Temat: PRACE DYPLOMOWE: Praca dyplomowa z 2007 o...
10. TRADYCYJNA MEDYCYNA CHIŃSKA - W PRAKTYCZNYM UJĘCIU ZACHODNIEGO MASAŻYSTY.
„Tak wartko płynie życie, że doprawdy zapomniano przeanalizować, czym ono jest. Niedorzeczność powstaje stąd, że człowiek podtrzymuje to życie, stara się je zachować, widzi jego narodziny u innych i śmierć życia również u innych - bez możności określenia natury tego zdarzenia.”
Ks. Prof. dr hab. Włodzimierz Sedlak1
Od pięciu tysięcy lat Medycyna Chińska oparta jest nie tylko na teorii Yin i Yang, i pięciu elementach ale także na teorii kanałów energetycznych zwanych meridianami lub południkami. O najważniejszych zasadach tej medycyny, współczesny lekarz medycyny akademickiej, dr Wiesława Stopińska mówi następująco:
Zasada przeciwieństw Yin i Yang:
dwa przeciwieństwa nie mogące istnieć odrębnie, dwie przenikające się siły: bierna i czynna, ich względna równowaga warunkuje zdrowie, ich ciągłe wzajemne przenikanie się warunkuje życie.2
Prawo Pięciu Elementów (Pięciu przemian):
uniwersalna zasada wyjaśniająca obieg energii w całym Wszechświecie, dotyczy również organizmu ludzkiego i wymiany narządowej, która odbywa się na tej samej zasadzie, co krążenie pierwiastków w przyrodzie. Zakłócenie tej przemiany powoduje nietrudne do przewidzenia skutki ( objawy choroby).2
Wszyscy posiadamy doskonałe mechanizmy obronne, które potrafią obronić nas przed każdą chorobą. Aby mechanizmy te działały prawidłowo, musi być spełniony podstawowy warunek: w całym naszym organizmie musi być rozprowadzona równomiernie energia życiowa qi. Jakiekolwiek niedobory czy skupiska tej energii spowodują stan chorobowy. Siły, które tę energię "transportują, to właśnie Yin i Yang. Połowa meridianów, transporterów energii qi, jest pod wpływem siły Yin (meridiany N, S, O i GRP), druga połowa (meridiany Jg, Je, Ż, Pż, Pm, GRT) pod wpływem siły Yang. Blokada któregokolwiek meridianu powoduje, że energia nie będzie już równomiernie rozprowadzana, lecz w zależności od miejsca blokady powstaną ogniska nadmiaru lub niedobory energii, co objawi się jedną z wielu chorób.
Dla potrzeb masażu Jarzego Czernego zebrałam w formie schematów, rysunków, opisów i tabel najistotniejsze elementy zaczerpnięte z Medycyny Chińskiej, w celu jej łatwego wykorzystania przez zachodniego masażystę w praktyce.
Zachęcam, by w praktyce poznać przebieg meridianów. Choć wiedza ta nie jest bezwzględnie potrzebna do dobrego wykonania samego masażu, pozwoli ona jednak lepiej poznać problemy zdrowotne masowanych osób w celu postawienia trafnej diagnozy oraz podjęcia skuteczniejszych działań.
Kolejność omówienia przebiegu poszczególnych meridianów podporządkowałam kolejności wynikającej z biologicznego zegara określającego godziny maksymalnej aktywności poszczególnych narządów. Zegar ten przystosowałam do znanego nam schematu prawdziwej tarczy zegarowej, dokonując rozdziału na dzień i noc. Zaznaczyłam na nim ważne w praktyce informacje dotyczące sił Yin i Yang oraz oznaczenia, czy są to tzw. meridiany dłoni, czy stóp.
Meridiany dłoni Yin (płuco, osierdzie i serce) zaczynają się na klatce piersiowej i kończą na palcach dłoni. Mediany dłoni Yang (jelito grube, potrójny ogrzewacz i jelito cienkie) rozpoczynają się na palcach dłoni, a kończą na klatce piersiowej. Meridiany stóp Yin (śledziona, wątroba , nerki) rozpoczynają się na stopie, a kończą na klatce piersiowej. Meridiany Yang (żołądek, pęcherzyk żółciowy, pęcherz moczowy) rozpoczynają się na głowie, a kończą na stopie.
Meridian żołądka
Rozpoczyna się w punkcie na dolnym brzegu oczodołu, prostopadle do źrenicy oka. Stąd biegnie w dół, okala wargi i dalej wzdłuż dolnej części żuchwy do jej kąta, dzieląc się po drodze na dwie odnogi. Jedna odnoga skierowana pionowo do góry, do kąta czoła. Druga zstępuje na dół po szyi, klatce piersiowej, brzuchu, pachwinie, przedniej powierzchni uda, podudzia i po grzbietowej części stopy i kończy się na drugim palcu stopy.
Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
wzdęcia, bóle brzucha, obrzęki, wymioty, bóle szyi, krwawienia z nosa, choroby gorączkowe, nałogi,bóle okolicy meridianu.
Refleksoterapia tego meridianu stosowana jest w:
1. zaburzeniach krążenia
2. chorobach krtani i górnych dróg oddechowych
3. chorobach oczu
Meridian śledziony i trzustki
Rozpoczyna się 3 mm do wewnątrz od macierzy paznokcia palucha. Następnie biegnie po przyśrodkowej powierzchni stopy, podudzia, uda, bocznej powierzchni brzucha (gdzie wielokrotnie wchodzi do jamy brzusznej) i dalej w górę do drugiego międzyżebrza - 6 cunów od linii środkowej ciała. Stąd kieruje się w dół do drugiej przestrzeni między żebrowej, gdzie kończy się punktem ST21
Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
bolesne drętwienie języka, bóle żołądka, wzdęcia, wymioty, żółtaczka, ogólne osłabienie, odbijanie się, bóle w obszarze meridianu, utrudniona koncentracja.
Refleksoterapia tego meridianu stosowana jest w: chorobach przewodu pokarmowego.
Meridian serca
Rozpoczyna się pod pachą w punkcie S1, tj. przy dolnym brzegu mięśnia piersiowego większego i wewnętrznym brzegu mięśnia dwugłowego ramienia. Stąd biegnie wzdłuż łokciowego brzegu wewnętrznej powierzchni ramienia, stawu łokciowego, przedramienia nadgarstka i dalej przez dłoń i promieniową powierzchnię V palca ręki, po stronie grzbietowej, 3 mm od wewnętrznego kąta paznokcia.
Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
suchość gardła, bóle okolicy serca, uczucie gorąca w dłoniach, kołatanie serca, poty nocne.
Refleksoterapia tego meridianu stosowana jest w:
• zaburzeniach emocjonalno-stresowych
• nerwicach i depresjach
• chorobach oczu i uszu
• Meridian jelita cienkiego
Zaczyna się na 5 palcu ręki, 3 mm od zewnętrznego kąta podstawy paznokcia. Następnie biegnie wzdłuż łokciowego brzegu tego palca i ręki, przechodzi na tylną powierzchnię nadgarstka, skąd po stronie łokciowej wznosi się na bark. Z barku (po stronie grzbietowej) przechodzi na szyję, kieruje się w okolice kąta żuchwy, policzka, zewnętrznego kąta oka i kończy się w okolicy skrawka ucha.
Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
bóle podbrzusza, głuchota, żółtaczka, obrzęk policzków, bóle gardła, zażółcenie twardówek, częste oddawanie moczu, bóle wzdłuż meridianu.
Refleksoterapia tego meridianu stosowana jest w:
• chorobach serca
• chorobach gośćcowych
• chorobach jelita cienkiego
• bólach głowy
• Meridian pęcherza moczowego
Rozpoczyna się 3 mm od wewnętrznego kąta oka, stąd wznosi się na czoło i po szczycie głowy biegnie na potylicę. Tu rozdziela się na dwie gałęzie. Pierwsza gałąź biegnie dokładnie wzdłuż kręgosłupa, w odległości 1,5 cuna od linii środkowej ciała, do miejsca nieco powyżej fałdu pośladkowego, skąd z punktu PM 35 przechodzi przez pośladek na tylną (środkową) powierzchnię uda i kończy się w dole podkolanowym.
Druga gałąź biegnie od gałęzi pierwszej, wzdłuż wewnętrznego brzegu łopatki do dołu podkolanowego, gdzie łączy się z gałęzią pierwszą.
Dalej wzdłuż tylnej powierzchni goleni, skręca za kostką zewnętrzną, przechodząc na zewnętrzny brzeg stopy do V palca i w odległości 3 mm od zewnętrznego kąta podstawy paznokcia kończy swój przebieg.
Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
zatrzymanie moczu, moczenie nocne, bóle głowy, łzawienie na wietrze, zatkanie nosa, ból w obszarze meridianu.
Refleksoterapia tego meridianu stosowana jest w:
• bólach głowy
• bólach lędźwi
• kurczu mięśnia brzuchatego łydki
• egzemach
• zapaleniu skóry
• łuszczycy
• Meridian nerek
Meridian rozpoczyna się na podeszwie stopy w punkcie N1, tj. w zagłębieniu między II a III kością śródstopia. Wznosi się w kierunku pięty i po zatoczeniu koła w okolicy kostki przyśrodkowej biegnie w górę po przyśrodkowej stronie goleni i uda. Między narządami płciowymi a odbytem wnika do miednicy, aby wyłonić się w punkcie na górnym brzegu spojenia łonowego, a w odległości 0,5 cuna od linii środkowej ciała. Dalej wznosi się i na wysokości między zagłębieniem pierwszego żebra a obojczykiem, 2 cuny w bok od linii środkowej ciała kończy swój przebieg.
Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
częste oddawanie moczu, moczenie nocne, nieregularne miesiączki, astma, suchość języka, przekrwienie i ból gardła, lumbago, os łabienie kończyn dolnych, ból wzdłuż kręgosłupa i środkowej części uda.
Refleksoterapia tego meridianu stosowana jest w:
• leczeniu zaburzeń miesiączkowych
• schorzeniach układu moczowo-płciowego
• regulacji ciśnienia tętniczego
• zaburzeniach czynnościowych nerek
• regulacji czynności układu trawiennego
• bólu zębów
• Meridian osierdzia
Rozpoczyna się w czwartej przestrzeni międzyżebrowej, 1 cun na zewnątrz od brodawki sutkowej. Stąd wznosi się nieco i przechodzi na przednią powierzchnię ramienia. Biegnąc środkiem ramienia, między głowami mięśnia dwugłowego, przecina staw łokciowy od wewnątrz od ścięgna tego mięśnia. Na przedramieniu biegnie dalej pośrodku, przecina staw nadgarstkowy i kieruje się do palca środkowego, gdzie w odległości 3 mm po wewnętrznej stronie kąta podstawy paznokcia kończ swój bieg.
Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
pobolewanie serca, kołatanie serca, niepokój umysłowy, uczucie napięcia w klatce piersiowej, zaczerwienienie twarzy obrzęk pod pachą, zaburzenia umysłowe, kurcze w kończynach dolnych.
Refleksoterapia tego meridianu stosowana jest w:
• zaburzeń krwioobiegu w klatce piersiowej, jamie brzusznej
• chorobach układu moczowo-płciowego
• Meridian potrójnego ogrzewacza
Zaczyna się na palcu serdecznym ręki, przy macierzy paznokcia. Dalej biegnie przez grzbietową część ręki, przedramię, ramię i dochodzi do tylnej doliny barku, skąd przechodzi na szyję, okrąża od góry ucho i kończy swój bieg na zewnętrznym brzegu brwi
Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
wzdęcia, moczenie nocne, bóle przy oddawaniu moczu, głuchota, szum w uszach, obrzęki i bóle gardła, ból zewnętrznego kąta oka, ból karku i bocznej powierzchni ramienia i łokcia.
Refleksoterapia tego meridianu stosowana jest w:
• chorobach uszu
• chorobach oczu
• Meridian pęcherzyka żółciowego
Meridian ten swój kręty przebieg rozpoczyna od zewnętrznego kąta oka. Na samej głowie posiada aż 20 punktów. W odcinkach dołu nadobojczykowego schodzi po przednio - bocznej stronie tułowia, uda, goleni i stopy do IV palca stopy - 3 mm od zewnętrznego kąta podstawy paznokcia.
Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
gorzki smak w ustach, zamroczenie, gorączka, bóle głowy, bóle szczęki, stany zapalne oka, szum w uszach, mroczki przed oczami, ból wzdłuż dolnej powierzchni klatki piersiowej, ból w podbrzuszu, udach i kończynach dolnych.
Refleksoterapia tego meridianu stosowana jest w:
• bólach głowy i twarzy
• chorobach uszu
• chorobach oczu
• zapaleniu zatok obocznych nosa
• nerwobólach międzyżebrowych
• rwie kulszowej
• Meridian wątroby
Rozpoczyna się 3 mm od kąta podstawy paznokcia - od strony zewnętrznej I palca stopy. Następnie przechodzi na grzbiet stopy i biegnie w górę po wewnętrznej powierzchni goleni i uda. Na wysokości grzebienia kości biodrowej rozgałęzia się dochodząc do zewnętrznych narządów moczowo-płciowych i wchodzi w dopną część jamy brzusznej, a następnie do wątroby. Powierzchniowa część biegnie po przednio-zewnętrznej stronie ściany brzuch i kończy się w VI międzyżebrzu, w linii sutkowej.
Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
lumbago, przeczulica uciskowa klatki piersiowej, wymioty, moczenie, zatrzymanie moczu, przepuklina, bóle podbrzusza, czkawka, ból szczytu głowy, płaczliwość, usztywnienie ramienia lub karku.
Refleksoterapia tego meridianu stosowana jest w:
• zespolach bólowych okolicy klatki piersiowej
• chorobach narządów moczowo-płciowych
• bólach głowy
• chorobach oczu
• zawrotach głowy
• zaburzeniach układu pokarmowego
• alergii
• Meridian płuc
Z płuc meridian ten przedostaje się przez tchawicę w okolicę podobojczykową, gdzie staje się dostępny dla oddziaływań nań.
Z tego miejsca kieruje się do dołu pachowego i dalej zmierza w dół po przyśrodkowej powierzchni ramienia i dochodzi do stawu łokciowego. Od stawu łokciowego biegnie po stronie promieniowej przedramienia, przez nadgarstek przechodzi na tętnicę promieniową i osiąga koniuszek kciuka.
Kierunek krążenia energii w meridianie jest odśrodkowy. Przyjmuje energię w punkcie wejścia (P1) od meridianu wątroby i przekazuje ją meridianowi jelita grubego przez punkt P7 do punktu JG4.
Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
problemy z oddychaniem, kaszel, duszność, kaszel z krwią, bóle gardła, katar, bóle okolicy łopatki i wzdłuż meridianu.
Refleksoterapia tego meridianu stosowana jest w:
• chorobach jamy nosowo-gardłowej
• chorobach oskrzeli i płuc
• chorobach twarzy i kończyn górnych
• chorobach skóry
• Meridian jelita grubego
Biegnie w górę od punktu JG1 na palcu wskazującym, poprzez nadgarstek, przedramię, ramię, dochodzi do wyrostka barkowego łopatki, skąd oddaje gałązkę do punktu GRT14. Dalej wchodzi w okolicę nadobojczykową, skąd jedna gałązka biegnie w głąb ciała - do jelita grubego, a druga gałązka podąża tylnym brzegiem mięśnia mostkowo - obojczykowo - sutkowego aż do kąta żuchwy. Kończy się na górnym brzegu bocznej bruzdy skrzydełka nosa.
Kierunek biegu energii w tym meridianie jest dośrodkowy.
Fizyczne objawy nierównowagi energetycznej:
Bóle brzucha, biegunka, zaparcie, bóle gardła, bóle zębów, krwawienie z nosa, bóle w obszarze meridianu, smutek.
Refleksoterapia tego meridianu stosowana jest w:
• chorobach jelita grubego i żołądka
• chorobach błon śluzowych i skóry
• chorobach płuc
• leczeniu zespołów bólowych tułowia
• leczeniu bólów jamy ustnej i twarzy
Bibliografia:
1. cytat za stroną
http://www.sm.fki.pl/Sedlak/x_sedlak.php?nr=1
2. dr Wiesława Stopińska, „Medycyna miedzy wschodem a zachodem, czyli sztuka leczenia – przewodnik dla pacjentów i lekarzy”
http://www.polskieradio.pl/9/202/Artykul/385193,Medycy...
Ten post został edytowany przez Autora dnia 19.03.14 o godzinie 21:00