Adam Gębski

Doradca ..................................................................... smaków ? ;-)

Wypowiedzi

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie Systemy ERP w temacie Kontrola etapów produkcji produktu w firmie usługowej -...
    11.04.2017, 11:35

    Raportowanie produkcji w toku. Ten element Pan potrzebuje.

    Technologia wytworzenia w systemach ERP zakłada czynności niezbędne do wykonania produktu np. Cięcie, frezowanie, szlifowanie itd.... każdy z tych czynności może być raportowana.

    Np. pracownik na hali produkcyjnej raportuje w ""kiosku" rozpoczęcie danej operacji dla danego zlecenia i jej zakończenie.

    Oczywiście to w uproszczeniu - przecież można mówić jeszcze o narzędziach surowcach, kodach kreskowych przyspieszających rejestrację, ilościach dobrych, wadliwych, przerwach produkcyjnych itp.

    Jakiego ERP-a Pan w tej chwili używa ? Czy ten ERP ma możliwości zdefiniowana technologii wykonania produktu . To ze produkt jest różny za każdym razem oznacza że to produkcja projektowa na zamówienie i jednostkowe produkty,. Tutaj też trzeba stworzyć technologię aby móc raportować etap produkcji.

    Jak mamy technologie wykonania (ETAPY) to można ja odbierając podłączyć prostego MES-A aby raportować produkcję i ją kontrolować.

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie Business IT w temacie GET.NET 22.04.2017 Łódź - Konferencja Powered By Sii
    11.04.2017, 10:01

    Moderatorzy !!! Temat powinien iść w ogłoszeniach a nie na głównym forum !

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie Business IT w temacie Bezpłatna konferencja E-commerce Summit - 27.04.2017...
    11.04.2017, 10:01

    Moderatorzy !!! Temat powinien iść w ogłoszeniach a nie na głównym forum !

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie Business IT w temacie Business Process Management – darmowe wydarzenie w...
    11.04.2017, 10:01

    Moderatorzy !!! Temat powinien iść w ogłoszeniach a nie na głównym forum !

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie Systemy ERP dla biznesu w temacie Początek
    11.04.2017, 09:41

    Witam serdecznie Panie Marku,

    Informatyk/programista, który czuje potrzebę zrozumienia problemu użytkownika a nie tylko doraźnego zero jedynkowego podejścia do tematu to cenna cecha.

    Połączenie konsultant, biznesowy (z wiedzą na temat procesów, branży itd) i programisty to cecha jakich szukamy w naszej firmie i niestety nieczęsto udaje nam się takie osoby do pracy pozyskać.

    Jeżeli chodzi o rolę programisty we wdrożeniu ERP to jest ona oczywista. Systemy ERP to standardowe rozwiązania. W ramach wdrożeń tych standardowych rozwiązań czeto spotykamy się z konieczności ich dostosowywania do indywidualnych potrzeb klientów.

    Im lepsze jest zrozumienie potrzeby danego klienta oraz celu (korzyści) jakie chce osiągnąć tym bardziej otrzymane rozwiązanie będzie wspierać jego prace, w danej firmie, w danej branży..

    Oczywiście im bardziej rozbudowane funkcjonalnie i parametryzacyjnie jest dane rozwiązanie tym mniejsza potrzeba ich modyfikacji. W zależności od konkretnego ERP i technologi w jakim został napisany programiści dostają rożne narzędzia pozwalające na tworzenie modyfikacji.

    Najważniejsza jest zasada: żadnych modyfikacji w kodzie źródłowym ERP. Nikt nie chce mieć unikalnej wersji której nie można zmigrować do najnowszych wersji danego produktu.

    Pozdrawiam

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie Jak wybrać system ERP w temacie Wdrożenie systemu dla firmy zajmującej się serwisem...
    27.03.2017, 09:59

    Panie Marcinie widzę, że nikt nie odpowiedział Panu w tym zakresie wiec postaram się trochę naprowadzić. .

    To czego Pan szuka to funkcjonalność zarządzania serwisem. Zazwyczaj jest to część (moduł) systemów ERP. Niestety wdrożenie tylko część funkcjonalności systemu ERP ( w tym przypadku serwisu) będzie niewspółmierne kosztowo gdyż aby skorzystać z części funkcjonalności i tak trzeba poustawiać sporą część systemu ERP.
    Aby spełnić Pana oczekiwania w zakresie pracy na różnych urządzeniach przenośnych aplikacja powinna posiadać wersję przeglądarkową.
    Skanowanie kodów QR to często nie są natywne części ERP a nakładki. A wiec i tutaj powinien pan zwrócić uwagę przy wyborze jak to jest realizowane w danych rozwiązaniu.

    Może istnieją jakieś gotowe rozwiązania w zakresie zarządzanie serwisem - to do sprawdzenia na rynku (nie wiem czy takie są ale nigdy tez nie sprawdzałem wiec kto wie ?).

    Czasami firmy decydują się na zlecenie napisania aplikacji pod siebie. Zaleta takiego rozwiania to idealne dopasowanie do oczekiwań firmy, wada - jedyny unikalny klient rozwiązania to firma która zleciła jego napisanie a wiec i potencjalne problemy są unikalne. Jak oczekiwana funkcjonalność nie jest zbyt złożona można zaryzykować pójść w takim kierunku.

    Podsumowując albo będzie Pan szukał rozwiązania opartego o ERP albo szukał rozwiązania tylko w zakresie zarządzani serwisem albo zleci Pan napisanie systemu pod własne oczekiwania .

    Pozdrawiam

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie Planowanie produkcji w temacie Czy MES może zapewnić dane o statusie realizacji...
    27.03.2017, 09:38

    Witam serdecznie,

    Popełniłem taką wypowiedź i bardzo ciekaw jestem Państwa opinii na ten temat. Czy zgadzają się Państwo z tezami zawartymi w artykule ?

    Treść artykułu na ERP View - https://www.erp-view.pl/mes/czy_mes_moze_zapewnic_dane_...

    Pozdrawiam

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie Planowanie produkcji w temacie Czy ktos pracuje w zakladzie produkcyjnym z wdrozonym...
    27.03.2017, 09:32

    Panie Andrzeju,

    Enova w produkcji hmmm niewiele ale zależy od tego czego Pan potrzebuje.

    Stany magazynowe w tym produkcja w toku powinna się udać w każdym systemie. Przesuwamy surowce z magazynu do magazynu przy produkcyjnego i do momentu kiedy nie zaraportujemy ich zużycia mamy uproszoną produkcję w toku (ilościowo bo wartościowo to na konta w księgowości - do każdego magazyny przypisywane są zazwyczaj inne konta księgowe).


    Oczekuje Pan czegoś więcej ?

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie ERP dla biznesu w temacie Poszukuję firmy mogącej wdrożyć system ERP.
    16.01.2017, 20:18

    Cóż człowiek stojący za tym botem siejącym po forach i kłujący Axaptą widać tego nie rozumie...

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie Planowanie produkcji w temacie Planowanie produkcji / zasobów ludzkich - grafik
    17.08.2016, 10:47

    Fakt trochę mało danych.

    Generalnie widzę 2 elementy które wymagają rozpracowania.

    1. Pierwszy to źródła danych.
    Z tego co Pan napisał Panie Marcinie K. chodzi Panu o zasoby ludzkie (pracowników). Zasygnalizowane przez Pana Dariusza pytanie o ERP jest jak najbardziej na miejscu. Zazwyczaj to tam posiadamy kalendarze pracy. Występują one zazwyczaj w 2 miejscach: w systemach kadrowych oraz kalendarzach zasobów (jeżeli pracownik traktowany jest jako zasób). I w jednym i drugim przypadku wymagane są dodatkowe informacji w zakresie uprawnień, umiejętności itd. Tak aby można było na bazie takich informacji szacować zdolności produkcyjne dla danego stanowiska czy danego typu operacji.

    I tutaj pytanie kolejne gdzie znajduje się miejsce, w którym jako pierwsze pojawia się informacja o absencji danego pracownika ? W przypadku dłuższych zwolnień zapewne w kadrach w przypadku urlopów na żądanie (syndrom dnia wczorajszego) u kierownika produkcji. Jedno jest pewne, aby móc coś planować należy ustalić gdzie jest źródło takich danych na bazie których będziemy chcieli szacować potrzebne zasoby ludzkie.

    Dane z kalendarzy kadrowych jak i zasobów (produkcyjnych) musza być ujednolicone.

    2. Drugi to narzędzie, miejsce gdzie te dane można zebrać i przeliczyć. Część systemów ERP a także systemy APS są w stanie to przeliczyć. jeżeli posiadają informacje o technologii wykonania , konkretnych operacjach dla, których potrzebny jest pracownik z danymi umiejętnościami.

    Przypisanie pracowników do konkretnych operacji i zleceń zazwyczaj odbywa się w danym dniu, kiedy kierownik zmiany wie kogo ma do dyspozycji. Lista obecności może być pozyskiwana np. w taki sposób: rejestracja RCP - > system kadrowy -> system produkcyjny (kalendarze zasobów) -> Planowanie zasobów na dany dzień. Ale fakt może być to trudne przy 200 pracownikach na zmianie jeżeli miałoby być to ręcznie przypisywane. Zazwyczaj systemy ERP pokazują po prostu jaka grupa zasobów ludzkich z jakimi umiejętnościami jest potrzebny do wykonania danej operacji.

    Firmy radzą sobie z tym różnie - czasem po prostu umiejętności są przypisywane do stanowiska (jeżeli jakiś pracownik podchodzi do stanowiska wiercenie i raportuje rozpoczęcie operacji to system może zweryfikować czy ma takie uprawnienia /umiejętności i dopiero wtedy pozwolić mu zarejestrować takie rozpoczęcie). Trochę to pachnie chaosem ale przecież wiadomo ze ktoś kto nie umie spawać nie zabierze się za taka robotę.

    Z drugiej strony mogę sobie wyobrazić system w którym na poziomie planowania tygodniowe będą przypisywane konkretne zasoby (pracownicy) zgodnie ich kalendarzami, a danego dnia kierownik zmiany sprawdza tylko czy któryś z zasobów mu nie "wypadł" i robi korekty.
    Taki system planowania dostępny jest w większości rasowych systemów ERP ERP i MES.

    W zależności od systemu jakiego używa dana firma i jego funkcjonalności - może być ona wystarczająca lub nie. W drugim przypadku pojawia się miejsce dla systemów dedykowanych pisanych na zamówienie.

    Zakładam że takiej fabryce jak Schneider Planowanie jest bardzo rozwinięte. Pytanie tylko czy poza niezbędnymi surowcami i maszynami (w tym narzędziami) obejmuje ono tak szczegółowo również zasoby jakimi są również pracownicy.

    Ze względu na duża fluktuację zasobu jakim są pracownicy (urlopy, syndromy, zmiany pracy) często planowanie takie nie jest realizowane w podstawowym systemie ERP czy Mes (w sensie z dokładnością do pojedynczego pracownika). Powód ? Wymagałoby to bardzo częstego uruchamiania przeplanowywania realizacji produkcji a nikt tego nie lubi.

    Reasumując w przypadku planowania zasobów ludzkich w tygodniowym szedłbym w kierunku przypisywania konkretnych pracowników i w danym dniu skupiał się na wyjątkach - nieobecności konkretnego pracownika i jego podmiany . Chyba byłoby z tym najmniej roboty.

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie Systemy ERP dla biznesu w temacie Powitanie
    28.07.2016, 18:09

    Witam Pani Katarzyno w Grupie.

    Jak tam w Atrium trzyma się system ERP. Kiedyś u Państwa bywałem i rozmawiałem na ten temat ale to kwestia już kilku lat.

    Zachęcam do zadawania pytań w zakresie systemów ERP. Odpowiedzi powinny się pojawiać bez ukierunkowania na jedno rozwiązanie.

    Pozdrawiam

    Adam

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie Planowanie produkcji w temacie Systemy APS
    27.07.2016, 13:45

    I jak fajnie się ożywiło !;)

    Panie Wojciechu, o te 10% walczą duże poukładane firmy produkcyjne a wiec ważne.

    Semantyka MES, APS rzeczywiście różnie wygląda.

    Dla mnie gdy mowa o MES to generalnie jakby nie było mówimy o raportowaniu produkcji i moim zdaniem częściej z terminali wyposażonych w czytniki kodów kreskowych, rzadziej bezpośrednio z maszyn. Nadal nie jest łatwo podłączyć się do maszyn. Producenci mają często własne oprogramowanie pozwalające na takie interfejsy ale kosztujące krocie. Oczywiście może to się zmienić wraz z wymianą parków maszynowych na nowocześniejsze.

    Gdzieś tam w tle siedzi mi w głowie że z maszyny możemy zaczytać ile zostało wykonanych ale już niekoniecznie ile jest dobrych a ile wadliwych.

    Zgadzam się że informacje z maszyn czy raportowania produkcji z terminali stanowią idealną bazą do optymalizacji planowania produkcji . W końcu nie tylko po to są gromadzone aby wiedzieć gdzie się jest z danym zleceniem ale również po to aby móc tworzyć alternatywne metody wytwarzania wynikające z różnorodności i możliwości maszyn.

    Co do działu sprzedaży czy marketingu to od zawsze wiadome jesto że produkcja nie pała do nich miłością ;)

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie Planowanie produkcji w temacie Systemy APS
    26.07.2016, 11:00

    Aby krótko podsumować wątek.

    Temat był o tym czy ktoś używa takiego systemu czy nie.
    Poszło w kierunku czym się rożni APS od innych systemów do planowania produkcji.

    Z doświadczenia wynikającego z dostaw rozwiązań IT dla klientów mogę te rozważania scharakteryzować w taki sposób.

    Systemy ERP często posiadają moduł/funkcję o nazwie APS. To zazwyczaj typowy moduł planistyczny oparty o wykres Gaanta proponujący plan produkcyjny w oparciu o moce produkcyjne. Zazwyczaj w oparciu o nieskończone moce produkcyjne (przeciążenia pozwalające na identyfikację wąskich gardeł), rzadziej w oparciu o skończone moce produkcyjne (pierwszy możliwy termin realizacji liczony albo w przód albo wstecz).

    Bardziej rozwinięte ERP mają trochę bardziej rozbudowane planowanie obciążenia zasobów (ludzi, stanowisk, maszyn).

    Przy dużej liczbie zleceń Gaant przestaje być czytelny. A i grupowanie i optymalizacji ścieżek produkcji (alternatywy itd.) to domena APS.

    Gdyż APS to nic innego jak bardziej rozbudowany moduł planistyczny. Rozwijany przez danego producenta wyłącznie w jeden moduł będzie miał przeważnie bardziej rozbudowaną i bardziej przystępne mechanizmy planowania niż moduły planistyczne systemów ERP (rozwijane jako jende z wielu funkcjonalności).

    W zależności od potrzeb danej firmy czasem wystarczy Planowanie produkcji w ERP a czasem potrzeba APS.

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie Jak wybrać system ERP w temacie Poszukuje ERPa dla hurtowni farmaceutycznej
    18.07.2016, 09:57

    Właśnie o to mi chodziło ;)

    A.

    Anna P.:
    Adam G.:
    Kto wie... może po 3 latach Pan Adam będzie ponownie szukała systemu ?? hehe

    To akurat wcale nie jest rzadko spotykana sytuacja że po 2-3 latach od wdrożenia trzeba powtarzać całą zabawę od początku, bo okazało się że system tylko na etapie marketingowym był super, a po rozpoczęciu wdrożenia juz nie koniecznie...

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie Jak wybrać system ERP w temacie Poszukuje ERPa dla hurtowni farmaceutycznej
    18.07.2016, 09:07

    Kto wie... może po 3 latach Pan Adam będzie ponownie szukała systemu ?? hehe

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie Jak wybrać system ERP w temacie Poszukuje ERPa dla hurtowni farmaceutycznej
    6.07.2016, 09:55

    Zwracam uwagę ze jeżeli ktoś chce dostać konkretną odpowiedź to powinien precyzyjnie określić czego potrzebuje im bardziej specyficzne (branżowe) wymagania tym lepiej.

    Można się domyślać że jednym z takich wymogów byłaby metoda wyceny i wydań z magazynu FEFO - pierwsze traci ważność pierwsze wychodzi z magazynu - ale to przykład. Inny: jak wygląda magazyn hurtowni - czy to Wysoki skład czy są na nim wykluczenia (jeden produkt nie może leżeć koło innego) itd....

    Jak ktoś zadaje pytania ogólne dostaje ogólną odpowiedź w postaci nasz system ma kilka referencji w twojej branży więc wiemy to co potrzebujesz i mamy to w swoim systemie.

    Nic bardziej błędnego procesy logistyczne różnią się w każdym przedsiębiorstwie .

    sądzę że to zakończy ten temat bo nie ma o czym rozmawiać (tym bardziej ze jest stary i niekatulany ;)

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie Systemy ERP dla biznesu w temacie Jednolity Plik Kontrolny - JPK
    4.07.2016, 15:53

    Czego można spodziewać się po dostawcach systemu ?

    Czy trzeba będzie zmieniać rozwiązania ERP ?

    Czy US są gotowe na weryfikację plików ?

    Co o tym sądzicie ?

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie Systemy ERP dla biznesu w temacie RESET TEMATYCZNY GRUPY
    4.07.2016, 15:51

    Witam wszystkich,

    następuje reset tematyczny grupy. Chciałbym aby ta grupa pomagała ludziom informacjach na temat procesu wyboru systemu ERP, samych rozwiązań ale bez nieukierunkowania na któryś konkretny produkt. Dla firm dostarczających rozwiązania ERP to chleb powszedni dla firm wybierających to rzadkość z którą spotykają się raz na wiele wiele lat.

    Wierzę że tutaj znajdą treści które pomogą im trochę w takich projektach.

    Treści reklamowe i ogłoszenie wyłącznie w temacie reklamy. Jeżeli będą się one pojawiać w tematach głównych przeniesione zostaną do reklam a przy recydywie nastąpi blokada osoby je publikującej.

    Niech ta grupy będzie prawdziwą skarbnica wiedzy na ten temat.

    Osobiście zajmuje się systemami ERP od ponad 20 lat i chętnie podzielę się moją wiedzą z zainteresowanymi.

    Pozdrawiam

    Adam

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie Systemy ERP dla biznesu w temacie Reklamy
    4.07.2016, 15:22

    Tutaj treści reklamowe i ogłoszenie komercyjneTen post został edytowany przez Autora dnia 04.07.16 o godzinie 15:27

  • Adam Gębski
    Wpis na grupie Systemy ERP w temacie Produkcyjne ERP
    27.01.2016, 14:45

    Panie Michale,

    nie wiem czy nie za późno ale chcę zwrócić Panu uwagę na pewne zagadnienie z Pana zapytania.

    Żaden system ERP nie będzie miał rozbudowanego BI. Są to odrębne specjalistyczne systemu. Podobnie jak WMS, rozbudowany CRM itd. Tego typu funkcjonalności są w systemach ERP potraktowane jako jeden z elementów systemu i to zapewne nie najważniejszy. Ogólniam bo są też takie systemy ERP, które mają rozwiniety któryś z takich elementów, ale nie znam systemu który posiada je wszystkie na poziomie eksperckim a z tego co Pan pisze o takie Panu chodzi.

    Nie chcę zniechęcaćm ale nie sądzę, aby znalazł Pan firmę ,która wdrożyła wszystkie elementy opisanych przez Pana funkcjonalności od jednego producenta.

    Pozdrawiam

    AdamTen post został edytowany przez Autora dnia 27.01.16 o godzinie 14:47

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do