut Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (IGOZ) http://igoz.org/raport-polska-droga-do-goz/
    lub
    - Europejskie Biuro Ochrony Środowiska (EEB) http://www.eeb.org/index.cfm?LinkServID=02166956-EFDD-...
    Dodatkowych informacji może udzielić:
    Tomasz Wojciechowski (IGOZ) tel: +48.67.211.35.52; e-mail wojciechowski@gwda.pl;
    Piotr Barczak (EEB) tel:+32.2289.10.97; e-mail: piotr.barczak@eeb.org; Twitter: @Pbarczak;
    • 20.04.2017, 07:57
  • Andrzej Karol Gawłowski
    Wpis na tablicy
    Czy w 30 miesięcy można zbudować sprawny związek międzygminny ?
    Można ! Pomimo wielu trudności natury prawnej i braku czasu. Potrzeba do tego zgodnej współpracy samorządów, wizji systemu gospodarki odpadami komunalnymi popartego wiedzą i doświadczeniem, zaangażowanego zespołu pracowników, dobrego wsparcia prawnego. Tak właśnie powstał Związek Międzygminny "Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi".
    Ciekaw jestem waszych opinii w tej materii. Związków międzygminnych działających w obszarze gospodarki odpadami nie ma zbyt wiele. W większości działają dobrze lub bardzo dobrze, choć powstawały w różnym czasie. Nieliczne przykłady problemów nie powinny tego pozytywnego obrazu zaburzać, nawet jeśli potrzebne są korekty danego systemu.
    Co więcej, w moim przekonaniu dalsze samorządy powinny rozważać możliwość łączenia się w celu wspólnego wykonywania zadań w obszarze komunalnym, w tym gospodarki odpadami komunalnymi. Potrzebne są oczywiście zmiany systemu prawnego, w tym regulujące funkcjonowanie lokalnych samorządów. Dyskusje już w tej sferze się toczą.
    W utworzeniu ZM "PRGOK" mam swój udział. Chętnie swoją wiedzą w tym obszarze i doświadczeniami podzielę się z innymi samorządami, które chciałyby utworzyć lub zmodyfikować swoje struktury związków międzygminnych. Nad każdą propozycją w tym zakresie chętnie się pochylę.
    • 7.05.2015, 13:07
  • Andrzej Karol Gawłowski
    Wpis na tablicy
    • 9.03.2015, 08:43
  • Andrzej Karol Gawłowski
    Wpis na tablicy
    Ważne dla wszystkich zajmujących się gospodarka odpadami.
    http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/r...
    • 9.06.2014, 08:07
  • Andrzej Karol Gawłowski
    Wpis na tablicy
    Mój ( i zapewne nie tylko mój ) profil oglądają osoby, które chcą i pozostają anonimowe. To trochę tak jak obecność tekstylnych na plaży dla naturystów.
    • 5.02.2014, 20:45
  • Andrzej Karol Gawłowski
    Wpis na tablicy
    A może wystarczy poprawić przepisy, zamiast komplikować rzeczywistość ?
    http://prawodlasamorzadu.pl/2013.12.19-radny-moze-prow...
    • 19.12.2013, 20:22
  • Andrzej Karol Gawłowski
    Wpis na tablicy
    A tu coś o parkowaniu. Warto wiedzieć, bo może to dotyczyć każdego z nas.
    http://www.linkedin.com/share?viewLink=&sid=s581881781...
    • 17.12.2013, 22:08
  • Andrzej Karol Gawłowski
    Wpis na tablicy
    Komentarz z odpadowej łaczki. Ciekawy i konkretny. Polecam
    http://prawodlasamorzadu.pl/2013.12.16-ciag-dalszy-spo...
    • 17.12.2013, 22:07
  • Andrzej Karol Gawłowski
    Wpis na tablicy
    Polecam ! Nie tylko samorządowcom. Wiele ciekawych analiz i komentarzy można tutaj znaleźć. https://www.facebook.com/PrawoDlaSamorzadu
    Pozdrawiam
    • 12.12.2013, 07:59
  • Andrzej Karol Gawłowski
    Wpis na tablicy
    Wielu nowych i ciekawych pomysłów biznesowych w Nowym Roku oraz osobistej satysfakcji życzę społeczności GL. A jutro chwili zapomnienia o troskach i problemach. Witajmy Nowy Rok na przekór 13 z nadzieją i optymizmem.
    Pozdrawiam.
    Andrzej Karol Gawłowski
    • 30.12.2012, 18:19
  • Andrzej Karol Gawłowski
    Wpis na tablicy
    Wolnych od trosk Świąt i pomyślnego pod każdym względem Nowego Roku życzę wszystkim przyjaciołom i znajomym z Golden Line. Niech nie opuszcza nas dobry humor, dystans do rzeczywistości i nadzieja. Wszak czasami spełniają się nawet rzeczy niemożliwe ( trzeba im tylko trochę pomóc ). Serdeczności.
    • 23.12.2012, 10:06
  • Andrzej Karol Gawłowski
    Wpis na grupie Zarządzanie w temacie Jak skutecznie realizować cele?
    6.11.2011, 15:46

    Teraz z panem Henrykiem bym się zgodził. Właśnie o czynnik ludzki mi chodziło w mojej wypowiedzi. Dla skuteczności działania można zastosować różne techniki i teorie zarządzania. Ale zawsze kluczowy pozostaje człowiek. A dobry, przemyślany plan to zawsze połowa sukcesu. Najlepsze narzędzia tego nie zastąpią. Tak uczy praktyka. Miłej niedzieli wszystkim życzę. Udaję się do innych zaplanowanych działań.

  • Andrzej Karol Gawłowski
    Wpis na grupie Zarządzanie w temacie Jak skutecznie realizować cele?
    6.11.2011, 13:35

    A z narzędzi polecał bym MS Project, program sprawdzony w wielu firmach. Stosunkowo prosty w użyciu, dający wiele możliwości follow up na różnych płaszczyznach. Można w nim uwzględnić także interakcje pomiędzy różnymi realizowanymi projektami oraz sekwencje czasowe. Być może w Pani przypadku planowanie projektów nie było dość wnikliwe z punktu widzenia posiadanych zasobów ( ludzkich, czasowych, innych ). Przydałoby się może zastosowanie zasad PDCA ? W wersji oryginalnej jest to tak :
    Plan – zmiany planuj z wyprzedzeniem. Przewiduj skutki zmian jakie chcesz wprowadzić. Z góry ustal mierniki oceny skuteczności i zaplanuj pomiar. Opracuj plan wdrożenia zmiany. Zapewnij odpowiednie zasoby ludzkie i zaangażuj właścicieli procesów, tych których ta zmiana dotyczy
    Do - przeprowadź pilotażowe wdrożenie ( w małej skali ) w kontrolowanych warunkach ( przeprowadź eksperyment albo zbuduj prototyp )
    Check – gruntownie przeanalizuj rezultaty eksperymentu i wyprowadź wnioski na temat skuteczności próbnego wdrożenia
    Act - podejmij właściwe działania aby wypracowana nowa metoda działania ( skoro jest bardziej efektywna ) stała się normą, standardem
    Ciekaw jestem Pani komentarza.

  • Andrzej Karol Gawłowski
    Wpis na grupie Zarządzanie w temacie Jak skutecznie realizować cele?
    6.11.2011, 13:27

    Ciekawe pytanie i ciekawa dyskusja. Analiza przypadku byłaby oczywiście przydatna i wskazana. Ale nie wchodząc w szczegóły można zaryzykować następujące rady :
    1/ wyeliminować "przeszkadzaczy", przekonać wątpiących
    2/ postawić na naturalnych liderów
    3/ wymienić składy zespołów wdrażających, bacząc na stworzenie odpowiedniego ich składu ( mózgowcy nie wystarczą, potrzeba jeszcze ludzi do realizacji, motywatorów, time-keeperów etc. )
    4/ wyselekcjonować 2-3 najważniejsze projekty, zadbać o ich perfekcyjną realizację, pokazać, że to co zaplanowane można zrealizować i że to ma sens
    5/ pokazać własne zaangażowanie w realizację projektu ( nie koniecznie jako lider zespołu, ale jego członek, mający także konkretne rzeczy do zrobienia w określonym czasie
    6/ uważnie słuchać co mówią podwładni, przyjmować ich krytycyzm za dobra monetę
    I na koniec - sprawdzić, czy przypadkiem zespół nie jest przeciążony pracą, obowiązkami, projektami. Jeśli tak, a nie ma możliwości lepszego zorganizowania pracy, to można przemyśleć zaangażowanie siły zewnętrznej - ekspertów, interim managerów, Kierowników projektu.
    Pozdrawiam.

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do