Adam Gębski

Doradca ..................................................................... smaków ? ;-)

Wypowiedzi

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie Systemy ERP w temacie Poszukuję pomocy przy wdrożeniu ERP
    2.12.2015, 15:04

    Czy dobrze rozumiem zagadnienie Panie Miłoszu ?

    Szuka Pan osoby która byłaby Project Managerem wdrożenia systemu ERP w Państwa firmie ? Co by mogło oznaczać że już macie wybrany system ERP.

    Czy może szuka Pan osoby która:
    a) pomoże wybrać taki system
    b) pomoże go wdrożyć
    c)....

    Proszę o precyzyjne określenie kogo Pan szuka może wtedy bedzie wiecej odpowiedzi.

    Pozdrawiam

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie ERP dla biznesu w temacie Comarch czy SAP do produkcji
    2.04.2015, 10:32

    Ani w jednym ani w drugim rozwiązania cudów funkcjonalnych w zakresie produkcji nie będzie. Po prostu nie są a one przygotowane na bardziej zaawansowaną produkcję ale dla niedużej firmy, z nie wygórowanymi (lub ograniczanymi) wymagania systemy będą OK.

    Pan Jarosław sugerował że zdecydowanie lepsze API ma B1 czyli powinno być to rozwiązanie bardziej elastyczne w dłuższej perspektywie użytkowania i konieczności dostosowywania wraz ze zmieniającymi się potrzebami przedsiębiorstwa i czego życzę wielkości firmy ;) !Ten post został edytowany przez Autora dnia 02.04.15 o godzinie 10:32

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie Jak wybrać system ERP w temacie ERP dla producentów mebli
    2.04.2015, 10:15

    I tak się zrobił konkurs ofert ;( a dla ludzi szukających systemu ERP nic z czego można by skorzystać.

    Są systemu które mają referencje w branży a w szczegółach okazuje się że klienci z jakichś powodów nie planują w danym systemie ERP. Są systemy mające funkcjonalność idealnie pasującą a nie mające referencji.

    Producenci mebli sami siebie dzielą na producentów mebli miękkich i twardych ( w tej pierwszej jest więcej pracy ręcznej) - więc i tutaj jest sporo różnic w wymaganiach funkcjonalnych.

    Moim zdaniem można wyróżnić 2 typu oprogramowania dla producentów mebli.
    1. Systemu dedykowane które nie koniecznie można nazwać je systemami ERP bo np. skupiają się na optymalizacji wycięć z płyt wiórowych, wykrojów z materiałów, produkcji ale nie mają innych funkcjonalności pozwalających np. na rozliczenie kosztów produkcji (w finansach dopiero można uzyskać koszty rzeczywiste zleceń) czy planowanie zapotrzebowania materiałowego w oparciu o typowe mechanizmy ERP (MRP w oparciu o bardzo wiele czynników, analizę dostawców, zapytania ofertowe zakupów i wybór dostawców itd).

    2. Systemy ERP
    Pamiętajmy ze systemy ERP to standardowe systemy, które mogą posiadać pewne funkcjonalności wymagane w danym typie produkcji (rozwiązania branżowe).

    Kierunek branży meblowej pokazuję ze jest to obecnie praktycznie produkcja na zamówienie (MTO). Producenci zbierają różnymi kanałami zamówienia i realizują produkcję pod indywidualnego klienta.Szczęściarze produkują większe jednorazowe ilości np. dla IKEA która deklaruje poziom zapotrzebowania, łatwiej zaplanować produkcję i realizować zlecenia na większą ilość egzemplarzy. A ci co mają mniej szczęścia ? No cóż mają mnóstwo małych zleceń które trzeba obsłużyć w krótkim okresie czasu.

    Komplikując sprawę możemy jeszcze dołączyć produkcję typu CTO (Configurate To Order) czyli produkcję z użyciem konfiguratora. Klient wybiera elementy (kolory, wykończenia, rodzaje elementów) tworząc swój wymarzony mebel a później oczekując jego produkcji w krótkim czasie. Dobrze zbudowany konfigurator ułatwi życie producentowi bo technologia produkcji unikalnego mebla zostanie stworzona przez system po wyborze przez klienta kryteriów (konfiguracji). Ale co dalej ? Jak systemy mogą ogarnąć realizację takich zleceń ?

    Pytań jest wiele.
    Czy i jak dany system wspiera grupowanie operacji ?
    Czy i jak wiele etapów procesu produkcyjnego jest typowo ręczne wiec trzeba zarządzać jeszcze zasobami ludzkimi z odpowiednimi umiejętnościami ?
    Jak poradzić sobie z kapryśnym materiałem jakim jest drewno (struktury słoi itp) ?
    .......

    A dodajmy do tego jeszcze zestawy mebli (na końcu produkcji na dany dzień musimy wyprodukować wiele różnych mebli aby skompletować taki zestaw i przygotować go do wysyłki.

    Branża meblowa nie jest łatwa. Podstawowe funkcjonalności uważane za zwyczajowe w tej branży pewnie znajdą się w wielu systemach informatycznych ale czy to wystarcza aby uznać że dany system będzie dobrze funkcjonował w danym zakładzie ?

    Pamiętajmy że nawet praktycznie identyczne zakłady mogą realizować taka samą produkcję w odmienny sposób który wynika wprost z jakiś zaszłości historycznych ale przede wszystkim wiedzy i doświadczeń ludzi za produkcję odpowiadających.

    Dlatego należy się zastanowić co dla mnie w procesie jest najważniejsze, co mi najbardziej przeszkadza, gdzie mam największe trudności, straty. Można to zrobić samemu jak i skorzystać z konsultantów w tym się specjalizujących.

    Czy są systemy ERP dla producentów mebli ? Są takie które bardziej lub mniej do niej pasują a i tak najważniejsze jest jak dana firma chce realizować swoją produkcję i czy te procesy mogą być sprawnie obsłużone przed dane rozwiązanie informatyczne.

    W większości przypadków dostawcy systemów powiedzą że mają rozwiązanie dedykowane bo ..... udało im się pozyskać kilka firm z danej branży ...

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie Business IT w temacie Znajomość podstawowych zagadnień systemów IT (wymagane na...
    12.05.2014, 11:36

    Zapewne nikt nie zakłada znajomości danego systemu ERP (choć to byłaby zaleta) którego miałaby dotyczyć praca.

    Niemniej jednak jeżeli to ma być helpdesk jakiegoś systemu ERP to na pewno znajomość jakiegoś będzie wartością dodaną.

    Jakbyś coś bliżej opisał np. jakie oczekiwania miał pracodawca w ogłoszeniu można by coś więcej podpowiedzieć...

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie Planowanie produkcji w temacie Zaawansowane planowanie i harmonogramowanie produkcji
    9.05.2014, 14:19

    Panie Pawle,

    nie zgodzę się z jednym stwierdzeniem w Pana wypowiedzi - "...W nagiętej teorii system ERP wystarczy ale tylko pod warunkiem, że mamy nieograniczone zdolności produkcyjne, a tak nie jest w ŻADNEJ firmie...."

    Znam przynajmniej jeden system który może planować produkcje w oparciu o 2 metody: pierwsza (standardowa w przeważającej większości systemów ERP) zakłada nieograniczone moce produkcyjne a więc jest w stanie pokazać tylko przeciążenia zasobów oraz druga zakłada ograniczone zdolności produkcyjne co pozwala systemowi stworzyć sugestie rozplanowania zleceń produkcyjnych bez przeciążeń i pokazać kiedy jest pierwszy możliwy termin realizacji danego zlecenia produkcyjnego.

    I jedna i druga metoda przynosi konkretną wiedzę dla osób planujących produkcję ale faktem jest że mało który system ERP pozwala na stosowanie 2-giej metody. Nie podaję nazwy aby nie było kryptoreklamy ale system który mam na myśli to flagowy produkt jednego z największych dostawców systemów ERP na świecie (pierwsza 10-tka).

    Pozdrawiam

    Adam Gębski

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie Planowanie produkcji w temacie Ciekawe zaganienie związane z procesami produkcyjnymi
    4.04.2014, 12:22

    Dziękuje za opinię Panie Jarosławie.

    Pozdrawiam

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie Business IT w temacie ERP w produkcji - zagadnienie do omówienia
    3.04.2014, 10:14

    hahah no tak rozpędziłem się ;) Jednym z moich klientów jest huta (co prawda szkła) i jak usłyszałem wsad to mi się skojarzyło z piecem hutnicznym i nie doczytałem ze napisał Pan hartowniczy. To jeszcze bardzo upraszcza całość zagadnienia. W hutach i wytopach gdzie procesu produkcyjny jest ciągły (piece pracują 24 h na dobę) najtrudniejsze jest uchwycenie kosztu półproduktu jakim jest "surówka" z której powstają wyroby gotowe.

    Co do pokazanie wszystkiego w jednym procesie to nie ma żadnego problemu. Jedną z operacji będzie wykonanie hartowanie (do niej przypisujemy niezbędne surowce wsad, zasobem jest także piec hartowniczy, pracownik który to obsługuje) wraz z planowanym czasem operacji i informację ze kolejne operację mogą się rozpocząć dopiero po zakończeniu hartowania (chyba że są operacje które można realizować równolegle). Kolejne operacje będą realizowane (wraz z przypisaniem ewentualnych surowców, zasobów: maszyn, narzędzi, ludzi), kooperacja jako typ operacji z określonym czasem realizacji i kosztem (oraz monitorem zleceń kooperacyjnych do wysyłki dla osoby za to odpowiedzialnej) .

    Na podstawie wymaganych surowców, czasu i kosztu użycia maszyn, czasu i kosztu pracy ludzkiej + narzuty - wyceniony zostanie koszt normatywny zlecenia produkcyjnego.

    Do zlecenia/operacji dołączana byłaby dokumentacja produkcyjna (do wydruku lub do podglądu na stacjach raportujących produkcję).

    Przygotowane zlecenie podlega harmonogramowaniu w oparciu o nieograniczone lub ograniczone moce produkcyjne.

    Następnie raportujemy produkcję - tutaj myślę ze pokaże raportowanie produkcji bezpośrednio na hali produkcyjnej
    (raportowanie wykonania operacji, liczby elementów, zużycia materiałów, braków itp) na stacjach za pomocą skanera kodów kreskowych. Z jednej strony dałoby to informację nad jaki operacjami/zleceniami dany pracownik działał i ile zajęłoby mu to czasu, z drugiej strony szybkie raportowanie wykonania danych operacji - skan pracownika, skan operacji/zlecenia, skan zużytego surowca, wpisanie liczby elementów wykonanych/braków powód braku .

    Dzięki bieżącemu raportowaniu będę mógł pokazać stopień realizacji danych zleceń produkcyjnej i odchylenia pomiędzy kosztami planowanymi/normatywnymi a rzeczywistymi.

    Jeszcze raz dziękuję

    Za sugestię

    Adam

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie Business IT w temacie ERP w produkcji - zagadnienie do omówienia
    2.04.2014, 21:21

    Dziękuję bardzo Panie Rafale za propozycję.

    Czy dobrze zakładam że jest to jedno zlecenie produkcyjne i jedna technologia ?

    Najpierw w piecu hutniczym dokonywany jest wytop a potem wytopione elementy obrabiane są dalej - np. tokarka, kooperacja, jakaś kolejna operacja aż do sfinalizowania wyrobu gotowego. Koszty kalkulowane (planowane) a potem rzeczywista realizacja/zużycie i odchylenia ?

    Czy dobrze zrozumiałem Pana propozycję ?

    Pozdrawiam

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie Planowanie produkcji w temacie Ciekawe zaganienie związane z procesami produkcyjnymi
    2.04.2014, 09:34

    Pani Barbaro,

    Dziękuję za reakcję na mojego posta.

    Seminarium skierowane jest dla średnich firm. Małe pomimo ewidentnie takich samych potrzeb niestety nie dysponują, tak jak Pani sama zauważyła, odpowiednim budżetem na zakup rozwiązań (w moim przypadku informatycznych). RFID nadal jest kosztownym przedsięwzięciem choć cena tego typu rozwiązań systematycznie spada ale już w przypadku skanerów można szukać rozwiązań dla na które stać małe nawet firmy.

    Przy produkcyjne stanowiska do raportowania produkcji w toku (w tym zużywanej "materiałówki") wraz z czytnikami przy klawiaturowymi to nie są duże koszty. Nawet jak mówimy najprostszych stanowiskach do raportowania wykonanych operacji, liczby wykonanych elementów czy zużytych materiałów - dają one niesamowite przełożenie na produktywność i wiedzę o tym co się dzieje na produkcji w czasie rzeczywistym.

    Dedykowane (czyli pisane pod klienta systemy) mają swoje wady które niektórym firmom na tyle dopiekają ze prędzej czy później decydują się na uruchomienie dostępnych na rynku standardowych systemów. Poza niewątpliwą zaletą takich rozwiązań jaką jest "przyklejenie" się systemu do konkretnej organizacji jest wiele negatywów - a najczęstszymi sygnalizowanymi przez klientów problemami związanymi z systemami na zamówienie jest brak integracji z całością rozwiązań informatycznych w firmie (super produkcja bez strony kosztowej (finansowej) nie pozwala na dokładną analizę np. w zakresie rzeczywistych kosztów produkcji) czy brak wsparcia dla systemu napisanego na zamówienie (zazwyczaj takie rozwiązania pisane są przez małe firmy i jak jakiś programista zmieni pracę to napisany kawałem systemu staje się niemodyfikowalny i nierozwijalny.

    Dlatego też większość średnich i dużych firm wybiera standardowe dostępne na rynku rozwiązania za którymi stoją większe organizacje opowiadające za wsparcie, utrzymanie i rozwój danego systemu .

    Ale nie o tym ten temat - przepraszam to moje skrzywienie zawodowe aby reagować na zastrzeżenie adwersarza ;).

    Dziękuje za ciekawą propozycję tematu.

    Planowanie wykorzystania potencjału pracowników - to ciekawe zagadnienie.

    Aby móc to zaplanować to założymy w wymaganej technologii/ projekcie zakładam że do wykonania pewnego działania/operacji potrzebne X godzin pracy pracownik o danych kwalifikacjach. Pracownik traktowany jest w tym momencie jako niezbędne do realizacji zlecenia/projektu zasób.
    Po zaplanowaniu z odpowiednim wyprzedzeniem zleceń/projektów i kalkulacji zapotrzebowania system powinien pokazać ilu pracowników o danych umiejętnościach potrzebujemy w danych przedziałach czasowych a także powinien móc pokazać niedociążenia ( jeżeli planowanie odbywałoby się w oparciu o ograniczone moce produkcyjne wtedy mogą powstać takie niedociążenia) czyli wolne zasoby tak do wykorzystania. Możliwość prze planowania projektów/zleceń w taki sposób aby maksymalnie dociążyć zasoby przy zachowaniu terminu realizacji powinno wystarczyć do efektywnego wykorzystania potencjału pracowników - to spory proces nie wiem czy zdążyłbym się zmieścić w 30 minutach prezentacji, pomyśle na tym- Proszę o korektę moich wywodów jeżeli coś źle opisałem.

    Obliczenie minimalnego czasu zejścia z produkcji mixu zamówień - niektóre systemy mają funkcje które pozwalają na uzyskanie takich informacji z systemu. Na bazie realizowanych i zaplanowanych zleceń/projektów, wymaganych zasobów (ludzi, sprzętu, maszyn, materiałów), wydajności (maszyn, ludzi), dostępności (materiałów, ludzi, maszyn) rozwiązania mogą obliczyć i przedstawić najbliższy możliwy termin realizacji nowego zlecenia/projektu.

    Jeżeli mówimy o branży budowlanej developerskiej to mówimy o produkcji projektowej. Czyli najpierw definiowany jest projekt, jego etapy, wymagane zasoby ludzkie, sprzętowe, materiałowe.harmonogram i budżet dla odpowiednich elementów systemu tak aby po wprowadzaniu kosztów można było porównać je na bieżącą (plan vs realizacja).

    Sytuacja kiedy dany projekt/inwestycja/zlecenie musi być przyspieszone. W takim przypadku konieczne jest prze planowanie dane zlecenia lub zleceń - systemu oczywiście wspomagają takie zadania ale ostatecznej decyzji za człowiek anie podejmą. ! :)

    Jeszcze raz dziękuję za propozycję tematu!

    Pozdrawiam

    Adam

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie Business IT w temacie ERP w produkcji - zagadnienie do omówienia
    1.04.2014, 16:11

    Witam serdecznie,

    za jakieś 1,5 miesiąca będę miał okazję wystąpienia na seminarium dla firm produkcyjnych na którym powinienem w krótkiej prezentacji pokazać jak system ERP wspomaga rozwiązanie jakiegoś konkretnego zagadnienia w zakresie produkcji.

    Myślałem o procesie ofertowaniu wymagającym udziału osób z produkcji - dla niektórych branż liczba ofert które muszą przygotować jest bardzo dużą a jak każdą z nich trzeba opracować (technologia, marszruty, materiałówka) dobry workflow (przepływ zadań) może zapewnić sprawną obsługę dużej liczby zapytań ofertowych (np. handlowiec wprowadza zapytanie ofertowe, technolog dostaje informacje o konieczności przygotowania technologii zostaje wykonana wycena TKW, informacja o zakończeniu trafia do działu sprzedaży który dalej rozmawia z klientem. . Oczywiście to zagadnienie może być ważne przy produkcji na zamówienie.

    Ale zapewne są inne ciekawe zagadnienia: raportowanie produkcji w toku, zaawansowana kontrola jakości, planowanie w oparciu o ograniczone moce produkcyjne..... [/i]

    I tutaj prośba do Państwa. Czy mogą mi Państwo pomóc i zasugerować jakieś ciekawe z Państwa punktu widzenia zagadnienie ? Coś co jakby Państwo byli uczestnikami z chęcią byście zobaczyli ?

    Chciałbym aby wystąpienie było ciekawe dla osób zarządzających procesami produkcyjnymi.

    Z góry dziękuję za każdą sugestię
    .Adam

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie Planowanie produkcji w temacie Ciekawe zaganienie związane z procesami produkcyjnymi
    1.04.2014, 11:18

    Witam serdecznie,

    za jakieś 1,5 miesiąca będę miał okazję wystąpienia na seminarium dla firm produkcyjnych na którym powinienem w krótkiej prezentacji pokazać jak system ERP wspomaga rozwiązanie jakiegoś konkretnego zagadnienia w zakresie produkcji.

    Myślałem o procesie ofertowaniu wymagającym udziału osób z produkcji - dla niektórych branż liczba ofert które muszą przygotować jest bardzo dużą a jak każdą z nich trzeba opracować (technologia, marszruty, materiałówka) dobry workflow (przepływ zadań) może zapewnić sprawną obsługę dużej liczby zapytań ofertowych (np. handlowiec wprowadza zapytanie ofertowe, technolog dostaje informacje o konieczności przygotowania technologii zostaje wykonana wycena TKW, informacja o zakończeniu trafia do działu sprzedaży który dalej rozmawia z klientem. . Oczywiście to zagadnienie może być ważne przy produkcji na zamówienie.


    Ale zapewne są inne ciekawe zagadnienia: raportowanie produkcji w toku, zaawansowana kontrola jakości, planowanie w oparciu o ograniczone moce produkcyjne..... [/i]

    I tutaj prośba do Państwa. Czy mogą mi Państwo pomóc i zasugerować jakieś ciekawe z Państwa punktu widzenia zagadnienie ? Coś co jakby Państwo byli uczestnikami z chęcią byście zobaczyli ?

    Chciałbym aby wystąpienie było ciekawe dla osób zarządzających procesami produkcyjnymi.

    Z góry dziękuję za każdą sugestię
    .Adam

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie OUTDOOR. Out of Home Media. Reklama Zewnętrzna w temacie Porządki regulaminowe

    Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy OUTDOOR. Out of Home Media. Reklama Zewnętrzna

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie OUTDOOR. Out of Home Media. Reklama Zewnętrzna w temacie Gdzie zakupić SUPER SCROLL

    Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy OUTDOOR. Out of Home Media. Reklama Zewnętrzna

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do