Agnieszka Batorek

kulturoznawca/ medioznawca/ animator/ redaktor/ menedżer kultury
Częstochowa, śląskie

Umiejętności

Organizowanie planowanie eventów Pisanie tekstów na zlecenie Zarządzanie projektami Redakcja Korekta Redagowanie tekstów Organizowanie eventów Fundrising Organizacje pozarządowe

Języki

angielski
dobry

Doświadczenie zawodowe

Logo
organizator
Festiwal Dekonstrukcji Słowa "Czytaj!"
Logo
od 1 września 2012 Zastępca Dyrektora
Biblioteka Publiczna im. dra Władysława Biegańskiego w Częstochowie
Logo
redaktor naczelny
Dwumiesięcznik Kulturalny Częstochowy "Aleje3"
Logo
pracownik Działu Promocji i Obsługi Widza - staż
Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie – Dział Promocji i Obsługi Widza

Projekty

Żywa Biblioteka / Human Library Częstochowa
Żywa Biblioteka jest projektem edukacyjnym. Ma konwencję biblioteki, w której książki są żywe - są to osoby z grup postrzeganych stereotypowo. Wypożyczający Żywe Książki Czytelnik ma okazję porozmawiać z nimi o ich życiu, doświadczeniach, zadać pytania na interesujące go tematy. Nad całością wydarzenia czuwają Bibliotekarze.

Założeniem projektu jest edukacja, że prawa człowieka powinny być uznawane i szanowane przez innych ludzi. Celem jest wzrost świadomości na temat stereotypów i uprzedzeń, a także ich konsekwencji, promowanie tolerancji i różnorodności, czy wzrost zaangażowania na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji.

Autorami pomysłu Żywej Biblioteki byli młodzi ludzie skupieni wokół organizacji "Stop Przemocy" z Danii, którzy w 2000 roku po raz pierwszy zorganizowali Żywą Bibliotekę. W ciągu 15 lat metoda rozprzestrzeniła się i jest realizowana w ponad 70 krajach na świecie. Organizacją, która sprawuje opiekę nad projektem i czuwa nad jakością Żywych Bibliotek na skalę międzynarodową, jest Human Library. W Polsce Żywe Biblioteki od czerwca 2014 roku skupione są w sieci Żywa Biblioteka Polska, która jest koordynowana przez Stowarzyszenie Diversja.
Zakres obowiązków
- planowanie i organizacja eventu
- pozyskiwanie środków finansowych
- pozyskiwanie Żywych Książek
- promocja
Manufaktura Książki
Dzieci niewidzące lubią książki tak samo, jak dzieci widzące, choć czytają je trochę inaczej, bo przede wszystkim dotykiem. Zanim jeszcze nauczą się alfabetu Braille'a poznają świat książek dotykowo-fakturowych. Są one specjalnie zaprojektowane i wykonane z materiałów o różnej teksturze, by pomóc niewidomym dzieciom rozwijać wyobraźnię, słownictwo, doskonalić zmysł dotyku i koordynację ruchów, a także stopniowo zaznajamiać je z pismem punktowym. Ze względu na całkowicie rękodzielniczy proces produkcji, książki takie są drogie i trudno dostępne.
W ramach projektu Manufaktura Książki angażuję częstochowskich artystów amatorów oraz młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych (w tym szkół o profilu artystycznym) w proces tworzenia biblioteki książki dotykowej dla dzieci z dysfunkcją wzroku z naszego regionu. W pierwszym etapie projektu organizuję warsztaty tworzenia książek dotykowych pod okiem tyflopedagoga przy współpracy z Ośrodkiem Wychowawczo-Rewalidacyjnym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących Polskiego Związku Niewidomych.
Etap drugi ma formę konkursu dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych (w tym artystycznych) oraz artystów amatorów. Zaprojektowanie i wykonanie atrakcyjnej i funkcjonalnej książeczki dotykowej może być dla nich interesującym wyzwaniem. Forma konkursowa ma uatrakcyjnić akcję i zmobilizować uczestników do działania. Jurorami konkursu są podopieczni w/w Ośrodka, dzieci niewidome i słabowidzące oraz ich opiekunowie. Wszystkie książeczki zgłoszone do konkursu zostają przekazane dzieciom z Ośrodka.
Zakres obowiązków
- planowanie konkursu
- przygotowanie regulaminu
- pozyskanie środków
- promocja
- organizacja i współprowadzenie warsztatów
Festiwal Dekonstrukcji Słowa "Czytaj

Edukacja

Logo
Podyplomowe Studium Menedżerów Kultury, studia podyplomowe
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Logo
Dziennikarstwo, studia podyplomowe
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Logo
Kulturoznawstwo: Filmoznawstwo i Wiedza o Mediach, magisterskie
Uniwersytet Śląski w Katowicach

Specjalizacje

Marketing
Kampanie marketingowe/Eventy
Media/Sztuka/Rozrywka
Organizacja i obsługa imprez
Media/Sztuka/Rozrywka
Redakcja/Dziennikarstwo
Media/Sztuka/Rozrywka
Zarządzanie mediami/sztuką/rozrywką
Sektor publiczny
Specjaliści/Urzędnicy

Grupy

1 wszystkich wypowiedzi
0 plusów
Częstochowa
Częstochowa
Grupa osób jakkolwiek związanych z Częstochową i jej okolicami.
Kontakty dla prasy
Kontakty dla prasy
Grupę tworzą specjaliści w swoich dziedzinach, którzy chętnie udzielą informacji dziennikarzom jako eksperci. Mile widziani są specjaliści wszystkich dziedzin: prawnicy, psycholodzy, kreatorzy wizerun
Korektorzy
Korektorzy
Korektorzy wszelkich tekstów — łączmy się :)
KULTUROZNAWCY
KULTUROZNAWCY
Pełna Cooltura
redaktorzy
redaktorzy
co to za zawód?
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie