Adam Banaszek

Student, Wyższa Szkoła Informatyki Zarządzania i Administracji w Warszawie

Wypowiedzi

  • Adam Banaszek
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie działalność gospodarcza i ciąża :)
    10.02.2015, 12:03

    WITAM,

    Bardzo proszę o odpowiedź, sprawa jest BARDZO PILNA:

    Moja dziewczyna założyła działalność 1 grudnia 2014, 20 stycznia urodziła dziecko. Za grudzień zapłaciła najwyższą składkę. Działalność chce prowadzić dalej, również teraz po urodzeniu. Wniosku o zasiłek jeszcze nie złożyła (była w ZUS-ie, powiedzieli, że ma na to 6 miesięcy). Jednak teraz musi zadeklarować i zapłacić jakąś składkę za styczeń. W jakiej powinna być ona wysokości??? Cały czas w tej najwyższej? Czy może jest jakaś inna składka?

    Dziękuję i pozdrawiam!

  • Adam Banaszek
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie działalność gospodarcza i ciąża :)
    8.01.2015, 23:14

    Kiedy ZUS robi kontrolę kobiecie w ciąży, która założyła działalność i zgłosiła najwyższą składkę? W momencie ubiegania się o zasiłek? Czy już w momencie opłacenia pierwszej wysokiej składki? Jaka jest praktyka?

  • Adam Banaszek
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie działalność gospodarcza i ciąża :)
    13.10.2014, 23:00

    Wtrącę się z małą dygresją:

    Jak wynika z porządku obrad 78. posiedzenia Sejmu w dn. 21, 22, 23 października rządowy projekt zmiany w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wciąż jest przepracowywany w rządzie i nie został jak na razie skierowany do Sejmu.

    Więc istotne dla przyszłych mam zmiany dot. zasiłków macierzyńskich jak na razie się przeciągają... :)

    http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/PorzadekObrad.xsp?doc...

    Coraz trudniejsze będzie więc uchwalenie i ogłoszenie zmiany w ustawie jeszcze w tym roku kalendarzowym, choć wykluczone to jeszcze nie jest...

    W Komisji Polityki Społecznej i Rodziny brak takiego projektu w planie prac do grudnia 2014 i nie jest ten projekt też wyszczególniony jako taki, który by został do Komisji skierowany. A co do zasady powinny się odbyć 3 czytania w Sejmie, przepracowanie projektu w komisjach, przesłanie uchwalonego projektu do Senatu, przegłosowanie projektu w Senacie, przepracowanie przez Prezydenta, podpisanie i dopiero ogłoszenie...

  • Adam Banaszek
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie działalność gospodarcza i ciąża :)
    9.10.2014, 18:59

    Mariusz G.:
    Skoro wiesz, jak brzmi przepis, to dla innych:
    2) art. 1 pkt 8-12, art. 9, art. 13, art. 23 i art. 27, które wchodzą w życie pierwszego dnia
    czwartego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia;


    To liczymy - ustawa zostaje uchwalona, podpisana przez prezydenta i opublikowana w październiku.
    1 - listopad
    2 - grudzień
    3 - styczeń
    4 - od pierwszego lutego przepisy obowiązują.

    Ale faktycznie, jeżeli tego zapisu nie zmienią, to jest na to sposób - wcześniejszy macierzyński.

    Faktycznie, chodzi o 4. miesiąc po ogłoszeniu, a nie jak błędnie mi się wydawało po wejściu w życie. Jeżeli ogłosiliby w październiku to rzeczywiście tak to wypada, choć raczej na październik bym nie liczył, chyba prędzej listopad jeśli już.

    Jak rozumiesz pkt. 9)? Art. 47 Ustawy o świadczeniach znasz?
    I wszystko mi się wyjaśniło - nie znałem art. 47 Ustawy - dziękuję za słuszną uwagę :)
    Pensji minimalnej nie otrzymuje, bo jest zatrudniona na 1/5 etatu,

    Nic nie przeszkadza zarabiać 10 tys. za 1/5 etatu.
    Ale nie rozumiem jakie ma to znaczenie z punktu widzenia możliwości założenia działalności gospodarczej i wejścia w obowiązywanie korzystnych dla pracujących na działalności kobiet w ciąży?

    Jeżeli zarabia więcej niż minimalna to oczywiście może założyć DG. Ale nie podpada z tego tytułu pod obowiązkowe ubezpieczenia a co za tym idzie nie może "dokupić" dobrowolnego chorobowego.

    Racja, ale niestety nie otrzymuje ani 10 tys. ani pensji minimalnej :( Rozumiem, że w takim wypadku zakładając DG może "dokupić" dodatkowe ubezpieczenie chorobowe?

  • Adam Banaszek
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie działalność gospodarcza i ciąża :)
    9.10.2014, 11:54

    Mariusz G.:
    Niewielkie. Ale tak długo, jak ustawa nie została podpisana przez prezydenta i opublikowana (vide sprawa z ustawą o rajach podatkowych) to zgadywanie.

    Nie bardzo rozumiem, czemu niewielkie, skoro zgodnie z art. 28 ust.2 projektu, który widnieje na stronie MPiPS zmiany dot. obliczania wysokości zasiłku wchodzą dopiero z początkiem czwartego miesiąca (czyli najwcześniej 1 kwietnia 2015), chyba, że źle to odczytuję - proszę mnie wówczas poprawić. Zwróciłem uwagę na to, że te przepisy projektowane (art. 1 pkt.8-12) dot. wymiaru zasiłku chorobowego, ale jak mniemam w jakiś sposób któryś przepis musi odpowiednio przenosić je na sposób obliczania zasiłku macierzyńskiego, chyba że nie znalazłem tych właściwych.

    Nie ma znaczenia wymiar etatu, ma znaczenie, czy zarabia przynajmniej pensję minimalną.

    Pensji minimalnej nie otrzymuje, bo jest zatrudniona na 1/5 etatu, ale zapewne wynagrodzenie jest obliczane od wysokości pensji minimalnej, lub niewiele większej. Ale nie rozumiem jakie ma to znaczenie z punktu widzenia możliwości założenia działalności gospodarczej i wejścia w obowiązywanie korzystnych dla pracujących na działalności kobiet w ciąży?

    Cały czas zastanawiam się, który moment będzie najkorzystniejszy dla niej, bo zapewne kontroli i tak nie uniknie zakładając działalność będąc kobietą w ciąży (ale ma już przyszłych klientów, więc prędzej czy później z ZUS-em się wygra - nie chodzi o fikcję działalności) , więc chciałbym tak trafić by opłaciła jedną góra dwie składki. Wychodzi mi najbezpieczniej początek grudnia skoro poród planowany jest na początek lutego?Ten post został edytowany przez Autora dnia 09.10.14 o godzinie 11:54

  • Adam Banaszek
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie działalność gospodarcza i ciąża :)
    9.10.2014, 01:23

    Uprzejmie proszę o wskazówki jak najlepiej postąpić:

    1. Moja narzeczona jest w 6 miesiącu ciąży (rozwiązanie 2 lutego 2015) i zatrudniona jest (ponad 1 rok) na umowę o pracę (czas określony, 1/5 etatu). Ponadto kończy też studia (dzienne, stacjonarne), ma 25 lat.

    2. Z uwagi na stan ciąży i pewne zagrożenia lekarz wystawił jej zwolnienie (jeszcze nie odebrała, bo nie pamiętała NIP-u pracodawcy)

    3. Chciałaby założyć działalność gospodarczą (po pierwsze - ma realnie pomysł by trochę zarobić w czasie ciąży i później pracując w domu, po drugie, jednocześnie - chciałaby skorzystać z dobrodziejstwa obecnych przepisów i zapłacić wyższą składkę przed złożeniem wniosku o zasiłek macierzyński).

    Moje pytanie brzmi:

    - Czy przy obecnie najświeższym projekcie zmiany ustawy i terminie 3 lutego 2015 moja narzeczona ma szanse na "załapanie" się na zasiłek macierzyński oparty na obecnych korzystnych przepisach? Jeżeli tak to kiedy najlepiej i najbezpieczniej jest założyć działalność i rozpocząć płacenie składek (zdaje się, że musi być min. 1 pełna.)

    - Czy w związku z tym, że jest normalnie zatrudniona (choć tylko na 1/5 etatu) można jakoś wykorzystać?

    - Czy z punktu widzenia powyższych planów nie byłoby najlepiej nie odbierać zwolnienia od lekarza i co najwyżej porozumieć się z pracodawcą w zakresie urlopu bezpłatnego?

    Z góry bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi i sugestie.

    Adam B.

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do