Michał
Mącznik
Trener Praktycznej
Improwizacji
Temat: Jak reagować na agresję słowną?
Jak reagować na agresję słowną?W pierwszej kolejności skup się na formie komunikatu, a nie na treści.
Często w trudnych sytuacjach, gdy druga osoba jest agresywna i do tego wzburzona, starają się dyskutować na logiczne argumenty. Niestety, w większości przypadków to nie przejdzie. Po prostu przy wkurzeniu, wzburzeniu, gdzie takie osoby mają szybkie tętno - umysł logiczny się "wyłącza" i większość argumentów (nawet tych bardzo racjonalnych) pójdzie w próżnię.
Dlatego pierwsza i podstawowa rzecz jaką powinniśmy zrobić to zadbać o formę. Czyli to w jaki sposób ktoś się do nas zwraca, a nie na to co mówi.
Mam dwa sprawdzone sposoby, aby uspokoić agresora.
1) Dopasuj się energią do drugiej osoby i jeżeli musisz to podnieś mocno głos (prawie do poziomu osoby agresywnej). A następnie stopniowo go ściszaj i zmieniaj ton na spokojniejszy.
Przykładowo:
-(głośno) Uspokój się!
-(nadal głośno, ale bardziej spokojnie) Nie będę w ten sposób z tobą rozmawiał
-(trochę ciszej, ale powyżej normalnej głośności), Jeżeli się uspokoisz
-(normalna głośność, spokojnie) to wtedy będziemy mogli porozmawiać
-(trochę niższym tonem i ciszej) i wypracować jakieś rozwiązanie dla tej sytuacji
Plusy:To bardzo szybki sposób
Minusy: Tę formę najlepiej przećwiczyć - czasem, gdy podnosisz głos, mogą cię ponieść emocje i możesz wejść w kłótnię.
2) Cały czas utrzymuj stały poziom emocji w głosie i mów normalną głośnością, spokojnie i trochę wolniej niż zwykle.
Cały czas powtarzając zdanie typu:
Uspokój się! - Nie będę w ten sposób z tobą rozmawiał -Jeżeli się uspokoisz, to wtedy będziemy mogli porozmawiać i wypracować jakieś rozwiązanie dla tej sytuacji
Powtarzaj zdanie, aż do skutku. Tutaj często są dwie reakcje. Pierwsza, bardziej optymalna to po dłuższej chwili osoba agresywna się uspakaja.
Druga reakcja, to jeszcze większa eskalacja emocji, złości i irytacji. Punkt kulminacyjny, po którym jeżeli go przetrwamy, to u drugiej strony będzie spadek energii i w większości przypadków da za wygraną.
Plusy: Skuteczny sposób, łatwo go zastosować
Minusy: Może to chwilę potrwać i możliwe, że trzeba będzie przejść przez punkt kulminacyjny (niektórym się trudno wtedy opanować)
Dopiero po zastosowaniu, któregoś z powyższych sposobów i w momencie, gdy druga osoba się już uspokoi możesz zacząć dyskutować na argumenty logiczne.