Wypowiedzi
-
Witam,
W PASW 18 jest test porównań parami dla nieparametrycznego testu Kruskala Wallisa. To test Dunna, który pokazuje nam które pary różnią się istotnie. W widoku trzeba po prostu kliknąć na "Porównania parami" (na samym dole w pasku narzędzi). Niestety nie mogę przesłać print screena - chyba się nie da tu przesyłać plików. -
Dzień Dobry,
Mam pytanie odnośnie dwuczynnikowej analizy wariancji w schemacie międzygrupowym. SPSS może porównać efekty główne (średnie brzegowe) dla zmiennych posługując się wybranymi testami z poprawkami na ilość porównań, jak LSD, Bonferroni oraz Sidak (OML jednej zmiennej --> zakladka opcje --> porownaj efekty główne). Wiem, że żeby zrobić analogiczną operację dla efektów interakcyjnych trzeba wpisać polecenie w syntaxie, bo bezpośrednio z poziomu programu SPSS jest to niemożliwe.
Chciałam zapytać o analogiczną rzecz jeśli chodzi o testy post hoc (OML jednej zmiennej --> zakładka post hoc). Tutaj SPSS też wylicza wyłącznie post hoc dla efektów głównych. Natomiast próba zmodyfikowania polecenia w syntaksie skutkuje tym, że pojawia się komunikat o błędzie: "W opcji post hoc został wykryty powtórzony czynnik. Zostanie on zignorowany. W opcji post hoc w miejscu gdzie był oczekiwany czynnik który w planie jest stałym efektem głównym znaleziono symbol *".
Wnioskuje z tego że nie jest możliwe wykonanie testów post hoc dla efektów interakcyjnych. Co Państwo na to? Być może gdzieś popełniam błąd. Bardzo dziękuję za odpowiedź. -
:)
Dobrze, to ostatnie (mam nadzieję) w tym temacie pytanie: Czy SPSS ma funkcję żeby automatycznie zrobić logarytmizację zmiennych? W helpie SPSS nie znalazłam :( -
Faktycznie, pomyliłam nazwy, dziękuję za zwrócenie uwagi. Chodziło mi o standaryzację. Właśnie nt wspomnienej standrayzacji znalazłam informacje w książce Wieczorkowskiej (2007) "Statystyczny drogowskaz", że rozkład zmiennej standarzyowanej jest zbliżony do rozkładu zmiennej niestandaryzowanej (Rozdział "sposoby podsumowywania zmiennych"), ss 79 - 81. Testy K - S i Shapiro - Wilka faktycznie pokazały mi brak spełnienia założeń o normalności rozkładu na zmiennych wystandaryzowanych.
Czy zatem standaryzacja jest sposobem na "znormalizowanie" rozkładu?
Co do testu rangowanych znaków Wilcoxona - czy nie jest on używany przy dwukrotnych pomiarach na tej samej grupie? Ja miałam pomiar jednokrotny, chciałam tylko sprawdzić średnie dwóch zmiennych na 1 próbie.
Bardzo dziękuję. -
Mam jeszcze pytanie a propo logarytmizacji. Zawsze wydawalo mi sie, ze robi sie ja poprzez zapisanie zmiennych w postaci wartosci standaryzowanych Z (Analiza --> Opis statystyczny). W ksiaże Wieczorkowskiej (2007) przeczytalam, ze logarytmizacja nie zmienia rozkladu zmiennej, tj zostaje on taki sam jak zmiennej niestandaryzowanej.
Moje pytanie brzmi zatem: w jaki sposob logarytmizacja pozwala skorygowac nie spelnienie zalozenia o normalnosci rozkladu? Poza tym, ze ow rozklad splaszcza?
Dziekuje i pozdrawiam. -
Bardzo dziękuję za pomoc.
Faktycznie logarytmizacja zmiennych wydaje mi się tutaj sensownym pomysłem. -
Dzień Dobry,
Moje pytanie - problem jest następujące. W badaniu mam 4 grupy. Chcę porównać 2 zmienne ilościowe (średnie) w obrębie każdej z grup osobno (czyli nie grupy między sobą, ale porównanie wewnątrzgrupowe). Najprościej byłoby użyć testu t - studenta dla 1 próby, nie mogę jednak tego zrobić, gdyż żadna ze zmiennych nie ma rozkładu normalnego.
Nie znalazłam takiej opcji w testach nieparametrycznych w SPSS.
Jak przeprowadzić taką analizę w SPSS?
Bardzo dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam