Wypowiedzi
-
Witam serdecznie,
W ramach działań Ośrodka Przetwarzania Informacji chcielibyśmy zainicjować polski oddział SIGCHI.
SIGCHI to stowarzyszenie osób zajmujących się tematyką Interakcja Człowiek-Komputer (HCI) czyli rozwojem technologii interkatywnych oraz projektowaniem interakcji i interfejsów użytkowników. Generalnie chcemy zrzeszać wszystkich, którzy mówią o sobie: eksperci w projektowaniu zorientowanym na użytkownika. SIGCHI jest organizacją zrzeszaną w największym światowym stowarzyszeniu profesjonalistów w tej dziedzinie ACM (Association of Computing Machinery). Przynależność do ACM poprzez przynależność do lokalnego oddziału SIGCHI daje wiele benefitów: między innymi zniżki na konferencje organizowane przez ACM, zniżki na dostęp do cyfrowej biblioteki czy partonat ACM nad lokalnymi wydarzeniami w tematyce HCI. HCI to dziedzina interdyscyplinarna, w której działają ludzie z takich dziedzin, jak psychologia, socjologia, inżynieria, design, ekonomia i innych. Zajmują sie nią także zarówno praktycy (osoby pochodzące z biznesu) jak i teoretycy (czyli pracownicy naukowi).
Jakie są nasze plany?
- Chcielibyśmy stworzyć sieć kontaktów między profesjonalistami w dziedzinie HCI w Polsce
- Chcielibyśmy stworzyć platrormę dla członków stowarzyszenia do dzielenia się wiedzą i wzajemnego wspierania się oraz rozwoju dziedziny HCI
- Chcielibyśmy stworzyć podstawę do szeroko pojętej promocji dzedziny HCI zarówno w biznesie jak i w nauce
- Chcielibyśmy wspomagać zwiększanie kompetencji wśród członków stowarzyszenia
- Chcielibysmy wspierać badania naukowe w dziedzinie HCI
- Chcielibysmy szerzyć wiedzę o dziedzinie HCI
W naszych planach jest organizowanie i wspomaganie wszelakich inicjatyw związanych z dziedziną HCI w Polsce. Planujemy organizować comiesięczne wykłady z goścmi z Polski i z zagranicy, specjalistów w biznesie i w nauce. Chcemy także organizować coroczne konferencje w tematyce HCI a także szerzyć wiedzę oraz wszelaką informację dotyczącą tej dziedziny poprzez portal internetowy i newsletter.
Wiele działań związanych z tematyką HCI wydarza się w Polsce już teraz. Bardzo chcielibyśmy je zintegrować i wspólnie promować. Nasze działania będą ścisle związane (a w zasadzie jednoznaczne) z działaniami Koła Naukowego HCI przy PJWSTK a naszym patronem naukowym jest pionier polskiego HCI prof. Marcin Sikorski. Choć nasza jednostka (Laboratorium Interaktywnych Technologii przy Ośrodku Przetwarzania Informacji) miesci się w Warszawie, to będziemy chcieli działać na skali ogólnopolskiej (np. poprzez nagrywanie, streamingowanie i popularyzację naszych wykładów, gdziekolwiek w Polsce będą sie one odbywały).
W tej chwili poszukujemy osób, które chciałyby się w organizację polskiego oddziału zaangazować a także prosilibyśmy o deklarację związaną z zainteresowaniem związanym z przyłączeniem się do nas (rejestracją jako członek stowarzyszenia oraz pojawieniem się na liście who-is-who). Swoje zaintersowanie proszę zgłaszać do dr Agnieszki Szóstek pod email: aga.szostek@opi.org.pl
Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się zwiększyć świadomość znaczenia HCI w Polsce i promować tę dziedzinę w biznesie i nauce.
Z poważaniem,
dr Agnieszka Szóstek (inicjatorka powyższej inicjatywy) -
Spróbuję go namówić, żeby to rozszerzył. Myślę, że nasza dyskusja mogłaby mu posłużyć za input.
Dopytałam się Jaapa, dlaczego nie wrzuca innych księgarni i okazuje się, że problem jest w API - amazon swoje udostępnia, inne księgarnie nie. I w tym drugim przypadku Jaap musiałby wybudować crawla, a to nie do końca jest zadanie na weekendowy wieczór. Ale obiecał też, że jak tylko inne księgarnie udostępnią swoje API (lub ktośznajdzie taką, która udostępnia) to je od razu podłączy.Agnieszka Szóstek (Matysiak) edytował(a) ten post dnia 10.02.10 o godzinie 09:41 -
Mój kolega zaimplementował aplikację, która wyszukuje najtańszą opcję zakupu danej książki dla mieszkańca wybranego kraju: http://www.cheapriver.com/ Jak skorzystacie, to dajcie znać, co na ten temat myślicie:)
-
A może wymienilibyśmy się też repozytoriami książek zawodowych o użyteczności? (można też o innej tematyce, ale może wtedy w innych wątkach:)
Ja sama szukam ich często na: pd.acm.org/books/saf_books.cfm
A wy? -
Ja wyszukuję książki albo na amazonie (ponieważ można je przejrzeć) albo na stronach wydawnictw sprzedających książki fachowe (takich, których nie można kupić nigdzie indziej). Często kupuję je w belgijskim sklepie: http://www.proxis.be - na terenie Beneluxu wysyłają za darmo po wydaniu 25-u euro. Ale wiem też, że wysyłają do całej Europy, chyba też niedrogo.Agnieszka Szóstek (Matysiak) edytował(a) ten post dnia 25.01.10 o godzinie 11:19