konto usunięte

Temat: Ustawa o zawodzie psychologa

Polskie Towarzystwo Psychologiczne otrzymało następującą informację z MPiPS:
"W dniu 12 kwietnia 2013 r. Minister Pracy i Polityki Społecznej przekazał do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów test regulacyjny projektu ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów z prośbą o włączenie do Wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów."
Czekamy więc cierpliwie na zatwierdzenie tego testu a następnie na przesłane do konsultacji założenia do nowej ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów. Tak więc prace nad nowym projektem ulegną opóźnieniu.
http://www.ptp.org.pl/modules.php?name=News&file=artic...

konto usunięte

Temat: Ustawa o zawodzie psychologa

INFORMACJE O USTAWIE - 18.06.2013

Uzyskaliśmy informacje, że decyzja w sprawie przesłanego 15 kwietnia do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów testu regulacyjnego została odłożona. Decyzja taka należy do zadań Sekretarza Stanu, Sekretarza Rady Gospodarczej Adama Świętosława Jassera, który opiniuje testy regulacyjne oraz ocenia skutków regulacji (OSR) sporządzanych do projektów aktów normatywnych. Ministerstwo pracy i Polityki Społecznej zostało jednocześnie zobligowane do przeprowadzenia konsultacji społecznych i przygotowania tzw. „Białej księgi”. Niejasne jest przede wszystkim co będzie przedmiotem konsultacji w sytuacji, jakie będą też podmioty, z którymi będą się te konsultacje społeczne odbywały. Nie ma bowiem potrzeby konsultowania celowości wprowadzenia regulacji zawodu psychologa ponieważ ustawa regulująca status prawny tego zawodu już jest, a test regulacyjny dotyczył jedynie nowego projektu, który ma ją zastąpić. Jak już wielokrotnie wskazywaliśmy nie ma bowiem możliwości uchylenia ustawy ustrojowej bez wprowadzenia nowej regulacji.

Kolejna zwłoka w wprowadzeniu przepisów prawnych, które pozwolą uregulować wykonywania zawodu zaufania publicznego jakim jest zawód psychologa musi budzić wielki niepokój całego środowiska psychologicznego.

Załączamy argumenty dotyczące potrzeby utworzenia samorządu zawodowego psychologów. Zachęcam do przekazywania dalszych refleksji wskazujących korzyści i zagrożenia związane ze strukturą samorządową pozwalającą ustalać standardy zawodowe i etyczne oraz czuwania nad naszą działalnością zawodową.

PO CO SAMORZĄD ZAWODOWY PSYCHOLOGÓW ?

Zawód psychologa jest zawodem zaufania publicznego.

Obszar działalności praktycznej psychologów wciąż się poszerza.

Pracując w różnorakich dziedzinach życia społecznego ( zdrowie, edukacja, wymiar sprawiedliwości, zakłady przemysłowe, reklama itp.) podlegają służbowo osobom z innych profesji, które w oczywisty sposób , nie znają specyfiki pracy psychologa. Nadzór taki może mieć wyłącznie charakter formalny. Nad standardami zawodowymi czuwa samorząd,

I. Samorząd zawodowy sprawując nadzór nad wykonywaniem zawodu jest kompetentny i autonomiczny. Jego zadania to:

- Tworzenie standardów dla diagnostyki psychologicznej, interwencji czy udzielania profesjonalnej pomocy psychologicznej w różnych dziedzinach życia społecznego,

- Nadzór nad wykonywaniem usług psychologicznych zgodnie ze określonymi standardami,

- Dbałość o zachowanie standardów etycznych poprzez tworzenie zasad , napiętnowanie odstępstw od nich w czasie wykonywaniu zawodu, a więc ochrona odbiorców usług psychologicznych ,

- Rozpatrywanie skarg odbiorców usług psychologicznych;

- Uczestnictwo w tworzeniu regulacji prawnych dotyczących zawodu np. rozporządzeń zawierających obowiązkowe badania psychologiczne
Nadzór samorządu nad kompetencjami zawodowymi oraz etycznymi daje w konsekwencji poprawę jakości usług psychologicznych. Gwarantuje także prawa klientów psychologów.

II. Zagrożenia i utrudnienia

- Ochrona psychologów wbrew interesowi klientów, co deprecjonuje zawód jako całość.

- Nadmierna kontrola i ograniczenie samodzielności psychologów.

- Zbytnie sformalizowanie i zbiurokratyzowanie działalności organów samorządowych.

- Zjawiska „kolesiostwa” – popieranie swoich znajomych różnych sprawach .

- Konieczność opłacanie składek

III. Zalety posiadania samorządu:

- Obrona psychologów przed żądaniami pracodawców sprzecznymi z standardami i etycznymi zasadami wykonywania zawodu .

- Możliwość wsparcia w negocjacjach warunków pracy.

- Opiniowanie merytoryczne aktów prawnych dotyczących usług psychologicznych.

- Obrona psychologów przed nieuzasadnionymi żądaniami klientów.

- Działalność rozjemcza w sytuacji konfliktów zawodowych między psychologami.

- Możliwość prowadzenia merytorycznej działalności gospodarczej

- Organizowanie doskonalenia zawodowego

http://www.ptp.org.pl/modules.php?name=News&file=artic...

konto usunięte

Temat: Ustawa o zawodzie psychologa

Informacja ws. prac nad nową regulacją zawodu psychologa (24.04.2014)

Szanowni Państwo,

W imieniu Dyrektora Marka Waleśkiewicza pragnę przekazać, że na spotkaniu, które miało miejsce 24 kwietnia 2014 r. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, omówiony został bieżący etap prac nad nową regulacją zawodu psychologa.

MPiPS opracował test regulacyjny ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów oraz złożył wniosek o wpisanie nowej regulacji do Wykazu Prac Legislacyjnych i Pozalegislacyjnych Rządu. Na posiedzeniu Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu w dniu 22 maja 2013 r., zadecydowano o konieczności przygotowania Białej Księgi do projektu ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, opracowanej na etapie przedlegislacyjnym na podstawie konsultacji z zainteresowanymi środowiskami.

Dnia 17 lutego 2014 r., Biała Księga - przygotowana zgodnie z wytycznymi - została przedłożona Zespołowi. Jednakże dnia 18 marca 2014 r. do MPiPS przesłane zostało pismo p. Adama Jasera Wiceprzewodniczącego i Koordynatora Zespołu z prośbą o uzupełnienie Białej Księgi o informacje, które zdaniem Zespołu są niezbędne do podjęcia decyzji co do prowadzenia dalszych prac nad nową regulacją zawodu psychologa. Zgodnie z poleceniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Departament przystąpił do realizacji tych zaleceń zawierających trzynastopunktową listę zadań.

Dnia 17 kwietnia 2014 r. wystąpiono do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o stanowisko dotyczące regulacji zawodu psychologa w szczególności w kontekście odpowiedzi respondentów ankiet wskazujących na uregulowanie tej kwestii przez resort zdrowia oraz w kontekście ewentualnego uregulowania także zawodu psychoterapeuty.

Przygotowane zostało wystąpienie do wybranych przedstawicielstw krajów unijnych z prośbą o przekazanie informacji dotyczących zasad wykonywania w nich zawodu psychologa.

Rozpoczęte zostaną konsultacje z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego celem doprecyzowania, czy ustawa będzie dotyczyć także zmian związanych z kształceniem psychologów (m. in. w kontekście postulatów zgłaszanych w ankietach).

Zaproponowano włączenie się środowiska psychologów w prowadzone prace, szczególnie w zakresie realizacji punktów: piątego i siódmego pisma z dnia 18 marca 2014 r. W związku z tym zwracam się z prośbą o:

1. przedstawienie na piśmie przez poszczególne środowiska (w tym towarzystwa, których działalność statutowa dotyczy zawodu psychologa) opinii dotyczących planowanego uregulowania zawodu psychologa;
2. przedstawienie podziału (klasyfikacji) psychologów na różne specjalizacje.

Prosimy o przekazanie powyższych informacji do dnia 31 maja 2014 r.
W pozostałych punktach MPiPS przygotowuje informacje we własnym zakresie.

Jeżeli jednak posiadają Państwo informacje odnoszące się do pozostałych zadań, w szczególności zawierające porównanie międzynarodowych doświadczeń w obszarze regulacji zawodu psychologa - pod kątem stopnia regulacji, zakresu podmiotowego regulacji zawodów psychologa, liczby absolwentów na kierunku psychologia/wykonujących zawód psychologa, programu kształcenia psychologów struktury i funkcjonowania samorządu zawodowego, a także ewentualnych badań dotyczących wpływu uregulowania zawodu i programu kształcenia na poprawę jakości usług świadczonych przez psychologów i bezpieczeństwa pacjentów, również prosimy o ich przekazanie. Pozwolą one na opracowanie wyczerpującej odpowiedzi na kwestie wskazane w piśmie z dnia 18 marca 2014 r.

Jednocześnie wykonując ustalenia zapadłe na spotkaniu dnia 24 kwietnia 2014 r., przesyłam w załączeniu:

1. Białą Księgę do projektu ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów;
2. Pismo Sekretarza Stanu Wiceprzewodniczącego Zespołu do spraw Programowania prac Rządu z dnia 18 marca 2014 r.;

3. Założenia do opracowywanej w 2010 r. ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów.

Ponadto pragnę przekazać, że kolejne spotkanie planowane jest przez Ministerstwo na czerwiec br. Informację o jego dacie otrzymają Państwo z dwutygodniowym wyprzedzeniem.
Z poważaniem,
Anna Świątek-Kolera
Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
ul. Nowogrodzka 1/3/5
00-513 Warszawa
tel. 22 661 16 37


Załączniki:
Biała Księga - http://www.sendspace.com/file/tia1qf
Pismo Zespołu - http://www.sendspace.com/file/58e4au
Założenia - http://www.sendspace.com/file/3h03nj

konto usunięte

Temat: Ustawa o zawodzie psychologa

Poniżej załączamy kolejne dokumenty ilustrujące tok prac nad projektem nowej ustawy o zawodzie psychologa, która – po latach oczekiwań - ma doprowadzić wreszcie do pełnego uregulowania statusu prawnego zawodu psychologa.

Odpowiedź MPiPS listopad 2014
Pismo Zespołu wrzesień 2014
Uzupełnienie Białej Księgi – lipiec 2014
Pismo MPiPS – 25 lipca 2014
Informacja o regulacji zawodu psychologa w UE – materiały zgromadzone przez MPiPS marzec, lipiec 2014
Pismo Zespołu - marzec 2014
Biała Księga – styczeń 2014,
Psycholog w krajach UE
Założenia do ustawy - czerwiec 2010


http://www.ptp.org.pl/modules.php?name=News&file=artic...

konto usunięte

Temat: Ustawa o zawodzie psychologa

INFORMACJA O SPOTKANIU PSYCHOLOGÓW
przedstawicieli Wydziałów i Instytutów Psychologii oraz Stowarzyszeń psychologicznych
w dniu 21.03.2015

Spotkanie poświęcone było informacji o aktualnym stanie prac nad nowym projektem regulacji prawnej zawodu psychologa oraz uzgodnieniu najważniejszych postulatów przed zaplanowanym na 26 marca spotkaniem w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Uczestnicy spotkania uzgodnili, że ważne jest, by prezentować jednolite, wspólne stanowisko w kontaktach z urzędami decydującymi o dalszych losach przygotowywanej nowej ustawy zawodowej.
Uzgodniono, iż należy podkreślać dwa podstawowe elementy najistotniejsze dla pełnego uregulowania prawnego zawodu psychologa:
1. Zawód psychologa jest zawodem zaufania publicznego, oznacza to, że należy do grupy zawodów regulowanych. Psycholog podejmując działania zawodowe musi zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności , by ingerując w psychikę klientów/pacjentów postępował zgodnie ze standardami zawodowymi, przestrzegał zasad etyki zawodowej, a szczególnie zachowania tajemnicy zawodowej. Musi także posiadać przygotowanie teoretyczne i praktyczne gwarantujące wysoką jakość usług.
2. Wykształcenie przygotowujące do wykonywania zawodu psychologa obligatoryjnie powinno zawierać program 5 lat studiów psychologicznych, niezależnie od formy kształcenia. Europejski Dyplom Psychologa pozwalający podejmować pracę zawodową w krajach UE wyraźnie zawiera wymóg 5-letniego akademickiego psychologicznego wykształcenia.
Ustalono także, że warto przedyskutować inne ważne tematy związane z ustawą o zawodzie psychologa oraz problemy, które wyłonią się po uzyskaniu informacji w czasie spotkania 26 marca w MPiPS. Po tym spotkaniu zamieścimy na stronie www. ptp.org.pl oraz roześlemy elektronicznie zaproszonym na sobotnie spotkanie krótki komunikat, który pozwoli podjąć decyzję dotyczących dalszych spotkań.


http://www.ptp.org.pl/modules.php?name=News&file=artic...

konto usunięte

Temat: Ustawa o zawodzie psychologa

INFORMACJA MPIPS ZE SPOTKANIA W DNIU 26 MARCA 2015

Szanowni Państwo,
W imieniu Dyrektora Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego MPiPS
Pana Marka Waleśkiewicza pragnę przekazać, że na spotkaniu, które miało
miejsce 26 marca 2015 r. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej,
omówiony został bieżący etap prac nad nową regulacją zawodu psychologa.

Rozmowy koncentrowały się na zaleceniach Zespołu ds. Programowania Prac
Rządu z dnia 20 lutego 2015 r., które odbyło się w Kancelarii Prezesa Rady
Ministrów. Osobiście uczestniczył w nim Minister Pracy i Polityki
Społecznej Pan Władysław Kosiniak – Kamysz oraz Sekretarz Stanu Pan Jacek
Męcina. Następnie zostały przedstawione działania MPiPS dotyczące korekty
testu regulacyjnego w zakresie skutków finansowych wprowadzenia nowych
rozwiązań. Najważniejsze zmiany dotyczące weryfikacji kosztów utworzenia
samorządu zawodowego polegają w szczególności na skróceniu okresu jego
finansowania oraz zmniejszeniem kosztów związanych z utworzeniem i
funkcjonowaniem biur.

Przewiduje się, że szacunkowe koszty ponoszone w pierwszych sześciu
miesiącach związane z tworzeniem samorządu zawodowego psychologów będą
kształtowały się następująco:

1) 163 000 zł - koszty wynajęcia sal na pierwsze zjazdy regionalnych izb
psychologów i pierwszy zjazd krajowej izby psychologów (Miasta
wojewódzkie - zjazdy regionalne: koszt wynajęcia sali konferencyjnej
na 400 osób kształtuje się w przedziale od 8000 do 12000 zł -
przyjęto zatem średni koszt w wysokości 10 000 zł, co daje łączny
koszt dla 16 miast wojewódzkich 160 000 zł, w Warszawie wynajem sali
na 100 osób na pierwszy krajowy zjazd psychologów wynosi około 3000
zł),

2) 1 500 000 zł - koszty zapewniania funkcjonowania organów samorządu
zawodowego psychologów - wszystkich biur: 16 izb wojewódzkich i 1
krajowego - przez max 6 miesięcy, w tym:

a) wynajem powierzchni biurowej max do 50 m2 – około 185 000 zł,

b) koszt wynagrodzenia 2 pracowników biurowych - około 776 000 zł,
(przy szacowaniu kosztów wynagrodzeń przyjęto przeciętne
wynagrodzenia z poszczególnych województw: dane GUS - przeciętne
miesięczne wynagrodzenie w III kwartale 2014 r.),

c) eksploatacja wynajmowanej powierzchni - około 288 000 zł,
(przyjęto ryczałtowy narzut 30% kosztów wynagrodzeń i wynajmu),

d) koszt zakupu wyposażenia biurowego - około 270 000 zł.

W dalszej kolejności przedstawiona została informacja na temat przebiegu
posiedzenia Grupy Koordynatorów ds. uznawania kwalifikacji zawodowych,
które odbyło się w siedzibie Komisji Europejskiej dnia 6 marca 2015 r. i
min. dotyczyło przeglądu i wzajemnej oceny zawodu psychologa w krajach UE.
Komisja Europejska wybrała zawód psychologa jako jeden z sześciu zawodów
regulowanych do dokonania przeglądu i wzajemnej oceny jego funkcjonowania w
państwach członkowskich mając na celu zbadanie czy regulacja zawodu nie
narusza reguł proporcjonalności, czy jest niedyskryminująca oraz czy jej
wprowadzenie jest uzasadnione nadrzędnym interesem ogólnym.

Komisja Europejska zwróciła uwagę na planowaną przez Polskę regulację
zawodu psychologa. W szczególności zainteresowanie budziła kwestia testu
proporcjonalności projektowanych rozwiązań do zakładanych celów. Komisja
Europejska wskazała, że możliwe jest osiągnięcie zakładanych celów (tj.
ochrona interesu pacjentów/konsumentów i ochrona bezpieczeństwa
publicznego) przez stosowanie mniej „regulacyjnego” środka. Przykładowo
Komisja Europejska wskazała, że Norwegia chroni bezpieczeństwo
klientów/psychologów i porządku publicznego przez wprowadzenie systemu
certyfikacji psychologów, a nie przez wprowadzanie obowiązkowego samorządu
zawodowego psychologów. Tym samym można się spodziewać, że w końcowym
dokumencie powstałym na skutek opracowywania raportów narodowych Komisja
Europejska będzie postulowała ponowne przeanalizowanie zasadności wybranego
modelu regulacji zawodu i ewentualne przedstawi rekomendacje do
zastosowania mniej obciążających środków regulacji zawodu. Termin
przedstawienia podsumowania przeprowadzonego przez KE przeglądu nie został
określony.

Po uzyskaniu akceptacji zmian testu regulacyjnego rozpoczną się prace nad
projektem założeń do projektu ustawy. Dotychczas opracowywany przez MPiPS
materiał będzie podlegał zamianom dostosowującym do zatwierdzonego testu i
zostanie opublikowany po akceptacji Kierownictwa resortu.

Następnie omówiony został zakres przedmiotowy projektowanej ustawy.
Przewiduje się, że określi ona warunki oraz zasady wykonywania zawodu
psychologa, co zagwarantuje bezpieczeństwo osób korzystających z usług
psychologów. Proponuje się by projekt nowej regulacji zawodu psychologa
przewidywał, m.in.:

· ochronę prawną tytułu zawodowego „psycholog”,

· wprowadzenie definicji usług psychologicznych,

· postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodu
psychologa uzyskanych w innych państwach członkowskich Unii
Europejskiej

· utrzymanie obowiązkowej przynależności do samorządu zawodowego
psychologów funkcjonującego w ramach dwuszczeblowei struktury
samorządu zawodowego,

· wprowadzenie instytucji tzw. opieki, której celem byłaby pomoc we
wdrożeniu do wykonywania zawodu psychologa w okresie pierwszych 12
miesięcy pracy,

· organizację systemu odpowiedzialności zawodowej psychologów.

Ponadto uczestnicy spotkania zostali poinformowani, że na stronie
internetowej http://dialog.gov.pl została uruchomiona zakładka dotycząca
zawodu psychologa, na której umieszczone zostały dokumenty wypracowane
przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w trakcie prowadzonych prac
legislacyjnych nad nową regulacją zawodu psychologa. Zakładka będzie na
bieżąco aktualizowana.

Jednocześnie pragnę poinformować, że w dniu dzisiejszym z Ministerstwa
Nauki i Szkolnictwa Wyższego wpłynęła prośba o podjęcie działań, które
zapewnią obywatelom i przedsiębiorcom możliwość przeprowadzenia w sposób
elektroniczny procedury uznawania kwalifikacji w zawodach regulowanych i
działalnościach oraz procedury złożenia oświadczenia o zamiarze świadczenia
usługi transgranicznej w tych zawodach i działalnościach. Z uwagi na
nieukonstytuowanie się samorządu zawodowego psychologów, a tym samym brak
możliwości wdrożenia przepisów regulujących dostęp do zawodu psychologa nie
wydawano żadnych decyzji w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych dla
zawodu psychologa, ani nie otrzymano żadnych deklaracji w sprawie
świadczenia usług transgranicznych przez psychologów – obywateli Unii
Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub w państwa członkowskiego
Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o
Europejskim Obszarze Gospodarczym. Wprowadzenie nowej regulacji zawodu
psychologa będzie się jednak wiązało z obowiązkami w tym zakresie. Wobec
powyższego, przekazuję Państwu pismo MNiSW do wiadomości.

(See attached file: MNiSW Pismo Procedury elektroniczne.pdf)

Z poważaniem,
Anna Świątek-Kolera
główny specjalista
Wydział Prawno - Legislacyjny i Układów Zbiorowych Pracy
Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
ul. Nowogrodzka 1/3/5
00-513 Warszawa
tel. 22 661 16 37


http://www.ptp.org.pl/modules.php?name=News&file=artic...

konto usunięte

Temat: Ustawa o zawodzie psychologa

Warszawa, dnia 14 maja 2015

Szanowni Państwo,
Zgodnie z ustaleniami podjętymi na spotkaniu w dniu 26 marca br., przesyłam do konsultacji roboczą wersję projektu założeń do projektu ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów.
Proszę o zgłaszanie uwag i propozycji w terminie do dnia 29 maja br. na adres
sekretariat.ddp@mpips.gov.pl
Jednocześnie informuję, że po analizie zgłoszonych uwag zostanie zorganizowane spotkanie, w celu przygotowania ostatecznej wersji założeń do ustawy.
W załączeniu przekazuję także projekt Oceny Skutków Regulacji.
(See attached file: załozenia o psychologu - projekt 11.05.2015.doc)
http://ptp.org.pl/ustawa/ustawa/zalozenia_o_psychologu...
(See attached file: Test_regulacyjny-14.05.2015.doc)
http://www.ptp.org.pl/ustawa/ustawa/Test_regulacyjny_1...

Z poważaniem

Marek Waleśkiewicz
Dyrektor Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
tel. 0-22 66 10 642, fax. 0-22 6610 640

konto usunięte

Temat: Ustawa o zawodzie psychologa

Założenia do projektu ustawy o zawodzie psychologa wrzesień 2015

http://www.ptp.org.pl/ustawa/ustawa/Zalozenia_wrzesien...

Następna dyskusja:

Obrona ustawy o zawodzie ps...




Wyślij zaproszenie do