Adrian Lasia

Koordynator jakości w grupie Maflow

Wypowiedzi

  • Adrian Lasia
    Wpis na grupie Jakość w temacie MSA - Gauge R&R - Dobór próbek.
    2.11.2017, 22:20

    A skąd wymaganie 2% rozdzielczość sprzętu w stosunku do tolerancji? takie wymaganie oznacza, że dla tolerancji +/-5mm musimy użyć sprzętu 0,02*10mm=0.2mm. Jakie będzie ndc? 50? tyle maksymalnie może być. może wyjdzie ok 25. po co komu takie wysokie?
    dobiera się wg reguły 1/10. pytanie teraz z czego 10% wziac. najlepiej to 10% z rozrzutu procesu czyli z 6s procesu, bo to stanowi 99,73% procesu.

    odpowiadajac na pytanie jak zrobic R&R dla czesci ktore maja rozrzut 0.003mm, odpowiedz brzmi, ze trzeba wziac czesci z calego rozrzutu procesu i dobrac sprzet ktory da ndc>=5. jezeli nie ma takiej mozliwosci to sprzet ktorym mierzymy nalezy traktowac jako sprzet ktory uzyskuje pomiary atrybutowe, a nie ciagle. wtedy robimy R&R dla danych atrybutowych. sprzetu ktory ma ndc<5 nie mozna uzywac do SPC i tak. fakt, ze mamy liczbe wogole nie jest jednoznaczny z tym, ze te dane to dane ciagle.

  • Adrian Lasia
    Wpis na grupie Metrologia w temacie analiza r&r, wskaźnik PV
    24.08.2015, 22:31

    Nie należy mylić PV z powtarzalnością. nie mają wspólnego mianownika.
    to taki sam błąd jak pomylić powtarzalność z odtwarzalnością.
    można mieć wysoką powtarzalność (<<10%) i małą zmienność części, ale można mieć małą powtarzalność i małą zmienność części.

  • Adrian Lasia
    Wpis na grupie Metrologia w temacie analiza r&r, wskaźnik PV
    23.08.2015, 21:44

    zmienność części to podstawowy parametr który powoduje bardzo często, że przeprowadzona analiza MSA nie osiąga zakładanych wymagań. Jest to spowodowane tym, że jest to jeden z dwóch parametrów które są w mianowniku wzoru na %R&R. Innymi słowy mała zmienność części to pogwałcenie jednego z wymagań przeprowadzenia R&R i skutkiem tego jest słaby wynik tej analizy. Pan Deming powiedział dawno temu: każda metoda ma ograniczenia. Każdej metody możemy używać, pod warunkiem, że znamy jej ograniczenia i ich przestrzegamy.
    jakie wartości powinien przyjmować? jak największe by dostać jak najlepsze wyniki R&R. Jak to zrobić? części do analizy muszą pochodzić z całego zakresu tolerancji.
    na ten temat można jeszcze wiele powiedzieć. Jeżeli jest to konieczne to proszę napisać.
    pozdrawiam

  • Adrian Lasia
    Wpis na grupie Jakość w temacie Kontrola jakości dostaw
    4.11.2014, 20:33

    Jakość<>kontrola
    jakość=brak kontroli
    jakości nie kontrolujemy ale produkujemy.
    świadomość powyższego zapewnia sukces. wszystkim działom w firmie powinno zależeć na tym by pracowników działu jakości zwolnić bo nie będzie problemów z jakością. a to otwiera już drogę do lean thinking. wszyscy mówią o jakości ale większość nie robi zbyt wiele by ją produkować.

  • Adrian Lasia
    Wpis na grupie Jakość w temacie Kontrola jakości dostaw
    3.11.2014, 22:22

    ISO TS 16949 mówi, że kontrola charakterystyk przez dostawcę nie zwalnia organizacji z odpowiedzialności za ten wyrób. Oznacza to, że możemy nie kontrolować tych charakterystyk, ale i tak ponosimy odpowiedzialność za ich zgodność z wymaganiami. I z drugiej strony oznacza to, że kontrola przez dostawcę nie zwalnia organizacji z obowiązku udowodnienia zgodności dostarczanych komponentów. Pragmatyczne podejście nakazuje miarkować kontrolę, ponieważ kontrola jest typem muda, nie wnosi wartości dodanej, a tylko kosztuje. Lepiej wykonać 10 pomiarów i 2 akcje poprawiające proces, niż 20 pomiarów i 0 akcji poprawiających proces.

  • Adrian Lasia
    Wpis na grupie Jakość w temacie Prośba o wypełnienie ankiety
    3.11.2014, 22:08

    wypełniłem:)

  • Adrian Lasia
    Wpis na grupie ISO TS 16949 w temacie Analiza R@R
    28.04.2013, 14:36

    pytanie dotyczylo narzędzia pomiarowego a nie systemu pomiarowego. jesli wiec chodzi o samo narzedzie to stosuje sie zasadę kciuka. rozdzielczosc przyrzadu jest 1/10 tolerancji przy podejsciu produktowym lub 1/10 rozrzutu procesu przy podejsciu procesowym. nastepnie wykonuje sie badanie zdolnosci narzedzia Cgk (procedura 1 badania). R&R to jest juz procedura 2 badania i dalszy krok.
    w zaleznosci do czego ma sluzyc narzedzie pomiarowe to musi byc rowniez spelniona regula: RE%<=5%. jest to wzgledna rozdzielczosc przyrzadu. A to stanowi, że powyzsza regula kciuka jest jeszcze bardziej zaostrzona.

  • Adrian Lasia
    Wpis na grupie Zapewnienie Jakości w temacie karta kontrolna produktu
    1.08.2010, 08:59

    mam. ale nie mozna rozpowszechniac takich kopii. to kosztuje pare euro. niech zaklad kupi.

  • Adrian Lasia
    Wpis na grupie Praca w temacie praca bez znajomości? mission impossible??
    12.09.2008, 18:09

    kiedys przeczytalem skad wzial sie fenomem polskiego kombinowania.
    czas komunizmu wyksztalcil w narodzie polskim umiejetnosc radzenia sobie bardzo dobrze ze wszystkimi sytuacjami i zakazami. polak nauczyl sie zalatwic wszystko. to niemozliwe? dla polaka nie. wlasciwie to od zaborow chyba tak juz jest. ale jezeli to komunizm tak nas nauczyl to ile pokolen trzeba aby zmienic metalnosc? 2 chyba za malo.
    kiedys stoje w kolejce, a tu przede mna maly babel (moze 7 lat) mowi kolezankom: za komuny bylo lepiej. rosnie nam wiec caly czas nowe pokolenie komunistow.
    inna sytuacja: koncert Nelly Furtado w Poznaniu. postawione dwa rzedy plotu z siatki. zastanawiam sie po co? a tu taka akcja widze: koles wszedl przez brame na koncert, nastepnie odszedl od bramki jakies 500m i przez te dwa ploty rzuca swoj bilet komukolwiek, aby wszedl sobie na koncert.
    jak tu wytepic kombinowanie?
    chyba szansa w tych ktorzy wyjechali za granice i kiedys hurtem wroca i naucza reszte jak zyje europa.
    no ja nie widze innej dobrej metody.

  • Adrian Lasia
    Wpis na grupie Jakość w temacie koszty jakosci w firmie produkcyjnej
    27.04.2008, 09:30

    witam,
    200 osob to malutka firma. nie ma wiec az tak duzo danych. jezeli tylko one sa to 50% sukcesu.
    proponuje:
    podzielic koszty zgodnie ze schematem takich kosztow.
    zrobic pareto. i zajac sie rozpatrzeniem TOP1 lub ew. TOP3.
    twoja praca musi miec przeciez temat i cel.
    pisanie dla pisania nic nie wniesie w rozwoj twojej wiedzy.

  • Adrian Lasia
    Wpis na grupie Zapewnienie Jakości w temacie kontrola jakości - podręczniki
    27.04.2008, 09:15

    witam,
    najlepsza ksiazka to:
    droga toyoty 14 zasad zarzadania wiodacej firmy produkcyjnej swiata - Jeffrey K. Liker - do kupienia w Empiku.

    zarzadzanie jakoscia - wydawnicto politechniki poznanskiej - A. Hamrol. sa 2 tomy. ten z przykladami praktycznymi jest lepszy.
    pozdrawiam

  • Adrian Lasia
    Wpis na grupie Zapewnienie Jakości w temacie karta kontrolna produktu
    27.04.2008, 09:09

    Witam,
    VDA 6.5 - audit produktu. tam jest wszystko o czym piszesz. Jest to wymaganie VW. Jednak jest tak opisane ze mozna spokojnie wybrac jakies elementy ktore beda zbyt rygorystyczne dla innych.
    pozdrawiam
    adrian

  • Adrian Lasia
    Wpis na grupie Tychy w temacie Prosze o opinię firmy
    4.11.2007, 11:34

    Łukasz J.:
    Witam wszystkich,

    Chciałbym Was prosić o opinię firmy MAFLOW. Czy ktoś z Was pracował/pracuje może w tej firmie? Jakie są warunki pracy, jaka atmosfera, i czy warto starać sie o pracę w tej firmie? Firma poszukuje kogoś do logistyki.
    Z góry dziękuję za pomoc.Łukasz J. edytował(a) ten post dnia 17.09.07 o godzinie 14:00

    czesc,
    maflow to dawne manuli.

    nie wiem czy juz tam pracujesz. jesli tak to juz wiesz. jak nie to zalezy czego oczekujesz od pracodawcy. jesli chcesz sie duzo nauczyc i szybko to ta firma jest odpwowiednia. jesli chcesz pracowac w firmie odpowiedzialnej i poukladanej to zapomnij o tej firmie. kase ci dadza duza bo ratuja sie jak moga i biora kazdego za kazda cene.
    jedno jest pewne. nie spodziewaj sie niczego spokojnego. dziennie brakuje ponad 60 roznych rodzajow komponentow do produkcji. brak planowania. wloscy panowie zadza swoimi metodami, niezrozumialymi dla polakow.
    ja bylem szefem jakosci w drugim zakladzie maflow w chelmku i troche wiem o tej firmie. jesli chcesz wiedziec wiecej to napisz. mozemy porozmawiac.

  • Adrian Lasia
    Wpis na grupie Motoryzacja w temacie jaki samochód kupić???
    29.10.2007, 20:54

    wydaje mi sie ze wypowiedz mowiaca o audi a3 to dobra propozycja. ale tez jest drozsze w utrzymaniu. ale skoro pieniadze nie graja pierwszej roli to warto rozpatrzec.
    sam nie mam zbytnio do polecenia nic z marki skody, bo ja z zona mamy zamiar kupic skode superb w granicach 40tys, a to calkowicie nie odpowiada malemu autu. natomiast malej skody to nie ma takiej kobiecej.
    a3, yaris, civic - niemcy, japonczycy - oni spelniaja warunki - mechanikom nie.
    zdecydowanie odradzam natomiast francuzow jezeli mechanicy maja ci byc nieznani.
    swietnie wyglada fiat 500, ale dostac go na polskim rynku to niemozliwe. w 2008 roku ma byc ich tylko kilkaset w polsce. nawet fracuzi czy niemcy maja go za malo na rynku. wszystko biora wlosi.

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do